| Inferno a întrebat:

Ce este viata in viziunea crestina?

38 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Shaoran a răspuns:

Viata in viziunea crestina? Te referi la viata pamanteasca cred... deci, am cateva idei:
- Sti cum e pentru un bebelus in burta? Nu vede nimic din ce-i dinafara, dar intr-un fel sau altul simte ca va iesi, si acolo va da de ceva, superior a ceea ce are deja. Si astfel, 9 luni de stat in burta mamei sunt un timp infim pe langa 80 de ani pe pamant. Si astfel, acolo in burta Dumnezeu il pregateste (il dezvolta si construieste) ca sa infrunte lumea. Asa-i si viata aceasta, suntem pregatiti pentru cea vesnica.
- Viata aceasta? O clipa! O clipa dintr-un noian de lumina si fericire. Fiecare lucru ce se intampla in ea este un pas spre Imparatia Cerului! De da Dumnezeu o boala cuiva, ii da sa isi ispaseasca un pacat, ii da sa il indrepte. De exemplu, cancerul uterin, apare tot mai frecvent din cauza ca lumea devine tot mai desfranata! Si acum nu te gandii ca se uita Dumnezeu la o femeie si zice "Tu, esti desfranata, na un cancer". Dar in combinatie cu mediul otravit in care traim, de asa natura este corpul uman, incat de la orice exces se imbolnaveste. Zicea un Sfant "Viata ortodoxa inseamna viata cu masura in toate si buna randuiala".
- Viata aceasta? Calea spre vesnicie!

| Inferno explică (pentru Shaoran):

Deci daca sintetizam ce spui tu reiese: Cand am stat in burta mamei, ne pregateam pentru viata ce urma. Acum ne pregatim pentru viata ce o sa vina, care este vesnica. Tu mi-ai raspuns la intrebare, e ok, ai de la mine funda. Dar acum te intreb: Crezi tu ca aceste lucruri sunt 100% adevarate? De ce?

| Shaoran a răspuns (pentru Inferno):

Da, cred.
Dupa cum am mai zis, eu traiesc ortodoxia, este un stil de viata nu o religie. Am vazut cu ochii mei minuni, asta e faza, eu am vazut si am crezut, si n-am crezut pana ce nu am vazut.
Iar cand am vazut (mai exact icoane plagand cu mir, si nu in biserica, ci in casa cuiva, dar prefer sa nu zic mai multe) am inceput sa traiesc.
Asta e si problema cand vorbesc cu cineva, eu nu am stat cu biblia in mana sa studiez fiecare verset si sa ii caut talcuirea (nu am avut timp, poate voi face si asta), doar am citit ca sa inteleg cuvantul. Tot ce spun vis-a-vis de religie este din ceea ce am trait personal. Daca faci un pas spre Dumnezeu, el face 1000 catre tine, totul e sa ai putina bunavointa. Mai exact, cand am inceput sa practic am simtit o dulceata enorma, ceva nefiresc si nepamantesc, am avut o traire Dumnezeiasca. Iar DUmnezeu mi-a dat aceasta ca sa nu ma piarda, nu ca as fi eu vrednic. SI de atunci nu am mai simtit niciodata aceea, dar mereu am aceeas liniste. Vad totul rational, dar prin prizma lui Dumnezeu!
Inca un lucru important a fost faptul ca am practicat hinduismul, si am avut si cateva intalniri cu demonii, si a fost panica mare laughing. Bine, nu neaparat ceva fizic, ci prin fenomene stranii si inexplicabile.
Mai sunt atatia traitori inaintea mea, nu ca mine, ca eu sunt un pacatos mai mare decat pot crede, dar sunt enorm de multi, care sunt pilde pentru mine, si pentru noi toti.
Un alt lucru foarte important a fost o carte "Intoarcerea la Hristos" scrisa de Ioan Ianolide, un fost detinut din inchisorile comuniste. SI am aflat intaia oara acolo, cati oameni au fost ucisi, schinjuiti, batuti, torturati doar ca sa se lepede de Dumnezeu, iar ei prin Dumnezeu au ramas puternici si tari! Am vazut acolo ce inseamna iubirea jerfelnica, sincer, nu vad pe nimeni, din nici o alta religie sau ateu sa isi taie venele cu un cutit murdar, in celula, ca sa dea sange unui alt prizonier pe care nu il cunoaste, sa nu moara.
Dupa ce m-am intors la ortodoxie si am inceput sa o cunosc, am inceput sa cunosc oameni, Dumnezeu scoate in cale, oameni precum tine... Daca esti avar, vei da de doctori avari si iti cer bani etc. Iar eu am intalnit oameni, ortodocsi foarte induhovniciti, ce prin viata lor mi-au dat pilda si invatatura, iar eu urmez pe Dumnezeu cel Minunat intru Sfintii Sai, iar aceasta credinta nu poate fi clatinata, caci orice argumente as primii, nu pot schimba ce am vazut si ce am simtit!

| Inferno explică (pentru Shaoran):

Am inteles. inca o intrebare, doar una si nu are legatura cu Dumnezeu:
"am inceput sa cunosc oameni, Dumnezeu scoate in cale, oameni precum tine..." Oameni precum sunt eu, ce vrei sa spui? Cum sunt eu?

| Shaoran a răspuns (pentru Inferno):

Era o generalitate... Daca tu nu judeci, vei da de oameni care nu te judeca, si iti vor fi aproape. Daca tu nu inseli, nici inselat nu vei fi, daca esti milostiv, cand ai nevoie, Dumnezeu iti va trimite om sa te miluiasca... Etc.
Daca cauti Adevarul, vei da de oameni Adevarati XD

| costis a răspuns:

Ai vazut vreo catea sarind sa isi apere puiul? Eu am observat chiar si la o familie de randunele. In viziunea crestina viata este ceva mai mult decat rationament si dispute. E presupusa si iubirea. Ti-am dat exemplul cu cainii, pentru ca la om a termenul capatat o conotatie sexuala.

| OOOLEOOO a răspuns:

Un loc minunat, in care sa stam si ne bucuram impreuna de aceasta planeta si acest univers care ni s-a dat big grin

| danay72 a răspuns:

Viata e un dar de la Dumnezeu si ne face sa traim cat mai sanatos si frumos aratand ca pretuim acest cadou. Apoi faptul de a trai moral aratam apreciere fata de Creator dar si fata de noi.Si o relatie cu Dumnezeu de prietenie arata cat pretuim cadoul sau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata este un dar de la Dumnezeu.\ d.p.m.d.v. Viata ofera multe bucurii dar si suparari. Dumnezeu pentru cei care il asculta se va revansa pentru toate supararile venite in aceasta viata daruindu-le paradisul! Dar in viziunea ta ce este viata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam asta era viata in viziunea mea si pe timpul cand eram crestin convins deci de aia imi permit sa raspund.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

In viziunea mea? Ceva sumbru ce mereu te loveste cand te astepti mai putin. Si daca nu esti in garda non-stop risti sa o pierzi.
Ceva sters, lipsit de sens si logica. Sa mananci, sa lucrezi, sa ajungi acasa, sa te distrezi, sa te culci, sa dormi si a 2-a zi sa repeti aceleasi lucruri, mereu si mereu si mereu si mereu, asta nu este viata. Asta este o prostie.
La ce bun sa inveti si sa cauti raspunsul la niste intrebari toata viata, daca in final nu gasesti nimic.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Problema este ca atunci cand incepi sa vezi zidul ce iti limiteaza libertatea, viata isi pierde sensul.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Am vazut documentarul ala, foarte interesant.

| Esperança a răspuns (pentru Inferno):

şi ce înţelegi tu prin libertate?
Eu prin libertate înţeleg o viaţă fără vicii, fără patimi. Libertatea o ai numai atunci când nimic nu a pus stăpânire pe tine.
Iar acest lucru este imposibil fără Isus Hristos. El e singurul care oferă libertate omului!
şi să-ţi răspund la întrebare viaţa este un dar primit de la Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu ştiu ce vrei să zici cu aceste întrebări!
Reformulează, te rog!

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno explică (pentru Esperança):

Chiar nu vezi cusca in care te aflii? Tu vorbesti de libertatea spirituala probabil. Daca il scoti pe Dumnezeu din calcul ai sa vezi cat de limitata iti este libertatea. Dumnezeu iti da flasa iluzie ca esti libera. Probabil tu te gandesti ca viata asta nu e importanta si numai cea de dupa moarte conteaza, ei bine, NU este asa. Nici macar nu ai certitudinea ca acea viata exista.
Prveste mai intai mizeria in care traiesti si dupa gandeste-te la ce urmeaza ("viata" de dupa moarte).

| Esperança a răspuns (pentru Inferno):

De ce eşti aşa sigur că eu n-am certitudinea că există acea viaţă veşnică?
în primul rând eu am certitudinea că Dumnezeu există şi că Biblia este Cuvântul Său Viu şi Adevărat!
Nu am avut nevoie de nu ştiu ce dovezi pentru a-mi da seama de lucrul acesta,ci am avut şi încă am experimente personale cu Dumnezeu!
şi acum să revenim la libertate, îţi dau un exemplu simplu dacă tu nu te poţi lăsa de minciună şi minţi oridecâte ori ai ocazia înseamnă că nu mai eşti un om liber, ci minciuna a pus stăpânire pe tine.
Acum o să spui că tot omul minte şi că nu există om care să nu mintă,adevărat lucru dar dacă Îl ai pe Dumnezeu în viaţa ta El te ajută ca să nu mai minţi dandu-ţi eliberare!
Când omul nu poate singur să se elibereze de anumite obiceiuri, vicii, atunci intervine Dumnezeu.
Eu nu trăiesc în "mizerie" am o viaţă curată, nu trăiesc cu remuşcări sau cu ruşine că am făcut ceva urât.
în mizerie trăiesc toţi acei care sunt în desfrâu şi destrăbălare, oamenii care duc o viaţă ruşinoasă.
Mie nu mi-e ruşine de viaţa mea!

| Inferno explică (pentru Esperança):

Ai tu certitudinea ca Dumnezeu exista? Ai tu certitudinea ca viata de apoi exista? Poti tu sa imi dovedesti mie ca aceste lucruri exista? Cum ai ajuns la aceasta concluzie?
Legat de minciuna, ai dreptate, dar eu nu vorbesc de acea libertate.
"Eu nu trăiesc în "mizerie"" Dar de ce nu privesti la mizeria din jurul tau, te multumesti cu faptul ca tu nu esti in ea si probabil cand vezi atata mizerie inchizi ochii si te gandesti ca tu ai locul tau asigurat in asa zisul rai.

| Esperança a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Fiecare om are un caracter diferit, dar asta nu înseamnă că dacă tu înţelegi că libertatea omului constă în a face rău, în a se culca cu femei/bărbaţi, a bea, a fura s.a.toţi înţeleg la fel! însă principalul lucru de a ajunge în Cer este de a fi curat, de a nu gusta din păcat.
Aşa cum pe Pământ există legi şi dacă le încalci ajungi în închisoare, aşa şi în Cer sunt legi pentru ca să poţi ajunge acolo. Iar cât despre om, stă scris că "prin sudoarea frunţii voastre va veţi câştiga pâinea de zi cu zi.", astfel încât Dumnezeu a lăsat de înţeles că omul va trebui să muncească pentru o pâine, iar dacă îşi doreşte mai mult cu atât munca va fi mai intensă!

| Inferno explică (pentru Esperança):

Eu nu vad libertate cum zici tu, o vad complet invers. Sa ma culc cu femei si ce spui tu acolo, de unde ai dedus ca asa vad eu libertatea. Stii ce sunt toate acele lucruri pe care le-ai mentionat? (a bea, a fuma, a te culca cu femei, etc.) Pentru mine acele lucruri sunt distrageri, o gramada de distrageri in cautarea adevarului.

| Inferno explică (pentru Esperança):

Scuze,am crezut ca e pentru mine.

| Esperança a răspuns (pentru Inferno):

Cum am mai spus aceste lucruri nu ţi le pot dovedi cu dovezi ştiinţifice pentru că omul, cât timp e pe Pământ are mintea limitată şi nu îl poate înţelege pe Dumnezeu pe deplin cu atât mai mult felul Său de a lucra!
Nu-ţi pot zice decât că sunt experienţe personale, aşa că nu-mi cere detalii pentru ca să poţi înţelege aceste lucruri trebuie prima dată să crezi în Dumnezeu şi în Puterea Sa altfel e în zadar şi cu siguranţă vei zice că sunt nebună!
Dacă îţi dau clipuri cu oameni care au fost luaţi din trup şi duşi în Rai şi Iad apoi au revenit în trup pentru a spune şi altora despre lucrurile acestea, nu vei crede şi vei zice că sunt înscenarii.
Dumnezeu nu se descoperă tuturor oamenilor la fel, aşa că nu îţi rămâne decât să Îl cauţi tu singur şi tu singur să te convingi!
Eu privesc în jurul meu, cu multă tristeţe şi cu mult regret că în anumite situaţii mă simt neputincioasă din cauza că nu am ce să fac pentru ca lumea să nu mai trăiască în această mizerie.
Acum nu ştiu exact ce înţelegi tu prin "mizerie".

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Explică atunci ce înţelegi tu prin "drepturile umane, calitatea de om, îndatoririle"?

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Cu siguranţă, Cristos îmi dă aceste valori şi nu numai.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Vezi că sunt Ahava (ebraică-iubire)deci te rog frumos. Mai "simpaticule"!
Dumnezeu oferă libertatea omului de a alege între bine şi rău!
Cu toate astea se poate demonstra clar că aşa cum pe Pământ sunt diferite legi aşa şi în Cer sunt legi pe care le afli în Biblie, dar Dumnezeu nu îţi interzice să comunici cu familia, nu-ţi interzice să ai o familie, să îţi iubeşti familia s.a.m.d.
Nu ştiu ce citate aş putea să îţi dau!

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Iubire pentru:
1. Dumnezeu
2. Familie
3.Cei din jur.

| Inferno explică (pentru Esperança):

"Cu toate astea se poate demonstra clar că aşa cum pe Pământ sunt diferite legi aşa şi în Cer sunt legi pe care le afli în Biblie"
Demonstreaza-mi acest lucru.

| Esperança a răspuns (pentru Inferno):

Http://churchages.com/ro/bible/gal/5/ de la versetul 14 la 26.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Mersi ca te-ai uitat dar multi il considera o aberatie daca vrei informatii in plus te rog citeste astea:
http://www.lovendal.net/......l-gresita/
http://www.lovendal.net/......lutionism/
http://www.lovendal.net/......-evoluat2/
http://www.lovendal.net/......niciodata/
site-urile astea contin si dovezi si de toate si de aceea mereu cand cineva imi va vorbi de teoria evolutiei o sa le pun pe acestea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi ca să îţi răspund la întrebarea ta o să dau un citat din Lidia Stăniloae :
"Mă gândeam zilele acestea, că singurul moment în care Iisus se adresează pe nume unui om pe care îl tămăduieşte sau învie, este atunci cand îl învie pe Lazăr şi îi spune: "Lazăre, vino afară!". Şi cred că asta este o certitudine, pe care ne-o dă că învierea se întâmplă în mod individual, pentru fiecare dintre noi. Este un eveniment personal. De Înviere, Dumnezeu se adresează fiecăruia pe numele nostru şi ne asigură, ne permite, ne îngăduie nemurirea." Aşadar, viaţa, în viziunea creştină depăşeşte limitele vieţii pământeşti, este nemurirea promisă fiecăruia care ascultă chemarea Domnului şi iese în întâmpinarea Lui.

| Pitbull305 a răspuns:

Viata in viziunea crestina este un dar nepretuit care trebuie trait dupa voia si legea lui Dumnezeu.