| Inferno a întrebat:

Ce este viata in viziunea crestina?

38 răspunsuri:
| Esperança a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Iubire pentru:
1. Dumnezeu
2. Familie
3.Cei din jur.

| Inferno explică (pentru Shaoran):

Am inteles. inca o intrebare, doar una si nu are legatura cu Dumnezeu:
"am inceput sa cunosc oameni, Dumnezeu scoate in cale, oameni precum tine..." Oameni precum sunt eu, ce vrei sa spui? Cum sunt eu?

| Shaoran a răspuns (pentru Inferno):

Era o generalitate... Daca tu nu judeci, vei da de oameni care nu te judeca, si iti vor fi aproape. Daca tu nu inseli, nici inselat nu vei fi, daca esti milostiv, cand ai nevoie, Dumnezeu iti va trimite om sa te miluiasca... Etc.
Daca cauti Adevarul, vei da de oameni Adevarati XD

| Inferno explică (pentru Esperança):

"Cu toate astea se poate demonstra clar că aşa cum pe Pământ sunt diferite legi aşa şi în Cer sunt legi pe care le afli în Biblie"
Demonstreaza-mi acest lucru.

| Esperança a răspuns (pentru Inferno):

Http://churchages.com/ro/bible/gal/5/ de la versetul 14 la 26.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Mersi ca te-ai uitat dar multi il considera o aberatie daca vrei informatii in plus te rog citeste astea:
http://www.lovendal.net/......l-gresita/
http://www.lovendal.net/......lutionism/
http://www.lovendal.net/......-evoluat2/
http://www.lovendal.net/......niciodata/
site-urile astea contin si dovezi si de toate si de aceea mereu cand cineva imi va vorbi de teoria evolutiei o sa le pun pe acestea.

| costis a răspuns:

Ai vazut vreo catea sarind sa isi apere puiul? Eu am observat chiar si la o familie de randunele. In viziunea crestina viata este ceva mai mult decat rationament si dispute. E presupusa si iubirea. Ti-am dat exemplul cu cainii, pentru ca la om a termenul capatat o conotatie sexuala.

| danay72 a răspuns:

Viata e un dar de la Dumnezeu si ne face sa traim cat mai sanatos si frumos aratand ca pretuim acest cadou. Apoi faptul de a trai moral aratam apreciere fata de Creator dar si fata de noi.Si o relatie cu Dumnezeu de prietenie arata cat pretuim cadoul sau