| CM_Catalin_1998 a întrebat:

Ce inseamna acel ochi din triunghi?

3 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Este ochiul providentei, atotvazator.

| Mclaren12 a răspuns:

Ochiul masonic? Probabil semnifica idealul evreiesc de a sti absolut tot despre toti. Vezi cum in doctrina comunista statul stie trecutul fiecarui om. Datorita avansarii tehnologiei oamenii pot fi acum monitorizati in timp real.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Este un simbol adeseori asociat cu masoneria sau alte societăți, dar la bază are elemente creştine ( triunghiul făcând aluzie la Sfânta Treime iar ochiul la pronia lui Dumnezeu, ochiul care vede tot )
Totuşi, acestea sunt elemente împrumutate de la culturi pagâne, aşa că pot avea mult mai multe interpretări.