| AlexandruPopAlexandru a întrebat:

Ce inseamna acele desene din partea dreapta de la unele biserici și manastiri cu acel râu ciudat roșu și siluete negre și urate? De ce se pictează asta in biserici și manastiri din țară ca eu cand mergeam când eram mic ma speriam de picturile acelea! Nu prea arata ca ingerii, ce inseamna?

13 răspunsuri:
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Se referă la draci

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru MeisterSchnitzel):

Ce sunt aceia? Nu am înțeles niciodată! Și ce legătură au cu biserica, și de se pictează asta?

| RazzMTB a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Sunt doar niste personaje fictive menite sa sperie lumea, nimic mai mult

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru RazzMTB):

Și de ce arata așa?

| RazzMTB a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Fiindca asa si-au imaginat oamenii ca ar arata

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru RazzMTB):

De ce îi pictează, pare ciudat

| RazzMTB a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Probabil in stil artistic

| T0Teu a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Dracii sunt demoni, duhuri necurate

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru T0Teu):

Sunt urâți, nu înțeleg de ce îi pictează

| T0Teu a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Oribili, nu urâți. Nici eu nu înțeleg, nici sfintii nu inteleg de ce sunt pictati prin biserici, dar mna...

| EestiSodalane a răspuns:

Acel "râu roșu" simbolizează iadul

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru EestiSodalane):

Și ce cauta intr-o biserica

| EestiSodalane a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Pentru că face parte din revelația lui Dumnezeu pentru om. Dumnezeu ne-a spus că există iadul. În al doilea rând cel mai probabil nu sunt astfel de scene pictate în biserici ci pe pereții din exteriorul bisericii