| Mario1996 a întrebat:

Ce înseamnă când îți spune cineva : Du-te cu Dumnezeu?

7 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Mergi sănătos! happy

| Seba2013 a răspuns:

Nu are nicio significantie gramaticala ci este un cuvant gol.

Pentru el are o significantie religioasa. A citit biblia inainte. Continutul si substanta se gaseste in citire nu in refrane vorbite doar cu limba.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Seba2013):

"Nu are nicio significantie gramaticala ci este un cuvant gol."
Nu există "cuvânt gol" în gramatică. Chiar și vocativul, care nu are funcție sintactică, poate fi analizat d.p.d.v. al numărului, genului, persoanei.
Mergi -> imperativ afirmativ, pers. a II-a, nr. singular, conjugarea a III-a, funcția sintactică de predicat verbal
cu Dumnezeu -> substantiv propriu, caz acuzativ, funcție sintactică de complement prepozițional

| Seba2013 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Sunt doar SIMBOLURI. Significantul este altceva. Acolo este doar o trimitere cu cineva.

Ce inseamna pentru tine aceea trimitere cu cineva? Sa mergi la drum cu el? Sa mergi pe calea buna? Si asa mai departe. Depinde cum cognitia ta interpreteaza lucrul. De la simbol pana la cognitie este un drum lung.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Seba2013):

Știam asta, eram doar pedantic.
Mi-ai amintit de schema lui Jakobson cu mesajul tău. Citisem despre ea mai demult, dar acum am uitat detaliile.

| Cipi1212 a răspuns:

Te binecuvântează.

| Theo94 a răspuns:

Du-te cu Dumnezeu! = 1) mergi sănătos!; 2) lasă-mă în pace!

https://dex.anidescoala.ro/expresie/du-te%20cu%20Dumnezeu/1