| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce inseamna: ' incurcatul limbilor'' din Geneza? Adica zeul iudeu le-a ''bagat pe gat'' limbi straine? Era si limba romana pe atunci? Ca asa se deduce, ca era, ca doa le-a ''incurcat'' zeul iudeu limbile. Totusi: Un rus si un roman pot sa faca ceva impreuna. La fel si in cazul turnului Babel.

14 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Povești de adormit copiii, clar.
Mai ales că atunci, la o populație a globului redusă, "se întâmplau" minuni de genul, iar în prezent, când avem milioane de atei și camere de supraveghere, Dumnezeii ăștia au intrat în silenzio stampa. Nu au mai dat nici un semn, de 2000 de ani.
Siiigur există rolling eyes

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

"Incurcarea" limbilor inseamna de fapt aparitia altor limbi, necunoscute.
Cu sau fara "incurcarea" limbilor, oamenii aceia nu ar fi rezistat prea mult timp impreuna. Astazi de-abia reszista impreuna un tata, o mama si un copil. Uita-te la politicieni: s-ar manca unii pe altii.

Dar adevaratul sens il gasesti in explicatia de aici (dand clic pe semnul intrebarii):
https://mybible.eu/ro/GEN.11:7.VDC

| Werrich a răspuns:

Era dulcea limbă maghiară vorbită acolo. Nu o înțelegea nimeni.

| Endita4689 a răspuns:

Cred că a fost invers decât atunci când s-a pogorât Duhul Sfant pe capetele apostolilor, iar ei au putut vorbi și înțelege orice limbă.
Construcția Turnului Babel era ceva ce Dumnezeu nu a permis oamenilor.
Și eu am înțeles că atunci se vorbea o singură limbă pe pământ.
Din momentul în care Dumnezeu le-a "încurcat" limbile, fiecare a început să vorbească altă limba.
Legenda Turnului Babel este situata în timp înainte de Hristos.
Iar limba română s-a format prin secolul VII după Hristos.
Limba română nu era pe atunci.

Răspuns utilizator avertizat
| UnulSimplu312 a răspuns:

Pai era doar o limba si pentru a opri construcția turnului limba oamenilor sa încurcat adica fiecare om a primit o limba noua de asta avem atatea dialecte si limbii in ziua de azi

Răspuns utilizator avertizat
| UnulSimplu312 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai uite pentru a iti potoli setea de cunoastere iti recomand sa citesti biblia, Si ca sa iti raspund si la intrebare dupa cum sti Dumnezeu din al doilea testament nu a mai performat el insusi minunile ci a lucrat prin cineva pentru a da voiinta proprie omului de a crede in El sau nu. pentru ca iti dai seama ca daca Dumnezeu se arata prin minuni proprii si in zilele noastre toti il alegeam pe el din frica nu din iubire!