| Marius7121 a întrebat:

Ce inseamna pocainta? Indobitocire sau Emancipare?

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Omul nou reprezenta principalul obiectiv al comunismului, dar ceea ce nu a reusit sa faca omul a facut Dumnezeu.El transforma oameni, vieti destine. Pocainta inseamna schimbarea mintii, gandirii, atitudinii. Inseamna sa identifici pacatul, sa te lasi de el si sa il parasesti. Pocainta este un proces continuu care dureaza toata viata.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru EmaS):

Isus era comunism vrea el scimbarea omului

da,pana la urma un comunist a reusit ce nu a reusit comunismul sa scimbe miliarde de persoaane cu ideile lui,isus nu era democrat,dati lui cezar ce i lui cezar =dati lui ceausescu cei ai lui, egalitate, pace intre oamenii, lege, frica de lege

| EmaS a răspuns:

Vai, stii tu ce inseamna pocainta? Esti departe si de ea si de Dumnezeu. Cat despre mine, sa ma ajute Dumnezeu sa fiu pocaita autentica, nu numai cu numele.

| Duucu a răspuns:

Ai dat dovada de copil de 12 ani si limbaj de sat.Tu spui ca pocainta aduce toate belelele, dar cei ca tine ce aduc? (nu sunt pocait)

| Marius7121 explică (pentru Duucu):

Am 20 de ani dar cand vad persoane ca Emas ma apuca dracii aia mari.Ca orice pocait/a, e o persoana lipsita de caracter si bun simt.

| EmaS a răspuns (pentru Marius7121):

Tu vorbesti de caracter si bun simt? De fapt, este explicabil, satan este stapanul tau si el nu Il iubeste nici pe Dumnezeu nici pe cei care Il slujesc pe El.

| EmaS a răspuns (pentru Duucu):

Si cand te gandesti ca asemenea specimene ne fac pe noi retrograzi, inculti! laughing
Tocmai ca datorita necredintei lor si a pacatelor trimite Dumnezeu boli si suferinte.

| mihaitaLGP a răspuns:

Uciderea ratiunii si alegerea de a traii in intuneric.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Sclavism religios, ignorarea realitati, inchiderea minti spre cunoastere