| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna "sa pacatuiesti" in viziunea crestina?

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sa traiesti in imoralitate sa te expui poftelor trupesti, sa umbli in desfrau, sa nu faci voia lui Dumnezeu. El doreste sa fii corect, cinstit sa urmaresti binele celuilalt, sa faci binele.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ema draga, limbajul folosit de tine este ceea ce se cheama "limbaj de lemn", prin similitudine cu cel folosit de unii politicieni(in domeniul lor).Pai aceste "pofte trupesti" pe care le incriminezi tu fac parte din instinctul de perpetuare a speciei, dat de D-zeu pentru a-i respecta indemnul de a ne inmulti.In privinta binelui cred ca zicerea "facerea de bine... de mama" nu a fost formulat de atei(pe vremea aia erau foarete putini.)

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Cand zici "voia lui dumnezeu" la ce te referi?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii,
10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
11 Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi, în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Valeriu draga, m-am familiarizat atat de mult cu Cuvantul, incat mi se pare absolut normal sa scriu asa. Pot sa ma exprim si intr-un limbaj mai modern, dar mai important este sa respecti principiile si valorile crestine.

| MaicutaMaui a răspuns (pentru EmaS):

Vrei sa fii maicuta mea? love struck

| EmaS a răspuns (pentru MaicutaMaui):

Depinde, cati ani ai? Vrei sa te pocaiesti?

| MaicutaMaui a răspuns (pentru EmaS):

Ai ceva cu pocaiala. Vrei sa pocaiesti orice fiinta de pe planeta asta.

| EmaS a răspuns (pentru MaicutaMaui):

Daca te infiez atunci va trebui sa te deprinzi cu pocainta.

| MaicutaMaui a răspuns (pentru EmaS):

Doamne fereste! Mai bine ma fac un Illuminati. Mereu am vrut sa urmaresc lumea pe Animal Planet, sa fumez marihuana, sa dau ordine... uhhhh ce viata frumoasa au astia love struck

| EmaS a răspuns (pentru MaicutaMaui):

Da,poate ca aici ar fi cum ar fi, dar dincolo, vezi tu!laughing

| SaveTheNature a răspuns:

Cand pacatuiesti, nu pacatuiesti impotriva lui Dumnezeu ci impotriva propriei tale persoane.Pentru ca orice fapta faci si e impotriva celor 10 porunci, e de fapt o fapta impotriva propriei persoane.
99% dintre boli au aparut din desfrau, perversiuni sexuale, si razboaiea(cadavrele intrate in putrefactie).
Oamenii pacatuind isi fac rau unii altor, sau lor insusi.
De asta a dat Dumnezeu cele 10 porunci.Sa ne purtam de grija noua si fratilor nostri.

| anonim_4396 explică (pentru SaveTheNature):

Deci si vechiul testament este valabil?

| SaveTheNature a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu unde bati. Vechiul Testament nu este valabil fara Noul Testament.
Cartea sfanta(Biblia) este valabila.

| SaveTheNature a răspuns (pentru anonim_4396):

Un singur lucru a schimbat Isus Cristos din Vechiul Testament.- Ideea de ochi pentru ochi si dinte pentru dinte.

| anonim_4396 explică (pentru SaveTheNature):

Bun, deci amandoua sunt valabile. Nu caut sa bat undeva anume, dar sunt prea impartite parerile si vreau sa vad fiecare cam ce varianta accepta. Unii zic doar noul, unii si noul si vechiul, iar majoritatea iau doar partile convenabile. Oricum nu o sa pun alte intrebai pe tema asta ca inevitabil intram in alte subiecte.

| SaveTheNature a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa intram in alte subiecte.Stiu ce exista o gramada de legi si de porunci. Care au aparut pentru ca unii oameni inteleg mai greu, de ce trebuie sa faca aia si de ce nu trebuie sa faca aia.
Si pot simplifica asa:
Un om il intreba pe Isus: Doamne exista atatea legi, atatea porunci, atatea invataturi.Dar care dintre ele e cea dintai? Cea care ne duce spre mantuire/
Isus i-a raspuns
Sa-L iubesti pe Dumnezeu din toata inima ta, din tot sufletul tau si din tot cugetul tau si pe aproapele ca pe tine insuti.

| anonim_4396 explică (pentru SaveTheNature):

La partea cu "si pe aproapele ca pe tine insuti", majoritatea crestinilor stau prost, mai ales cand vine vorba de LGBT, sau incep sa-i judece (parca era una si cu sa nu-i judeci pe altii ca sa nu fi judecat nu?) laughing. Am cunoscut si crestini care nu aveau treaba cu persoanele de genu.

| OctoberandApril a răspuns:

Sa fii constient ca faci rau si cu toate astea sa u te opresti

| 4b a răspuns:

Sa o dai in barawinking

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încălcând cele 10 porunci! Sper ca le stii, nu?

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Parca vechiul testament nu mai este valabil (majoritatea crestinilor spun asta). Tu consideri ca este valabil si vechiul si noul?

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Zic ca numai noul Testament. Dar poruncile sunt inca valabile. In vechiul testament, era parca "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte", in noul T s-a schimbat totul, te indeamna sa intorci si celalalt obraz. Nah, de parca am face-o! Mai degraba ne comportam ca in vechiul T. ochi pentru ochi...Zi ca nu-i asa! Devenim tot mai răi, mai egoisti, mai razbunatori, mai invidiosi...De ce nu devenim mai buni, sa intoarcem obrazul celalalt? Noroc bun! De parca i-ar place cuiva sau ar mai accepta sa fie călcat in picioare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar inima ta ce spune? despre pacat? nu ratiunea ta daca vei fi avand asa ceva.INIMA,fiindca este scris ca la neamuri legea domnului a fost scrisa in inima omului.la evrei a fost scrisa pe tablele legii.decalogul.fiindca era un popor cu inima impietrita cred.dar noua ne-a fost pusa in inima.deci? ce spune inima ta? intrebato-ai vreodata? fiindca nici nu e nevoie. stie ea.si te judeca dupa dreptate.pana la judecata Domnului te-ai judecat singura fiindca acolo in adancul tau nu te mai poti minti pe tine insuti.ne minti pe noi si pe tine la nivel de gandire, daca ai asa ceva.dar la nivel de inima nu se poate.si stiu de la regele david care spunea; pacatul meu este pururea in fata mea.si acum? de ce ne intrebi pe noi cand deja stii raspunsul din propria-ti oglinda? daca oi fi avand asa ceva?

| MaicutaMaui a răspuns:

Sa faci rau, ce atata filozofeala.