| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce inseamna ''suflet'', religiosilor?

36 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Suflet este acea suflare de viață care a pus-o Dumnezeu in Adam si Eva si in continuare in fiecare ființă vie. Sufletul nu este respiratia, sau aerul care este inspirat si apoi expirat. Este mult mai mult, este însăși viață omului.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si ea are viață ca si omul, iar când moare se spune " i-a ieșit sufletul".

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru ca nu are suflet in sensul folosit in Matei 16-26Ce ar folosi unui om sa caştige toata lumea daca si-ar pierde sufletul? Sauvce ar da un om in schimb pentru sufletul sau?
Uneori in Biblie suflet e folosit si cu sensul de suflare de viata dar nu aici pentru ca aici se vede ca omal are posibilitatea de a-si pierde sufletul sau nu, pe cand suflarea de viata o pierd toti oamenii la moartea fizica.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici omul nu ajunge in rai. Si nici in iad. Doar la înviere unii au parte de viață veșnică, iar ceilalți de moarte veșnică.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

O sa învie. Sa fi convins. Doar ca Dumnezeu nu execută când ceri tu, o persoană care îi contestă existența. Si trebuie subliniat si faptul ca Dumnezeu nu minte. Chiar dacă nu vrei să recunoști acum, dar va veni si vremea aceasta, sa recunoști forțat.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce importanță are "școala" sau instruirea cuiva când vine vorba de învațatura lui Dumnezeu?
Despre discipolii lui Isus se spuneau că sunt "fără carte, si de rând". Dar cei învatati din vremurile acelea, "înțeleptii si cărturarii " se mirau când niste bieți păstori, ori pescari deschideau gura. Si, mai mult, de ce erau bătuți, si persecutati d'aia vorbeau cu mai mult curaj. Cum explici? Pe tine dacă te persecuta cineva pentru ideile tale, si te supune unui tratament abuziv pentru că nu crezi in Dumnezeu, si iti ordonă să crezi, nu m-aș mira dacă ți-ai schimba radical punctul de vedere, si sa-ti declari credința în Dumnezeu. Dar ei n-au încetat să vorbească despre Isus Cristos.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Învierea va avea loc la revenirea Domnului Isus.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu a făcut pe om perfect, înțelept, inteligent. Si sunt sigura ca aveau cunoștințe despre tot ce exista in om si nu numai, ci si despre sufletul sau spiritul, sau duhul omului pus de Dumnezeu in om. Insa după căderea in păcat, omul s-a despărțit de Dumnezeu si a început sa involueze pana a ajuns in stadiul in care suntem noi. Adică avem nevoie de școală ca sa învățam ceva si chiar de medicamente ca sa putem tine minte ceea ce învățam.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"...si a început sa involueze pana a ajuns in stadiul in care suntem noi."

Cu alte cuvinte, daca te descriu ca "involuata", nu e suparare, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Matei L-a citat pe Mantuitorul Hristos care stia pentru cã El a creat omul.Ai cerut părerea, convingerea credincioşilor.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Matei 16-26" Si ce ar folosi unui om să cãştige toată lumea, dacă şi-ar pierde sufletul? Sau ce ar da un om în schimb pentru sufletul sãu?"

| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Matei era vames, colector de taxe, nu-l puneau romanii daca nu stia sa scrie.Ai vazut filmul The Chosen aparut in 2017? Te ajuta saiti faci o idee asupra vamesilor de atunci.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu scrie in Biblie că Matei nu avea școala. Scrie ca unii dintre apostolii lui Isus erau fără carte. Mai degrabă fără instruire superioară, la școlile si învățatii vremii. Iar expresia fără carte, nu insemna analfabet. Cum nici expresia fără cap, (ăla-i fără cap) nu insemna ca nu ai cap la propriu, ci înseamnă că îți lipsesc capacitățile de rationare.

Dar ma rog, sigur vei gasi tu ceva ce nu-i adevărat, ceva de contestat, de contrazis.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Păi tu ai cerut dovezi ca Matei știa să scrie. Folosindu-te de expresia: "fara carte" ai insinuat mârșav cum ca Matei nu ar fi avut școala. Apoi când ți se aduc raționamente logigice (abia si eu) pozezi în fecioara neatinsă: vai, dar trebuie să scrie in Biblie că Matei avea școala?
Si nu, Biblia nu e o carte de istorie.
O dai pe amnezie? Sau sa citez un mare filozof atotștiutor, atotcunoscător, atotelevat, atotultramegacalificat în toate domeniile "Care este ele domenii" : "o arzi" pe amnezie?

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelHEY a răspuns (pentru fllu07):

Frunos vorbesti. Omule.

| fllu07 a răspuns (pentru EmanuelHEY):

Mulțumesc pentru apreciere.

| EmanuelHEY a răspuns (pentru fllu07):

In ce popor esti?

| fllu07 a răspuns (pentru EmanuelHEY):

Român. De ce întrebi?

| fllu07 a răspuns:

Acest cuvânt reprezintă redarea obișnuită a termenului ebraic néfeș și a termenului grecesc psykhḗ. O analiză a modului în care sunt folosiți acești termeni în Biblie dezvăluie că ei se referă în esență la: 1) oameni, 2) animale sau 3) viața unei persoane sau a unui animal. (Geneza 1:20; 2:7; Numerele 31:28; 1Petru 3:20) Spre deosebire de modul în care cuvântul „suflet" este folosit în multe contexte religioase, Biblia arată că termenii néfeș și psykhḗ, când fac referire la creaturile pământești, desemnează ceea ce este material, tangibil, vizibil și muritor. În traducerea de față, acești termeni au fost cel mai adesea redați în funcție de sensul pe care îl au în context, de exemplu prin „viață", „viețuitoare", „persoană", „toată ființa" sau pur și simplu printr-un pronume personal (cum ar fi „eu" în loc de „sufletul meu"). În majoritatea cazurilor, la nota de subsol este menționată redarea alternativă, „suflet". Indiferent că apare în text sau la nota de subsol, termenul „suflet" trebuie înțeles în armonie cu explicația menționată anterior. A face un lucru „cu tot sufletul" înseamnă a-l face fără rezerve (cu toată ființa, din toată inima) sau a te dedica lui. (Deuteronomul 6:5; Matei 22:37) În unele contexte, termenii din limbile originale se referă la dorința sau apetitul unei ființe vii. Ei fac referire și la o persoană moartă sau la un corp mort. De asemenea, se referă la ceea ce este o persoană în exterior, în contrast cu ceea ce este în interior. (Numerele 6:6; Proverbele 23:2; Isaia 56:11; Hagai 2:13; Evrei 4:12)

Răspuns utilizator avertizat
| AndrElle a răspuns:

In suflet sta altarul lui Dumnezeu. Sufletul este portiță deschisa spre împărăția lui. Reprezintă deschiderea noastră față de oameni. In suflet îl ai pe sfântul Duh.

Răspuns utilizator avertizat