| anonim_4396 a întrebat:

Ce intelegeti prin acest verset? "Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în Împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri."

Răspuns Câştigător
| iKronstadt a răspuns:

Ca sa vezi, trebuie sa crezi!

| EmaS a răspuns (pentru iKronstadt):

Prin credinta toate lucrurile sunt posibile.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Si eu spun mereu la fel, majoritatea se multumesc cu un doamne, doamne spus
foarte bun versetul, si eu as vrea o iubita daca tot e crestina sa nu fie doar cu numele, din pacate voi nu intelegeti mesajul lui de aia tot va recomand cap 5, 6, 7 sa traiti asa cum scrie acolo nu cum vreti voi, iubiti atei ca pe fratii vostri, doar cand vei iubi un strain ca pe Iisus vei fi crestin adevarat, isus nu a cunoscut pe nimeni a vindecat orbi, a inviat mortii, straini, daca merg intr-o biserica pocaita chiar pers de acolo trebuie sa ma primeasca cu bucurie sa ma iubeasca din pacate nimeni nu face asta

| RAY a răspuns:

Degeaba ne aratam credinta prin biserica daca credinta nostra este doar de afis

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Credinta adevarata este pusa in actiune.Ea se vede prin fapte.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

La asta m-am referit si eu

| Făgăraş a răspuns:

Esenta acestui verset se refera la faptul ca mantuirea se obtine cu ajutorul harului dumnezeiesc ( mantuirea obiectiva ) la care se adauga, foarte important din partea omului credinta si faptele bune, desi doctrina protestanta infirma rolul faptelor bune in vederea mantuirii! " cel ce face voia Tatalui Meu ", se refera la faptele bune necesare pentru mantuire, O zi buna!

| Morrigan a răspuns:

"Daca Dumnezeu nu exista, nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut totul." Blaise Pascal.

dar daca crezi doar ca exista dar nu te si inchini lui, si faci "voia lui" atunci nu ajungi in "imparatia cerurilor" si e ca si cum nu ai crede... cam asta vrea sa spuna versetul thinking

| crazy14 a răspuns:

Iti dau un exemplu:atunci cand te rogi trebuie sa o faci din inima si chiar sa crezi in ceea ce ti-ai dorit si in puterea lui Dumnezeu, sa speri ca El te va ajuta, atunci El e multumit, insa atunci cand spui doar de forma ceva in gen:''hai sa spun si eu acolo o rugaciune poate o sa ma ajute si Dumnezeu ''atunci mai bine nu spui nimic! Ceea ce faci trebuie sa vina din suflet sa crezi si sa speri daca o faci de forma mai bine nu o fa!

| Lupu_Adrian_1970 a răspuns:

Intelesul poate fi doar unul singur si anume:sunt persoane care au credinta in Dumnezeu doar de ochii lumii sau pentru a ajunge la un anumit scop de exemplu: pentru a-si face o imagine mai buna in societate.Cei care cred cu adevarat trebuie sa respecte si sa traiasca dupa poruncile lasate de Dumnezeu si care daca sunt intelese ne pot calauzi in aceasta viata si pot fi poarta de la intrare in viata vesnica.Amin.

| IoanaRaresIza a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu, toate lucrurile sunt posibile.