| TrentonChase a întrebat:

Ce intelegeti voi prin cuvantul suflet?

45 răspunsuri:
| rogerfederer a răspuns:

Iubire,credinta,infinit,durere,fericire,bucurie-un amalgand de notiuni, de sentimente, de dorinte, de ganduri-o lume intr-un cuvant.Sufletul!

| uddy a răspuns:

In vechime, unele popoare pagane credeau ca sufletul traieste si dupa moarte. Aceasta doctrina o au si Mahomedanii. Altii cred ca sufletele merg, dupa moarte, in cer, in iad sau in vreun loc intermediar de existenta constienta. Ca sa raspundem la intrebarea: "Ce se intampla cu omul dupa ce moare?", trebuie sa ne indreptam spre Cuvantul lui Dumnezeu si sa aflam mai intai:
Cum a fost facut omul?
Biblia ne spune ca: "Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut astfel un suflet viu." (Geneza 2:7)

Din acest raport atat de concis putem scrie ecutia omului: tarana pamantului (trupul neinsufletit) + suflarea de viata de la Dumnezeu = suflet viu sau "fiinta vie".

Notati ca Biblia nu spune ca omul a primit un suflet, ci ea spune ca omul a devenit (s-a facut) un suflet viu. Cand viata de la Dumnezeu a curs si prin firele complexe ale sistemului nervos, plamanii au inceput sa lucree, inima sa bata si toate organele trupului si-au indeplinit functiile lor. Deci, cu "suflarea de viata", omul a devenit un "suflet viu". Atata vreme cat continua sa aiba suflarea de viata, el este o fiinta omeneasca, un suflet viu.
Ce se intampla cu omul cand moare?
Biblia spune ca atunci cand omul moare, suflarea de viata (indiferent daca omul a fost bun sau rau in timpul vietii) se intoarce la Dumnezeu, iar trupul neinsufletit se intoarce in tarana de unde a fost luat (Geneza 3:19; Ps. 104:29; 146:4). Moartea este incetarea vietii. Sa luam ecuatia de mai sus a omului si s-o inversam: Suflet viu (fiinta vie) - suflarea de viata = tarana pamantului (trupul neinsufletit).

In Iov cap. 32 ver. 8, se spune ca "duhul" sau "suflarea de la Dumnezeu" este acelasi lucru, adica termenii: "suflare" si "duh" (spirit) sunt uneori folositi ca sinonime. Cand omul moare, se intoarce in tarana in pamant, iar duhul se intoarce la Dumnezeu care l-a dat. (Ecles. 12:7).

Daca omul, (sufletul viu) este un rezultat al unirii elementelor ce il compun, moartea este un proces de descompunere a acestor elemente constitutive si omul inceteaza de a mai fi o fiinta constienta. Moartea suprima inteligenta, cunostinta, sentimentele si orice lucrare. (Ecles. 9:5.6.10).

"Cei morti nu stiu nimic."

| positivity a răspuns:

Pentru mine, suflet = sentiment.

| EmaS a răspuns:

Cuvantul ebraic ''nepes''sensul initial este acela de a da viata. El se refera la principiul vietii, desi nu se limiteaza la ea. Numeroase aparitii in Sfanta Scriptura acopera diferite stari ale constiintei. Unde este sediul dorintelor fizice, sursa emotiilor sau este asociat cu vointa si actiunea morala. Cuvantul lui Dumnezeu poate sa il salveze si recuperarea din greseala il scapa de la moarte.Rezultatul credintei este salvarea sufletului in timp ce dorintele trupesti sunt impotriva lui.

| TrentonChase explică (pentru uddy):

Crezi in creationism?

| ImmaDucK a răspuns:

Nu inteleg nimic
Daca nu are masa, nu exista.

| RAY a răspuns:

Sentimente,emotii

| RAY a răspuns (pentru ImmaDucK):

Daca nu are masa, nu exista
deci lumina nu exista

| TrentonChase explică (pentru RAY):

Lumina este compusa din fotoni iar ei au masa.

| ImmaDucK a răspuns (pentru RAY):

Privit dintr-un punct de vedere da, deoarece nu are gravitatie iar asta implica inexistenta masei, dar are masa relativa, adica are energie care poate fi transformata in masa E=mc^2

| RAY a răspuns (pentru ImmaDucK):

Desigur ca da, dar inainte de a se converti nu are masa

| TrentonChase explică (pentru RAY):

Mi se pare destul de corect ce e scris pe acolo...cred ca m-am inselat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Devine energy

| Raniia a răspuns:

Omul este o fiinta formata din trei parti:omul cu totul din afara(partea care se vede sau trupul), a doua parte-omul din afara, sufletul, si a treia parte-spiritul(sau duhul numit si omul launtric)Sufletul este format din intelectul, sentimentele si vointa noastra.Biblia numeste pe omul care traieste condus de sufletul lui, un om firesc.Sufletul,adica intelectul, sentimentele si vointa noastra nu trebuie anihilate, ci trebuie sa fie supuse Duhului.Omul duhovnicesc, sau spiritual este condus de Duhul Lui Dumnezeu, si care locuieste in duhul lui.Deci duhul nostru, cea mai adanca parte launtrica a noastra, poarta Duhul lui Dumnezeu.

| uddy a răspuns (pentru TrentonChase):

Da! desigur!

| HowdidIgethere a răspuns:

Nimic

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei omul este un suflet viu, Geneza 2:7 si cand moare merge in pamant. Ezechiel18:4

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Îţi voi spune care este semnficaţia acestui cuvânt în Biblie, deoarece pentru mine ea reprezintă autoritate. Cuvântul suflet (în ebraică nephesh şi în greacă psykhe) apare cu trei sensuri, în dependenţă de context.
1. Se referă la oameni. (1 Petru 3:20 : În zilele lui Noe,. . . puţine persoane, adică opt suflete, au fost transportate în siguranţă prin apă).
2. Se referă la animale. (Geneza 1:20 Şi Dumnezeu a mai zis: Să mişune apele de o puzderie de suflete vii şi să zboare creaturi zburătoare deasupra pământului, pe faţa întinderii cerurilor)
3. Se referă la viaţa unei persoane. (Ioan 15:13 Nimeni nu are iubire mai mare decât aceea în care cineva îşi dă sufletul pentru prietenii săi).
Biblia nu susţine ideia larg răspândită precum că sufletul este ceva ce suprvieţuieşte morţii şi continuă să trăiască independent de corp.

| reihiuke a răspuns:

Prin cuvantul suflet inteleg o parte din tine insuti care poate supravietui dupa moarte. Acea parte, daca o ai, ar trebui sa reziste tuturor influentelor exterioare si sa ramana neschimbata si constientizata. Intrebare: ai ceva in tine insuti care sa ramana neschimbat indiferent de ce se intampla in jur? Daca nu, inseamna ca nu ai suflet.

Gandirea, emotiile, miscarile - sunt niste functii automate, niste reactii la evenimente. Nici faptul ca gandesti, nici ca ai emotii nu arata ca ai un suflet.

| reihiuke a răspuns:

Nu avem suflet si nu putem avea cat timp suntem divizati in interior si nu functionam ca un intreg, cu un singur scop si intr-o singura directie. Apoi sufletul iti ofera niste "puteri" si capacitati pe care omul obisnuit nu le are.

| martzian a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

"Biblia nu susţine ideia larg răspândită precum că sufletul este ceva ce suprvieţuieşte morţii şi continuă să trăiască independent de corp." - Nu as fi atat de radical.

"Şi când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele (ψυχή - psuchē) celor înjunghiaţi (sphazō - ucisi) pentru cuvântul lui Dumnezeu şi pentru mărturia pe care au dat-o. Ei strigau cu glas tare, şi ziceau: „Pînă cînd, Stăpîne, Tu, care eşti sfînt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sîngele nostru asupra locuitorilor pămîntului?" (Apoc.6:9-10)

| TrentonChase explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Dar in Biblie nu se vorbeste si despre Imparatia lui Dumnezeu? Sau despre iad? Acolo nu se presupune ca ar exista o viata vesnica?

| TrentonChase explică (pentru reihiuke):

"Apoi sufletul iti ofera niste "puteri" si capacitati pe care omul obisnuit nu le are. " Poti fi mai detaliat aici, te rog?

| reihiuke a răspuns (pentru TrentonChase):

Nu. Pentru ca nici eu nu le detin. Iar daca stii teoretic, asta nu ajuta la nimic. Din punct de vedere psihologic, o sa poti sa-ti controlezi emotiile, sa nu mai ai emotii negative. Emotiile vor fi mai puternice decat ceea ce numim noi "emotii" in mod obisnuit. Toate emotiile noastre sunt foarte slabe in comparatie cu "adevaratele emotii". Dar cum nu cunoastem adevaratele emotii, tragem cu dintii de astea si ridicam in slavi niste emotii care nu ne fac decat sa suferim, sa ne consumam si sa pierdem energie. Iti ofera alte posibilitati de intelegere. de captare a lucrurilor. E ca si cum ai schimba un 486 cu un Dual core la 3200 happy Avand capacitati de intelegere mai buna, vezi si lucrurile mult mai obiectiv.

| TrentonChase explică (pentru reihiuke):

Da, dar asta tine tot de psihic...de capacitatea de concentrare mentala, iti ofera o percepere senzoriala mai intensa decat un om obisnuit, calugarii tibetani spre exemplu au un control al corpului lor mult superior celorlalti oameni, ei pot sa-si controleze pulsul, sa isi scada temperatura corpului in meditatiile lor dar astea toate sunt legate de creier, sufletul unui om este creierul laolalta cu toate emotiile, sentimentele si starea psihica, cel putin asa cred eu happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru TrentonChase):

Salut. În Biblie se vorbeşte despre Împărăţia lui Dumnezeu, dar asta nu înseamnă că toţi cei ce mor merg acolo. Cît despre iad, unele traduceri folosesc acest termen ca echivalent a lui Sheol din ebraică. Totuşi Biblia arată care este starea celor ce ajung în Sheol (sau iad). Dacă te-ar interesa detalii putem să mai discutăm. O zi bună.

| reihiuke a răspuns (pentru TrentonChase):

Da, numai ca ei sustin si ca-si amintesc vieti anterioare. Si nu cred ca stii mai bine decat ei daca sunt o iluzie sau nu. Pentru ca tu vb doar din punct de vedere teoretic.