| AtateaConditii a întrebat:

Ce legatura are yoga cu religia noastra? Eu stiam ca sunt doar niste exercitii fizice nu ca iti influenteaza mintea sau sufletul. De ce se spune ca crestinii nu au voie sa practice yoga?

Răspuns Câştigător
| ErrorFound a răspuns:

Banuiesc ca esti crestina.
Yoga este de fapt exercitiul pentru partea fizica a fiintei superioare. A eului tau superior.
Acesta combina fizicul, psihicul si spiritualul si tine mai mult de ezoterism si ocultism, nu de religie. Bine, budistii il practica, dar asta nu conteaza.

Yoga n-ar trebui sa aiba legatura cu religia voastra(adica a ta).

Daca vrei sa-ti spun mai multe da-mi un mesaj si-ti scriu ori aici, ori pe privat.

15 răspunsuri:
| William a răspuns:

Citeste aici daca vrei sa te documentezi http://www.sfaturiortodoxe.ro/_yoga.htm

| danut a răspuns:

Yoga (dupa uni cunoscatori) este parte descendenta a brahmanismului. Este o RELIGIE pagana care sta la baza budusmului. Partea fizica este doar o mica particica din aceasta cultura religioasa (?). Pot cita:"Bhagavad-gita influența soteriologică a marilor doctrine religioase de la poalele Himalayei- Buddhism, Jainism, Samkhya și Yoga," Amestecul de filozofii si credinte pagane care domina yoga ca religie fac din aceasta un izvor de satanism perpetuu. Exercitile fizice de tip yoga trebuiesc facute in SPIRITUL si PRACTICILE brahmane, altfel nu au nici o "valoare". Este normal ca un crestin sa fie total separat de o credinta care duce la PROSTIA ABSOLUTA (nirvana) sau credinta in zei care isi schimba starea (forma, personalitatea, eul, numele) de trei ori pe zi sau la forme de rautate absoluta scrise in (poti citi poemul: "Bhagavad-gita" care este) "biblia" budismului si yogi. Pentru un crestin este absolut interzisa practicarea religilor pagane gen yoga.

| Wøodenpints a răspuns (pentru danut):

Pentru creștini e interzis și să și-o tragă în post, deci...

| danut a răspuns (pentru Wøodenpints):

Unde dai si unde, te gaseste.

| AtateaConditii explică (pentru Wøodenpints):

Ce post? Yoga e un post?laughingdoamne.

| Wøodenpints a răspuns (pentru AtateaConditii):

Vorbeam cu Danut.

| JajaAliensHere a răspuns:

Yoga nu e doar un sport, e mai mult de atat. E o practica oculta si iti influenteaza negativ stilul de viata. Daca ai cunostinte care practica yoga incearca sa le privesti in ochi si ai sa observi ca au o privire pierduta, parca mai putin umana decat a celorlalti.
Daca tii cu adevarat la tine ca om, nu te apuca de yoga.

| danay72 a răspuns:

Cei care sunt foarte avansati in yoga se folosesc de meditatie ajung sa se ridice de la sol ca si cum ar pluti, ceea ce un crestin stie ca nu poate avea legatura cu Dumnezeu ci cu spiritismul.Deuteronom18:10-12

| RAY a răspuns:

Pentru ca intra demoni budismului in tine si te posedeaza vei vorbi in indiana cea ce nu isi recomand

| OnuOnulică a răspuns:

Religia noastra nu a interzis neaparat sa practici yoga.

| milan9 a răspuns:

Nu este bine pentru un creştin sa facă aşa ceva pentru că aceste tehnici sunt strans legate de practici ale religiei hinduse, de mantre, de o depersonalizare a eului, asta in timp ce creştinismul are o cu totul altă formă de asceză.

Asceza creştină este una în care sufletul este conştient de starea sa, în care nu pierde şi nu vrea sa piarda din vedere progresul sau regresul său, în care mintea rămâne trează asupra gândurilor...

| Wøodenpints a răspuns:

Când spui "religia noastră", la ce religie te referi? Că-s grețos de multe, și nu toți au aceeași religie.

| AtateaConditii explică (pentru Wøodenpints):

Am uitat ca sunt si atei, ma refeream la toate tipurile de religii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricine are voie sa practice yoga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yoga occidentala pare mai degraba doar niste exercitii fizice.
Yoga originala are 5000 de ani vechime si in traducere inseamna" unire" sau uniune a sufletului cu Dumnezeu, adica exact aceeasi semnificatie a cuvantului religie.
Anumiti preoti mai conservatori se tem de concurenta.