| CIVIC1 a întrebat:

Ce opinie aveti despre porunca a II-a din Biblie care spune:
-,, sa nu iti faci chip cioplit, nici vreo reprezentare a ceea ce este sus in cer, ori jos pe Pământ și să nu te închini inaintea lor?"
Pate fi reprezentat printr-un desen, pictura sau printr-o statuie un Duh cum e Dumnezeu?
Este rugăciunea făcută în fata icoanelor ori in fata statuilor o încălcare a poruncii a -II-a din Biblie?
Va rog răspunsuri documentate, fara ura, ironie, ipocrizie sau alte forme de violenta.

Răspuns Câştigător
| mODIN a răspuns:

O sa sara pe mine toti ortodocsii ca zic asta, dar da, rugaciunea in fata icoanelor e categoric o incalcare a poruncii. Epistola lui Ieremia intra si mai mult in detalii legat de asta, si acolo mi se pare foarte clar faptul ca practica asta este gresita.

3 răspunsuri:
| eliancodrut a răspuns:

Da, daca interpretam exact. Dar preotii si prelatii spun ca se refera la faptul de a ne crea noi alte reprezentari.
Eu consider ca totul este o minciuna.

| LisaJulie a răspuns:

Nu! Nu este, se refera la statuile idolilor din Antichitate unde se și aduceau ofrande, uneori și oameni

| T0Teu a răspuns:

Da, este o incalcare a poruncii lui Dumnezeu. Problema e ca ortodocsii si catolicii nu vor sa inteleaga acest lucru. Scrie clar in Biblie, asa i? Si cum ai spus si tu, poate Dumnezeu care e Duh sa fie reprezentat in icoane? Clar, nu.