| CIVIC1 a întrebat:

Ce opinie aveti despre porunca Creatorului care spune:
-,, eu sunt un Dumnezeu zelos/gelos, pedepsesc nelegiurea părinților care ma urăsc, in copii până la a III-a si a IV-a generatie iar pentru cei care ma iubesc binecuvântez
până la mia generatie..."
Având în vedere ca Dumnezeu este Drept oare nu avem fiecare o responsabilitate majoră fata de generațiile viitoare care vor iesi din noi?
În acest context mai putem afirma responsabil si fara ipocrizie ca ne iubim cu adevarat copii daca in acelasi timp il uram pe Dumnezeu si Cuvântul sau?

Va rog răspunsuri documentate, fara ura, ironie, ipocrizie sau alte forme de violență.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Omenirea este departe de binele pe care ni-l dorește Dumnezeu.
Planul Său este ca să fim sănătoși în toate aspectele vieții: fizic, mintal, emoțional, etc.
Când a spus că El pedepsește nelegiuirea părinților în copii, Se referă la faptul că Dumnezeu atunci când creează o nouă ființă umană, El va lua din genele ambilor părinți și le va pune în noua ființă umană.
ADN -ul părinților spune totul despre ei, chiar dacă știința nu a ajuns atât de avansată să "citească" și în acest ADN starea psihică, și sentimentală, morală, a părinților.
A trăi în mod nesănătos, după capul nostru și nu după Legea lui Dumnezeu este de fapt nelegiuire. Omul nu se poate dezvolta la toate capacitățile dorite de Dumnezeu atunci când trăiește în neascultare față de Creatorul Său.
Neascultarea omului față de Dumnezeu se numește "nelegiuire".
Iosif și Maria erau săraci din punct de vedere financiar; dar valoarea lor morală era superioară celor care aveau facultăți. Dumnezeu nu putea alege o familie pentru care trăia în neascultare de Dumnezeu.

Un obicei greșit astăzi la femeile gravide este că ele trebuie să mănânce orice ar pofti. Rațiunea, modul de judecată al acestora este greșit. Ele trebuie să se abțină de a mânca necontrolat, de a mânca nesănătos. Pentru că lipsa de abținere, de necumpătare se va transmite la copil. Acesta va deprinde atitudinea, răsfățul și necumpătarea mamei. Nu doar nicotina și alcoolul se transmiet la copil, ci absolut tot ce este în viitorii părinți. Toate defectele lor de caracter va moșteni copilul. În plus, lipsa de educație a părinților va face ca și copilul să mai adauge la aceste defecte și altele care le va dobândi personal pe parcursul vieții: defecte fizice, psihice, morale.
Divorțul, scandalurile, neînțelegerile din familie sau din afara ei -toate acestea sunt la ordinea zilei, și toate acestea vor activa în copil probleme grave de sănătate fizice și psihice, intelectuale și morale, ce pana nu le poate descrie, pe care știința încă nu a ajuns să le cunoască așa cum trebuie.

Curând vom trăi vremurile apocaliptice. Prin neglijenta și nepăsarea părinților, aceștia își pregătesc copiii pentru ca aceștia de pe urmă să se ridice împotriva lui Dumnezeu și a oricărei forme morale, tot așa cum era generația din timpul lui Noe despre care se spunea că "toate întocmirile gândurilor lor erau îndreptate spre rău". Adică nu mai exista nimic bun în ei. Dumnezeu nu a găsit nimic bun în ei de care să Se lege ca să-i mai poată salva, în afară de doar 8 suflete.
Așa va fi în vremurile din urmă.

| CIVIC1 explică (pentru anonimg):

Frumos raspuns si la obiect.

| Robert2526 a răspuns (pentru anonimg):

Daca o spui doar asa de amuzament, radem putin si ne intoarcem la treaba. dar daca tu chiar crezi ce ai scris aici, atunci este extrem de grav

| CIVIC1 explică (pentru Robert2526):

V-am rugat in titlul acestui topic sa raspunde-ti fara ironie.
Daca dvs. credeti ca aveti argumente puternice, care pot contrazice printr-o logica imbatabila convingerea expusa a unui anumit user va rog sa le prezentati.

| Robert2526 a răspuns (pentru CIVIC1):

Ce anume ai interpretat ca fiind ura si ironie? Eram cat se poate de serios. Ceea ce a spus user-ul de mai sus, este o prostie.

1. Defectele de caracter nu se mostenesc, este o aberatie, chiar si a spune "defecte de caracter" cine esti tu sa spui cum trebuie sa fie caracterul unui om?
2. Femeile insarcinate nu trebuie sa se abtina de la nimic, poftele acelea vin datorita schimbarilor din organismul ei. In plus, de ce ar trebui sa ne abtinem de la ceva?
3. Aspectele morale si ce a mai zis el acolo, nu au legatura cu ADN-ul, din nou o aberatie.
4. Daca un zeu m-a creat si m-a facut incapabil sa il multumesc, te rog sa ii transmiti tu, sa se duca dracu si sa lase pretentiile daca asa prost m-a facut, asa ma are, e vina lui
5.Cand spui ca nu se respecta legea lui Dumnezeu, ma astept sa discuti si ceva mai mult despre ce inseamna aceasta lege si la ce te referi, e prea generic ce a spus omul mai sus.
6. Avem o singura viata, e inutil sa o traim cu frica de un zeu psihopat si inexistent

| CIVIC1 explică (pentru Robert2526):

1. Scrieti:,, cine esti tu sa spui cum trebuie sa fie caracterul unui om"
Ce sa intelegem de aici, din acest raspuns al dvs., ca nu avem nevoie de o educatie unitara?
Japonia, Coreea de Sud au juns tari dezvoltate tocmai pentru ca de mici copii lor sunt educati unitar, cu munca, responsabilitatea, cu deschiderea fata de semeni, sunt educati sa fie respectuosi unii cu altii, sa fie inovatori, sa fie creativi si nicidecum sa fie ignoranti, puturosi, inchisi fata de ceilalti si fata de nou, violenti, etc.
Deci educatia spune ca, caracterul trebuie educat de mic copil pentru ca viitorul adult sa fie un om de baza in societate.
In lipsa educatiei unitare in societate se dezvolta monstri.
3. Creatorul tocmai asta spune in porunca afisata in titlu,, nelegiurea parintilor e pedepsita in copii".
Ce studii, descoperiri, opinii pertinente, justificari documentate invocati dvs. in sprijinul negatiei aduse de catre dvs. fata de ce a scris userul caruia i-ati raspuns?
5. Cand cineva scrie fata de porunca in discutie ca omul nu respecta legile lui Dumnezu nu se face trimitere la o singura lege ci la toate legile, cu specificatia ca aceasta porunca in discutie mai contine si expresia complementara,, pentru cine ma uraste"
6. De unde stiti dvs. ca avem o singura viata? Ce argumente crestine, stiintifice, solide aduceti dvs. in sprijinul acestei afirmatii?
,, Scrieti,, e inutil sa traim cu frica de un zeu psihopat inexistent..."
Daca considerati ca o religie va obliga pe dvs. sa aveti frica de Dumnezeu, nu e in regula. Ceea ce ar trebui sa constientizam sunt consecintele negative ale faptului ca ignoram legile Creatorului, si nu il respectam.
Sa analizam cateva din legile lui:
- Sa nu furi. Ce e rau in aceasta invatatura?
- Sa nu poftesti nevasta altuia si nimic din ce e al lui? Ce e rau in aceasta invatatura?
- Sa nu ucizi. Ce e rau aici?
- Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta. Ce e rau in aceasta invatatura.
- Sa nu iti faci chip cioplit si nici vreo reprezentare inaintea careia sa te inchini. Ce e rau in aceasta invatatura.
- Sa nu preacurvesti. Ce e rau aici?
Deocamdata Creatorul respecta libertatea fiecarei fiinte umane. dar libertinajul manifestat in gandirea rea, actiunile negative ce fac rau aproapelui vor trebui judecate pentru ca Dumnezeu spune ca el e Drept si nu va considera rau pe cel bun si nici bun pe cel rau.

| Robert2526 a răspuns (pentru CIVIC1):

Esti obositor si repetitiv in invataturi crestine happy
E loc pe lumea asta pentru toti si te rog sa nu induci ideea ca valorile morale pe care le imbratisezi tu sunt general valabile si unicul adevar, stiu ca religia asta face si asta incerci si tu aici dar in ultimii 2000 de ani, lumea s-a schimbat, multi dintre noi nu mai inghit rahatul asta asa pe nemestecate.
3. Daca nelegiurirea parintilor atrage pedepse asuprs copiilor, atunci zeul despre care vorbesti, chiar este psihopat si nedrept, ajungem la concluzia mea.Din fericire, acest zeu nu exista
5. Legile astea ale lui Dumnezeu sunt scrise de oameni si sunt scrise prost, multe dintre ele sunt misogine si imbecile.

Vad ca zice acolo sa nu poftesti la nevasta altuia, dar reciproca nu e valabila, femeile pot pofti la sotul alteia? Vezi? o atitudine misogina, unidirectionala si scarboasa, zeul despre care vorbesti este un gunoi. Din fericire, un gunoi inexistent

| CIVIC1 explică (pentru Robert2526):

Repet si repet pentru ca in dezbaterea subiectului topicului nu ati venit cu argumente concludente ci doar cu opinii/pareri personale. Oricine are pareri personale dar parerea celui invatat si de buna credinta e mult mai bazata decat parerea celui mai putin educat.
Nu fac nici o aluzie aici, nu facem comparatie intre useri, nu asta e scopul topicului.
Reformulez:,, Sa nu poftesti sotul/sotia altuia"
Sper ca acum sunteti multumit.
Doar am asteptat din partea dvs. argumente si nu pareri personale subiective sau sa va enervati.
Caci nu oricine isi da cu aprerea personala afirma un Adevar. Fara nici o aluzie din nou.

| Robert2526 a răspuns (pentru CIVIC1):

Si tu zici ca afirmi un adevar cand vorbesti despre zei psihopati, gelosi si criminali?

| anonimg a răspuns (pentru Robert2526):

Cât este de adevărată existența mea și a ta, atât de adevărate sunt lucrurile care le-am scris aici.
Ele nu reprezintă părerea mea, ci sunt cuvintele lui Dumnezeu, ce pot fi cercetate de oricine în Sfintele Scripturi.
Ele se întâmplă și fără să ne dăm seama. Nelegiuirea i-a amploare cu fiecare zi ce trece. Biblia vorbește despre zilele de pe urmă: "Vai de voi pământ și mare, pentru că diavolul s-a pogorât peste voi cu mânie mare pentru că știe că mai are puțină vreme."

| Robert2526 a răspuns (pentru anonimg):

Scripturile sunt doar niste povesti, cu accente macabre si puternic misogine, ce te face sa crezi ca as putea sa iau in calcul sa cred asa ceva. Daca alea sunt cuvintele lui Dumnezeu, este o problema grava, doar un psihopat ar putea sa produca asa ceva.

Dar daca stam sa ne gandim, ca acest zeu a creat niste fiinte si le chinuie in fel si chip ( dezastre naturale, boli, blesteme pentru x generatii) doar pentru a isi hrani orgoliul ca acele fiinte ii aduc rugaciuni, se contureaza profilul unui psihopat periculos.

Cat despre zilele din urma, crestinismul le asteapta de vreo 2000 de ani si nu au mai venit. Iar despre diavol, daca exista, e tot o victima nevinovata al maretului, care s-a gandit sa faca un inger mai prost care sa se revolte, intre toti aia care il pupa in dos si a cazut problema pe Lucifer asta sau cum il cheama

| anonimg a răspuns (pentru Robert2526):

Cum aș putea să explic într-o frază cele peste 1000 de pagini ale Bibliei?
"Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât a dat pe Singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viață veșnică."

Poate că tu crezi că omul sau națiunile pământului pot să facă tot ce vor, pot să trăiască în neascultare față de Legea lui Dumnezeu și să nu suporte consecințele neascultării. Dar nu este așa. Tocmai pentru că suntem liberi să alegem, tocmai de aceea există și o judecată.
Dumnezeu există chiar și dacă omul sau popoarele pământului Îi neagă existența.
Judecata lui Dumnezeu nu constă în faptul că am păcătuit, ci pentru că am refuzat salvarea care ne-a oferit-o prin Isus Hristos.
Dumnezeu nu putea face un sacrificiu mai mare ca să ne salveze. Dacă ar exista un altul și mai mare, cu siguranță că l-ar fi făcut. Dar a ignora jertfa supremă în favoarea noastră, a oamenilor păcătoși, aceasta este de condamnat.
Este adevărat că putem alege. Dar rațiunea ne spune că trebuie să alegem binele, să alegem viața. Și nu binele și viața - ale acestei lumi trecătoare. Ci rațiunea ne obligă să alegem binele suprem, să alegem viața veșnică.
Noi înșine vedem că viața aceasta este scurtă, și nu este normal ca suferința și moartea să existe. Noi trebuie să ne dezvoltăm prin cercetare. Atunci vom ajunge să înțelegem că viața aceasta scurtă este doar un test, un timp de pregătire pentru viața veșnică. Dumnezeu nu poate face nimic în locul omului. El nu poate alege în locul nostru, ci poate doar să ne îndemne să alegem binele, să alegem viața. El nu ne obligă să ne salveze, chiar dacă sufletul Său este sfâșiat de alegerile noastre greșite.
Și chiar și pentru viața aceasta scurtă, noi nu putem să fim fericiți fără Dumnezeu. Pentru că "orice dar bun și desăvârșit se pogoară de sus de la Tatăl luminilor, în care nu este schimbare, nici umbră de mutare."
Dacă este cineva care a distorsionat caracterul lui Dumnezeu, acesta este diavolul de care s-a folosit de agenții lui umani. Dumnezeu are o singură biserică. Da, din toate bisericile existente în lume, Dumnezeu are doar una singură. Toate celelalte, chiar dacă ele invocă Numele lui Dumnezeu, ele sunt ale diavolului. Că mai sunt și oameni sinceri în aceste biserici, asta este altceva. Dar doctrinele acestor biserici sunt ale diavolului. Singurul lucru de care se teme Sataan este să nu fie demascat. În rest el nu se teme se cruci, apă sfințită, icoane, tămâie și alte lucruri, pentru că toate acestea sunt invenția lui; unele dintre ele sunt contrafăcute. Diavolul este extrem de inteligent, și știe cum să amăgească pe fiecare om în parte. Cum nu toți peștii se prind cu aceeași momeală, tot așa el are amăgiri pentru fiecare om în parte pentru că ne cunoaște extrem de bine.
Singurul care îl poate demasca este doar Dumnezeu. El poate să ne descopere toate șiretlicurile arhivrăjmașului prin Duhul Sfânt. Dacă alegem să trăim fără Dumnezeu, adică fără Duhul Său, asta înseamnă să trăim într-o continuă amăgire, înșelare a celui rău.
Vrăjmașul caută cu tot dinadinsul să trăim în neștiință față de planul de mântuire al lui Dumnezeu până când vom intra în mormânt. Pentru că după moarte nu va mai putea exista posibilitatea de alegere. La moarte, cazul fiecăruia este deja hotărât, stabilit. Rugăciunea pentru cei morți este o amăgire a celui rău; este invenția lui.
Nu toți oamenii vor apuca vremurile apocaliptice; și nici nu este musai să le apuce. Dar pentru cel mort putem spune că în dreptul lui totul este hotărât. Dar cât suntem vii avem posibilitatea de schimbare a cursului vieții acesteia, și mai ales a vieții veșnice.

Satana a reușit să te amăgească și pe tine tot atât de ușor cum a amăgit aproape întreaga lume. Pentru că tu crezi despre iad că etse vorba de un chin veșnic. Dar agenții umani ai diavolului au adus această învățătură.
Pentru că iadul este veșnic în sensul că consecințele sunt veșnice. Iadul este moartea a doua -asa spune Biblia. Adică trecerea în neființă pentru totdeauna.
Pentru că de prima moarte au parte și cei credincioși și cei necredincioși. Apoi toți vor fi înviați: unii pentru viață veșnică, iar alții pentru moarte veșnică. Și moartea veșnică, adică iadul, este trecerea în neființă pentru totdeauna, în mod irevocabil.
Tu nu ai știut lucrul acesta, și te-ai lăsat și tu agăgit de Satana prin agenții lui umani. La fel ca majoritatea oamenilor, tu crezi ce auzi fără să cercetizi să vezi cum stau lucrurile. Satana știe cum să distorsioneze lucrurile și cum să le contrafacă. Și poate să facă asta pentru că el știe că oamenilor nu le pasă.
O altă amăgire este aceea că duminica este ziua a șaptea. Chiar dacă ar vedea vreun porc zburând, sau plopul făcând mere și răchita micșunele, ziua a șaptea a fost și va fi întotdeauna de asfințitul soarelui de vineri seara, și până la asfințitul soarelui din ziua de sâmbătă.
Prin tehnologia lor, oamenii caută să detroneze pe Dumnezeu și Legea Sa. Ei pot face lucrul acesta în dreptul lor, obligând pe cei credincioși la neascultare. Dar ei nu pot să detroneze pe Dumnezeu și Legea Sa decât în dreptul lor; dar nu vor scăpa de consecințe.
Dumnezeu ne pune înainte binele și răul, viața și moartea; și tot El ne invtiă să alegem viața ca să trăim și să fim fericiți.

20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LisaJulie a răspuns:

Nu am auzit de partea cu copiii de clasa III și a IV! Nu cred ca asta este din Biblie

| CIVIC1 explică (pentru LisaJulie):

Confundati cuvantul Generatie cu, cuvantul Clasa.
E deajus sa cititi intr-adevar porunca din Biblie la care face referire acest topic si poate va lamuriti despre ce discutam.

| eliancodrut a răspuns:

Unde scrie in biblie ca Dumnezeu e zelos? Intreb, deoarece ai pus intre ghilimele.

| doctorandus a răspuns (pentru eliancodrut):

E o greseala de traducere.

| CIVIC1 explică (pentru eliancodrut):

...sau gelos....Am pus in ghilimele citatul din titlu pentru ca asa se procedeaza cand preluam si redam dintr-o sursa. In anumite editii ale Bibliei e folosit cuvantul zelos iar in altele gelos. Inclin sa cred ca traducerea folosind cuvantul gelos e corecta.
Nu cred ca e cazul sa ne impiedicam de cuvantul zelos sau gelos.
Esenta intrebarii se refera la pedeapsa copiilor pentru nelegiuirile parintilor.

| eliancodrut a răspuns (pentru CIVIC1):

Dar in biblia ortodoxa scrie ca pedeapsa este pana la a 7-ea spita, nu a 4-a. Si asta este greseala de traducere?
Nu mai scriu mai mult ca pe bigotii religiosi nu poti sa-i lamuresti stiintific, deoarece orice vine in contradictie cu ce cred ei spun ca vine de la satana.

| T0Teu a răspuns:

Corect. Cum poti sa iti iubesti copiii si sa nu iti doresti sa ajunga in rai?

| CIVIC1 explică (pentru T0Teu):

Intr-adevar!
,,Cum poti sa iti iubesti copiii si sa nu iti doresti sa ajunga in rai?"
e o intrebare ce trebuie sa ne dea de gandit si apoi sunt necesare schimbari de comportament.