| CIVIC1 a întrebat:

Ce opinie aveti despre promisiunile lui Isus prezente in Evanghelia lui Marcu in care este scris:
,, 15 Și le-a zis: Mergeți în toată lumea și propovăduiți Evanghelia oricărei făpturi.
16 Cine va crede și va fi botezat va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit.
17 Și aceste semne îi vor urma pe cei ce cred; În numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;
18 Ei vor ridica șerpi; și dacă vor bea ceva de moarte, nu le va face rău; vor pune mâinile peste bolnavi și se vor vindeca."
Va rog raspunsuri documentate, fara ironie, ura, ipocrizie sau alte violente.

5 răspunsuri:
| T0Teu a răspuns:

Am auzit de persoane crestine care au baut/mancat otrava (fara sa stie) si, pentru ca s au rugat pentru binecuvantarea lor, n au patit absolut nimic. In acelasi timp, am citit despre multe exorcizari (scoaterea demonilor), concomitent, am citit si auzit despre foarte multe cazuri in care persoanele si au pus mainile peste bolnavi si s au rugat pentru ei si au fost vindecati de Dumnezeu pe loc. Am un caz chiar in familia mea. Cat despre vorbirea in limbi, acest lucru e ceva absolut normal in bisericile penticostale, din care fac si eu parte.

Toate acele promisiuni sunt adevarate. Dumnezeu nu minte, si avem multe dovezi in privinta asta.

| CIVIC1 explică (pentru T0Teu):

Interesant. Dacă e si adevarat ceea ce spuneti e un pas inante.
Totusi de ce lucruri precum cele la care faceti referire nu se intampla si in ortodoxism sau catolicism?
Si acestia sunt crestini, si pentru ei sunt valabile promisiunile de mai sus. Aveti vreo explicație?
N-am auzit de cazuri concrete de persoane care sa bea otrava adevărata si sa supraviețuiască fara ajutor medical.
N-am auzit ca ortodocși și catolici sa vorbeasca in limbi la biserica. Oare de ce?
N-am auzit ca bolnavi cu boli adevărate sa fie vindecati imediat prin rugăciuni si punerea mâinilor. Oare de ce.
Nu se specifică nimic in Evanghelia lui Marcu despre alte conditii pentru ca toate lucrurile de la 18 sa fie rezervate doar anumitor culte.

| T0Teu a răspuns (pentru CIVIC1):

Iti spun eu de ce. Ortodocsii si catolicii ti se par crestini? (La general vorbesc, exista si exceptii, desigur). Nu. Ei beau alcool, fumeaza, injura (chiar de Dumnezeu), curvesc, preacurvesc, inseala, mint, fura, ei se inchina la moaste, ingeri, sfinti... si lista poate continua. Ei sunt prea ocupati ca sa citeasca Biblia sau sa mearga la biserica, dar stadioanele le umplu. Ei ne jignesc pe noi ca ne rugam in comun si cu voce tare in biserica, dar ei pot urla cat ii tin plamanii pe stadion, pentru o simpla minge. De Paste, parca, nu stiu sigur in ce an, acesti "crestini" su baut in jir de 500.000.000 de litri de vin... si totusi se autointitulează crestini. nu zic ca trebuie sa fie perfecti, nici noi nu suntem, dar pacatele pe care le am mentionat mai sus sunt foarte grave si ii impiedica sa ajunga in rai.

| eliancodrut a răspuns:

Tu chiar esti idiot? Ce dracu'! Faci propaganda religioasa? Eu zic sa te duci cu mintea la curatat.

| CIVIC1 explică (pentru eliancodrut):

Dumneata nu poti sa iti retii pornirile violente?

Subiectul de fata este incadrat aici pe TPU la Sectiunea Religie.
Despre ce ai vrea dumneata sa discutam in sectiunea Religie?

Ai primit block pentru violenta manifestata in raspunsul tau anterior.