| CIVIC1 a întrebat:

Ce opinie aveti despre teoria lui Branham care susține că greșeala Evei a constat în primul act sexual cu un animal vertical, vorbitor dar insuficient dezvoltat pentru a fi om, si a cărui samanta a fost compatibilă cu ovulul femeii, rezultând Cain.
Poate fi interpretată atenționarea Creatorului data lui Adam si Eva care spunea,, sa nu va atingeti si sa nu mancati din pomul aflat în mijlocul gradinii" interpretand metaforic ca ca gradina ar fi omul iar pomul ar fi organul sexual aflat la mijlocul inaltimii omului.
Putea fi acel animal vertical, vorbitor denumit șarpele, care nu a speriat-o pe Eva, si prin care a vorbit Satan, putea fi veriga lipsa între animal si om, înlăturată prin transformarea in reptila după acest eveniment?
De ce pedeapsa Evei a fost dată cu privire la durerile nașterii, prin organul sexual și nu cu privire la gura cu care ar fi mușcat din mar?
Va rog sa dati răspunsuri responsabile, fara ura, ironie, ipocrizie sau alte forme de violență.

2 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Imaginație bogată.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu are niciun sens teoria asta. Textul zice clar că a fost un fruct și un pom. Șarpele a fost diavolul care i-a ispitit din invidie. Pedeapsa Evei nu trebuia sa aiba nicio legatura cu gura pentru că decizia de a păcătui a pornit din inima Evei pentru ca de acolo porneste orice e rau sau bun în om. Hirstos ne spune că nu ce intră în om e spurcat ci ceea ce iese, adica ceea ce iese din inima lui. Mai ales că blestemul lui Adam n-are nicio legatură cu sexualitatea lui. Iar Cain e clar fiul lui Adam.