| CIVIC1 a întrebat:

Ce opinii aveti despre pasajul biblic din Daniel 10.12, 13

Îngerul catre Daniel:
,, Nu te teme Daniel căci cuvintele tale au fost ascultate chiar din prima zi..."
,, Dar căpetenia Persiei mi s-a împotrivit timp de douăzeci și una de zile, dar iată că Mihail, una din căpeteniile cele mai de seamă a venit sa ma ajute..."

Sunt blocate raspunsurile la rugaciunile oamenilor de entitati demonice precum cea denumita,, capetenia Persiei"?

4 răspunsuri:
| Gg8 a răspuns:

În acest pasaj, Daniel a fost în post și rugăciune timp de 21 de zile, căutând înțelegere și revelarea unui mesaj de la Dumnezeu. Îngerul Gabriel îi explică lui Daniel că, deși rugăciunea lui a fost ascultată din prima zi, răspunsul a fost întârziat de "căpetenia Persiei", o entitate spirituală care s-a opus îngerului timp de 21 de zile. Arhanghelul Mihail, o căpetenie angelică, a venit în ajutorul lui Gabriel pentru a permite livrarea mesajului.Mulți teologi interpretează acest pasaj ca o ilustrare a războiului spiritual care se desfășoară în domeniul nevăzut. „Căpetenia Persiei" este văzută ca un principat demonic care avea influență asupra regiunii Persiei, opunându-se planurilor divine.
Ca sa înțelegem mai departe sa dezbatem si rolul îngerilor, Îngerii sunt mesageri și slujitori ai lui Dumnezeu, implicați în protecția și ajutorul oamenilor. Arhanghelul Mihail este adesea asociat cu lupta împotriva forțelor demonice. Acest pasaj sugerează că răspunsurile la rugăciuni pot fi întârziate de opoziția demonică, dar nu blocate permanent. În cele din urmă, voința divină este împlinită, cum s-a văzut prin intervenția lui Mihail.
Deci, deși pot exista întârzieri datorate conflictelor spirituale, Dumnezeu rămâne suveran. Aceste întârzieri nu sunt în afara controlului Său și fac parte dintr-un plan divin mai larg de asemenea Daniel nu a renunțat la rugăciune, chiar dacă răspunsul părea întârziat. In încheiere aș vrea sa le aduc in vedere cititorilor ca sunt încurajați să persevereze în rugăciune, având încredere că Dumnezeu ascultă și va răspunde la timpul potrivit.Ar trebuii cu toți sa conștientizăm influența celui rău în viața noastră și razboiul spiritual pe care il ducem și să ne echipam prin rugăciune, post și folosirea „armurii lui Dumnezeu" menționată în Efeseni 6:10-18.

| CIVIC1 explică (pentru Gg8):

Pot fi de acord cu opinia dvs. cand scrieti:,, acest pasaj sugereaza ca raspunsurile la rugaciuni pot fi intarziate, dar nu blocate permanent" de catre entitatile demonice.
Si de asemenea, sunt de acord cu ce scrieti in continuarea mesajului:
,, în cele din urmă voința divină este implinita".

| Vladoasa a răspuns:

Consider ca este un pasaj adresat Unicului Fierar din taramul Jinno in regiunea regat blue, acesta spuse si se zise ca un fms neciobit este un fms neplusat, funda pls?

| CIVIC1 explică (pentru Vladoasa):

Lipsa ta de respect, manifestata prin violenta sub forma de ironie in răspunsul tau a dat primele roade: ai primit vot negativ si ignorare.