| Inferno a întrebat:

Ce parere aveti de anumiti utilizatori de pe TPU ,care se declara atei si te injura ca niste retardati.
Din intamplare m-am intersectat cu un asemenea specimen ,care m-a confundat cu un pocait si a inceput sa ma injure ca un mononeuronal ce este.
Deci ce parere aveti de acesti utilizatori.

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred ca acest aspect nu tine de religie ci de educatie si de cei sapte ani de acasa. Dupa felul cum vorbeste cineva iti dai seama ce fel de om este.

| Raniia a răspuns:

Ii ignor ca si cand nu ar fi reali.

| Arthur a răspuns:

Prietene, în lumea virtuală şi eu pot să mă dau Arnold Schwarzenegger.
În general puştani teribilişti fără cei şase ani de acasă cred că au descoperit roata şi elucubrează non stop din dorinţa ca măcar aşa se vor putea evidenţia cu ceva ( dacă nu cu ceva deştept măcar cu multă prostie şi bădărănie ).
Sunt în general în viaţa de zi cu zi persoane cu personalitate ştearsă, invizibili aproape din acest punct de vedere.
În mod normal ce m-ar interesa pe mine că eşti credincios sau ateu până în momentul în care mă calci pe bătături? Credinţa este personală şi nu ar trebui să intereseze în mod normal pe nimeni, dar imaturitatea şi intoleranţa nasc asemenea personaje.
Nu-ţi bate capul şi trece la ignor persoane cu asemenea comportament.

| sabin89 a răspuns (pentru Arthur):

Bine ar fi sa fie asa cum zici: "Credinta este personala". Daca ar fi asa nu ar deranja pe nimeni. Dar n-ai vazut cum iti vin la usa cate doi? si tu le zici ca nu esti interesat...dar ei insista si peste cateva saptamani vin iar? Asta deranjeaza chiar mult.

| Arthur a răspuns (pentru sabin89):

Întradevăr, este agasant, pentru mine cel puţin. Simgurul lucru bun la acest tip de evanghelizare agresivă a fost faptul că a reuşit să ordoneze cumva câteva familii de ţigani, vai de mama lor, care mai primesc şi mici ajutoare băneşti binevenite din partea acelor pocăiţi şi o familie cu tată alcoolic care nu ştiu prin ce minune s-a lăsat de băut ( asta din ce am văzut eu ).

| morningstar a răspuns:

Asa se apara cei care nu stiu sa argumenteze, cei care nu au nicio baza a ceea ce spun. Jignesc pur si simplu. Le spui adevarul in fata si pentru ca nu le convine, nu stiu cum sa se apere si jignesc. Atitudine ramasa din Evul Mediu, probabil.

| mgtow a răspuns:

Sunt fara minte, mai patesc si eu asa cand mai vede un specimen ca dau un raspuns repede si el/ea sa critice cu tampenii si critici fara rost. Din pacate le lipsesc cei 7 ani de acasa.

| muffy1 a răspuns:

Nu vad legatura. ateismul sau crestinismul presupune doar credinta in o divinitate, atat. vad ca se face asocierea, dar ar trebui oprita, intre a fi ateu sau crestin cu manierele, bunul simt, ura sau dragostea si tot asa.
multi cred ca vai, crestini, plin de dragoste si bla bla bla. dar sentimentele si atitudinea lor e data de aceleasi reactii chimice in creier ca la atei hindusi si altii. in afara de a crede in un zeu, care e panala urma doar o simpla idee, nu e nici o diferenta intre oameni. de ce te astepti sa fie?

| sabin89 a răspuns (pentru muffy1):

Tu zici bine aici (nu e nicio diferenta intre oameni). Dar a fost recent un topic in care se intreceau care mai de care sa sustina ca credinciosii sunt bolnavi mintal. Cred ca iti amintesti.

| muffy1 a răspuns (pentru sabin89):

Nu cred ca am vazut discutia, bolnavi mintali? laughing) da, interesant. spiritualitatea implica un progres al societatii, ma refer la o spiritualitate personala, nu sa faci cruciade ca altii nu cred in zeul tau. dar e o etapa, o simpla perioada, care se sfarseste atunci cand societate nu mai are nevoie si nu mai justifica credinta in forte divine, si nu mai este mult, inca nu cred ca s-a ajuns la acel nivel dar omenirea e destul de aproape.
crestinii nu sunt bolnavi mentali, dar, aia care inca cred ca pamantul are 6000 de ani, femeia a fost creata din coasta barbatului, a exstat un potop global, care e fizic imposibil, nu poti justifica potopul cu absolut nici un argument, pana si teoretic e irealizabil, aia au o problema totusi, ei stiu ca gresesc, dar tot aleg sa ignore realitatea pentru ca nu coincide cu ce au in cap. si asta e o boala psihica, cand realitatea nu coincide cu ce vezi, ce crezi, si decizi ca realitatea e falsa si tu ai dreptate, se cheama schizofrenie, momentan inca i se spune religie, dar.

| sabin89 a răspuns (pentru muffy1):

Râzi pentru ca am zis eu "mintal" in loc de "mental"? Dar sa stii ca se zice cu "i" - mintal.

| muffy1 a răspuns (pentru sabin89):

Ha? nu, radeam ca a fost o asa discutie. si nu, e cu e, de fapt nu cred ca ii pasa cuiva de e i sau e, tot e inteleasa idea. dar e cu e pentru ca vine de la mentalitate, nu de la minte, sau mintalitate. am vazut si eu in ziar toti asa zisii jurnalisti analfabeti care ii dau cu mintal, da nu are sens cuvantul mintal.

| sabin89 a răspuns (pentru muffy1):

Eu cred ca are sens mintalul, pentru ca e vorba de o boala a mintii (psihica). Uita-te in Dex la ambii termeni. La "mintal" chiar face o referire la alienatie mintala=nebunie. Dar, cum zici si tu, ideea e inteleasa oricum. Nu e nevoie sa facem prea mult caz pe chestia asta.

| ateu123 a răspuns:

Eu unu consider cam 5, 6 persoane ca fiind atee adevarate restul sunt doar cu numele sau sunt sataniti monderni = tarfe cu 2 fete, ignorai un adevarat ateu se vede crede-ma ca se vede mai ales daca esti si tu ateu

| evostyle7 a răspuns:

Ăia nu sunt atei adevărați. Sunt atei pentru că e cool mai nou să nu mai crezi în dumnezeu. Ăsta e singurul lor argument. În cele mai multe cazuri se întâmplă ca o persoană declarată ateu să dețină concepte de raționament și logică ci nu doar negarea pe considerente mondene.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Vezi
http://www.TPU.ro/......a-colcaie/
Allrc24 intreaba:
Din pacate categoria asta a devenit locul unde toti frustratii isi varsa supararile pe crestinism. categoria asta colcaie de evrei,satanisti, atei, etc. cati dintre voi mai sunteti cu adevarat crestini? cati respectati cuvantul lui Dumnezeu?
În opinia acestui creștin cei ce nu sunt creștini „ colcăie ".

„ Ființe extraordinare ", se găsesc și în rândul ateilor și în rândul creștinilor.

| NeimaginabilA a răspuns:

Am cazut pe burta de ras cand am citit intrebarea.
Serios lumea de azi e foarte flexibila unii se cred Einstein altii urati.
Asa ca daca mai da de vreun Einstein zii ca l-o chemat mamica la nani.

| sabin89 a răspuns (pentru NeimaginabilA):

E bine ca nu ai cazut pe spate, ca iti puteai fractura sira spinarii. Pe burta se amortizeaza fain şocul.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru sabin89):

Nu?

| Kenichi a răspuns:

Unde te-ai intersectat cu el? Pe strada? daca da trebuia sa ii dai cateva bucati si oricum una e sa fi ateu adica sa nu crezi in nimic absolut nimic si una e sa fi satanist adica zici ca esti ateu dar il venerezi pe satan

| justde3a a răspuns:

Fiecare crede ce vrea;). Mai ciudat e cand vezi un cre[s]tin care injura/jignesc fara nici o jena. De exemplu: http://www.TPU.ro/......a-inselat/