| RAY a întrebat:

Ce parere aveti de propaganda religioasa facuta la categoria stiinta si filozofie de catre userul vasile?

27 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Ca sa parafrazez un clasic, si fara nicio legatura cu intrebarea ta, uneori cand citesc anumiti useri de aici mi-i imaginez scriind cu o mana pe TPU iar cu cealalta lovindu-se in frunte cu un polonic. Daca te concentrezi suficient, poti chiar sa-ti imaginezi ca auzi loviturile polonicului... suna a gol, cu ecou.

| T0T a răspuns:

Ai dreptate, își cam bate joc de ceea ce a făcut știința, de oamenii ăia ce și-au dedicat întreaga viață științei. Nu e îndeajuns să fii un geniu, e nevoie de multă pasiune, dedicație, muncă, ca să miști lucrurile în lumea științei, să nu mai zic că acolo vin sute de critici care te pot da la o parte dacă nu ești plauzibil. Chiar și împotriva lui Einstein s-au adunat 100 de oameni de știință ce au scris o carte din cauza asta. Și vine unul pe TPU și spune "așa zisa știință". Desigur acela de pe TPU îl contestă vehement pe Einstein deși multe din teoriile lui au fost dovedite experimental. Ăsta e deja un tupeu nesimțit, ce pot spune. Nu că ar fi singurul care îl are, dar el insistă prea mult.

| RAY explică (pentru T0T):

El exagereaza, isi bate joc de stiinta in toate modurile posibile plus ca spune ca un ateu nu iubeste sau ca stiinta e credinta, daca stiinta era credinta de ce naiba se fac studii care sa verifice anumite studii https://opriviresceptica.wordpress.com/......unt-false/

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Știința și greșește însă până la un anumit punct se iau în calcul cele mai plauzibile rezultate. Asta nu înseamnă că sunt bătute în cuie căci aflăm lucruri noi, căci e o comunitate complexă și compactă. Chiar și cu acele greșeli, există fapturi în știință, fapturi demonstrate. Dacă și pe alea le negăm...

| RAY explică (pentru T0T):

Omul greseste de asta se replica acele experimente, daca eu afirm ca un hard are viteza x si tu dovedesti ca nu e asa, eu am mintit sau nu am facut testul bine asa ca afirmatia mea va fi repetata de mai multe loboratoare intr-un final ori am mintit ori am spus adevarul, dar dogma nu va veci o teorie

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Da, ai dreptate. Măcar dacă negăm ceva, negăm cu dovezi, nu cu vorbe goale.

| RAY explică (pentru T0T):

Corect

| Nilsson a răspuns (pentru T0T):

Chiar daca nu sunt de acord nici eu cu multe lucruri pe care le posteaza, cateodata mai scrie si raspunsuri interesante.
E adevarat ca exploateaza fara mila si jena vulnerabilitatile unor teorii stiintifice (evolutionismul si Big Bang), dar nu stiinta in general cum zice RAY, care e un domeniu mult mai amplu.
Chiar daca mai zice si tampenii, ma bucur, stii de ce?
Pentru ca trollii atei (nu ateii in general, pentru ca e nedrept sa generalizez, trolii sunt o mica categorie) tot timpul ataca Biblia scotand versete din context, pornesc de la prezumtii false, nu cerceteaza intelesul unor termeni, insulta, jignesc, generalizeaza compotamentul unor asa-zis crestini, se leaga de anumite persoane si multe altele intr-un mod repetat.
Cand se intampla astea nimeni nu se ofenseaza.
Deci simt un oarecare sentiment ca se face dreptate cand vad postarile lui Vassile.

| SG1995 a răspuns:

Pierdere de vreme, nu-ti prinde mintea cu incuiati.

| RAY explică (pentru SG1995):

Dar isi bate joc de stiinta, ne face satanisti, diavoli pe noi ateii ca suntem imorali, psihopati

| AnastasiaK a răspuns:

Acum am vazut spamul de pe acolo(i-am si raspuns la 2 intrebari ca deh, daca tot n-am decat 1 vot eronat+nefolositor m-am gandit ca ar fi cazul sa mai primesc). Parerea mea? Admir foarte mult cantitatea de timp liber pe care o are acest om laughing

| BlackRose03 a răspuns:

Nu am nimic impotriva. Vrea doar sa stie parerile celorlalti.De ce? Te deranjează ca nu e ateu? Daca era sigur nu mai puneai intrebarea asta.

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Nu ma deranjeaza ca nu e ateu, am prieteni crestini nu e vorba de asa ceva, dar face propaganda religioasa, isi bate joc de stiinta iar pe ateii satanisti, lipsiti de moralitate

| BlackRose03 a răspuns (pentru RAY):

M-am uitat prin intrebarile lui si nu am vazut ca ar fi adus vreo jignire la adresa ateilor. Poate ma însel, nu am mai intrat in ultima vreme.

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Spune ca un ateu nu e capabil de iubire, empatie,"Greşit. Empatia există şi la atei, în schimb sentimentele josnice cum e frica şi în special umilinţa NU există. Aste-as chestii specifice creştinilor care cred că înjosindu-se spiritual vor ajunge bine.Real trăiesc toată viaţa cu un sentiment de vinovaţie(ca ei îs păcătoşi şi numai el e cel perfect, real FALS) indus finctiv de alţi oameni, oameni ce le fac lor credinţa şi îi transformă în sclavi spiritual, şi mai şi plătesc pentru asta, în special cu prostia." - de acord. Insa intrebarea e pusa subtil. Ateismul desi manifesta dragostea si o foloseste, nu recunoaste ca implantul numit "dragoste" a fost pus in om de Dumnezeu. Implantul asta este ca un programel inscris in ADN-ul uman. E suficient sa existe o mica diferenta intr-un programel fata de ADN-ul cimpanzeului, ca functionalitatea se schimba. Si chiar daca omul are doua perechi de cromozomi lipsa sau fuzionati asta arata un programel mai optimizat si care ruleaza mai repede pentru ca contine mai putine "linii" de cod ADN. happy
Ateismul este inrudit cu umanismul si se face vinovat fata de eventuala existenta a unui Dumnezeu personal. Vrea sa fie umanist si punand omul in centrul universului nu accepta sa existe si altcineva mai presus de om si cauta cu tot din adinsul sa isi reprime mintal o astfel de eventualitate pentru a nu se simti condamnabil de cineva mai presus de om. happy
https://www.tpu.ro/......-dumnezeu/

în 3 Septembrie | Vassile a răspuns (pentru AlexGamer2):
"Stii ce mi se pare totusi bizar? Cum de e asa greu doar sa crezi si sa nu mai faci blasfemie..." - inainte de credinta e cunostinta. Aici intervine egoismul, mandria, ignoranta, prejudecata, dorinta de dominare, nemultumirea, nerecunostinta, lacomia, dispretul, nedreptatea, nerabdarea, ura si astfel credinta ( deductia logica si rationala ) nu mai apare ( nu mai are loc ). Satan, desi cunoaste adevarul, datorita mandriei si egoismului si nerecunostintei prefera minciuna sau eroarea. Mandria si egoismul anuleaza sau impiedica cunoasterea. Smerenia si dragostea e calea spre cunoastere. Astfel necredinta nu este o chestiune de ratiune sau logica CI de alegere si de preferinta personala bazata pe libertatea de alegere.
https://www.tpu.ro/......ina-4.html

| RAY explică (pentru RAY):

în 2 Septembrie | Vassile a răspuns (pentru RAYTM):
"Deci ne faci satanisti acum" - imitarea "luminii" sau a adevarului prin toate teoriile "stiintei" nedemonstrate precum Big Bang si evolutionista, este o imitatie. Satanistii cred in existenta lui Satan. Tu nu crezi ca exista. Faptul ca am comparat ce face Satan si cum gandeste Satan cu ce faci tu si cum gandesti

| RAY explică (pentru RAY):

Acum 23 ore | Vassile a întrebat:
Pentru credinta ateista ideea ca Dumnezeu exista si este o persoana ar fi o condamnare pentru ca ei ignora pe Dumnezeu si scotandu-si in evidenta morala lor si faptele lor bune mai presus de un Dumnezeu punand omul bun in centrul atentiei si nu pe Dumnezeu. Ateismul ignora implantul numit "dragoste" implantat de Dumnezeu in om. Corect?

| BlackRose03 a răspuns (pentru RAY):

Intrebarebig grine ce iti pasa atât de mult de parerea lui?

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Stiinta e pasiunea mea, normal ca imi pasa de cine isi bate joc de ea

| BlackRose03 a răspuns (pentru RAY):

Nu pot spune ca credința e pasiunea mea.Cred intr-un creator si totusi pe acest site sunt numerosi atei care consideră toți credincioșii inferiori lor mintal si fanatici religiosi.
"Credinta e un test pe care putini il trec".
Un raspuns eronat primit de la un utilizator ateu care isi iroseste zilele pe acest site.Si acceptarea altor opinii e un test pe care mai putini il trec.
Si crezi ca imi pasa? Fiecare cu parerea lui.Isi bate joc de stiinta, asta e mentalitatea lui.De ce ti-ar pasa? Viața e prea scurta pentru a fi irosita încercând sa schimbi mentalitatea celor din jur.Ca Vassile mai sunt probabil milioane de persoane de aceeasi parere. Daca ai putea ti-ai da anii pentru a-i convinge pe fiecare in parte ca gresesc?
Iti pasa prea mult.Nu.il poți convinge, nu il poți schimba.Mergi mai departe cu propriile tale opinii fara a asculta de ceilalti.
Daca pe mine nu ma enervează acei atei care consideră toți creștinii inferiori si vad un posibil creator drept un basm pe tine de ce te-ar deranja?

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Ce ateu considera asa crestinii? nu oricine care spune asta e ateu

| BlackRose03 a răspuns (pentru RAY):

Nu mai stiu numele acelor utilizatori.Dar am avut parte de mai multe discutii cu atei care spuneau ca D-zeu ar fi o poveste si automat toti cei care cred sunt inferiori mental si închisi la minte.
Ceea ce imi pare greu de crezut si moment ce mai bine de jumatate din ateii pe care eu drept credincioasa ii cunosc sunt impotriva LGBT, nu accepta alte opinii, au putine cunostinte etc.
Si nu cred ca un credincios ar spune-o.Nu sunt genul de persoana care în astfel de situatii face generalizari, doar o parte din atei sunt astfel din pacate.

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Sa imi spui data viitoare care ca eu unu nu am vazut asa ceva,aici pe site sunt si satanisti,non religiosi,deisti,agnostici,crestini cu numele, ca sunt prosti care jignesc e adevarat aia nu sunt ateii,si eu am fost pe un forum de copii prosti care jigneau, injurau eram uimit cum naiba sa jignesti in ceva ce nu crezi, aia nici nu stiau ce e ateismul macar, copii de 14, 15 anii, eu nu vad de ce sa jignesti sfintii sau pe dumnezeu etc o pagina de ateism ar fi goala

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Pagini atee pe Facebook care promoveaza homosexualitatea ce legatura are una cu alta, prostia e mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Troll

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Troll care isi bate joc de tot ce a descoperit stiinta in ultimele sute de anii, propaganda religioasa prin minciuni, mie nu-mi place asa ceva, eu iubesc stiinta iar aceste atacuri le vad ca fiind insultatoare

| KronstadtResurrection a răspuns:

Cum? Bla-sfe-mi-e curata!

D'oh!