| Zenit313 a întrebat:

Ce parere aveti despre acesti "Christian thugs"?!
http://www.youtube.com/watch?v=gbKTWkypL3Q
De 3x pentru Jesus! Amin Amin Amin! Geyyaaa!
Ma doare burta de ras!

Lasand gluma la o parte, se pare ca ateii il respecta mai mult pe Iisus...

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

"Si nu ma simt manipulat, dirijat, indoctrinat, ma simt din ce in ce mai liber." laughing - "E mai usor sa minti un om, decat sa-l convingi ca a fost mintit"

Pocaiţi pârliţi (pârligari e cuvantul, dar nu stiu exact ce inseamna, desi suna fain devil).
Lasa-i sa se bucure si ei crezand ca fac ce face lumea normala, asculta ce gen de muzica vor. O melodie din asta rock, n-ai? devil

35 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ma doare burta de ras!
==nu este bine, să te doară burta!

| Hombre a răspuns:

Putin intereseaza cum isi manifesta unii credinta, recte trupa Pocaitii care chiar nu o vad deplasata desi sunt ateu. Credinta ca ritual se manifesta si prin muzica si nu vad ce importanta are genul de muzica prin care isi exprima credinta.
http://www.youtube.com/watch?v=aAB_EdohaJM
http://www.youtube.com/watch?v=a37bBm8pXSk
Dincolo de ocean se tine chiar concerte de muzica Gospel.
http://www.youtube.com/watch?v=7Vr1N33C120
Insa ce vreau sa subliniez din mesajul trupei Pocaitii;
Dar noi ne-am pus nadejdea-n Domnul
Si nu ma simt manipulat, dirijat, indoctrinat
Ma simt din ce in ce mai liber...
Tocmai ca e invers, acum s-a indoctrinat si e manipulat de religie, iar libertatea de care vorbeste e falsa, caci s-a pus in slujba religiei pe care o manifesta public si ii face propaganda.

| Hombre a răspuns:

Pentru talmaciul Martzian, ce faci hiena ma ataci si nu-mi dai voie la replica(mi-ai dat ignore) pe motiv chipurile, ca nu port dicutii civilizate? Sa-ti spun ceva mai neica, cand Dumnezeul tau te-a salvat a uitat sa-ti lase naravurile acolo. Si eu am fost atacat de multi pe site uneori pe bune dar de cele mai multe ori aiurea, multe injuraturi pe privat si amenintari, cu toate acestea nu m-am fofosit de functia "ignore" si stii de ce, am un pricipiu, "fiecare pasare pe limba ei piere".

| Zenit313 explică (pentru Hombre):

Un dialog cu un crestin este exact ca si cum ai juca sah cu un porumbel: nu intelege regulile, nu stie rolul pieselor, da din aripi pana le darama pe toate, se cacă pe tablă, apoi tot el se bucura pentru ca are impresia ca a castigat si pleaca arogant...
Martianu' asa mi-a facut si mie! laughing
Cand nu mai are replici, ataca persoana sau iti da ignore ~

| Hombre a răspuns (pentru Zenit313):

Pe Martzian chiar l-am apreciat fata de alti credinciosi care scrie niste tampenii de te doare capul, el are alt stil si se vede ca omu' e citit dar in final iti da la gioale fara drept de replica.

| martzian a răspuns (pentru Zenit313):

"Cand nu mai are replici, ataca persoana sau iti da ignore" - Daca ti se pare ca ceea ce ai vomitat domnia ta mai sus sunt replici inteligente... ramane sa hotarasca publicul cine este porumbelul. Pana una alta trebuie sa stii ca ma retrag doar cand nivelul coboara inspre cocalarism de prost gust. Daca te uiti, discutia serioasa s-a intrerupt doar atunci cand m-ai jignit. Ai zis cumva ignore? Se poate si asta. happy

| Zenit313 explică (pentru martzian):

Asa este,mereu cand nu ai replica,celalalt este cocalar...
Tu esti cel mai destept om din lume,oricine daca iti spune sau te intreaba ceva,este cocalar, incult!
Eu macar incerc sa iti raspund, tu nu faci nimic altceva decat sa spui "nu".
Te retragi cand nu ai nimic de zis, asa faci mereu, dupa atata timp petrecut pe acest site inca nu ai invatat nimic.
In fine...ii numar pe degetele de la o mana pe credinciosii care stiu sa foloseasa argumente.

| Zenicide a răspuns:

Ok, it's time to start bombing these locations laughing

| Nucreeed a răspuns:

The romanian music industry is running out of ideas.

| martzian a răspuns:

Poti sa iti formezi o parere doar in cunostinta de cauza. Spre exemplu dupa ce afli ca Poca (pe numele lui adevarat Catalin Cojoc), liderul si fondatorul trupei Pocaitii, este un fost drogat care a fost eliberat prin credinta in Hristos. I se spune asa dupa ce multi ani a fost numit "Coca" de la cocaina... Omul face ceea ce stie mai bine pentru a ajunge la cei ca el cu mesajul ca se poate.
http://www.youtube.com/watch?v=YtqAvII-z4c

Te doare burta de ras? Cat de sigur esti ca nu de la apasarea propriilor ganduri?

| Zenit313 explică (pentru martzian):

Daca cineva rade de tine,inseamna ca esti penibil, nu neaparat persoana respectiva are probleme...
Sunt ateu, nu am cum sa inteleg ca Iisus a devenit baiat de cartier, imi cer scuze!
Trebuie sa citesc mai bine biblia, cred ca am sarit peste partile in care Iisus se intalnea cu apostolii si faceau "Rap-Battle" si erau plini de Bling-Bling...

| martzian a răspuns (pentru Zenit313):

"Daca cineva rade de tine, inseamna ca esti penibil" - Nu neaparat. Stii si tu proverbul romanesc (prostul rade singur de prostia lui).

"Sunt ateu, nu am cum sa inteleg ca Iisus a devenit baiat de cartier, imi cer scuze!" - Isus nu a devenit baiat de cartier. Baietii de cartier au inteles ca El este singurul Dumnezeu si I se inchina in modul in care ei se pricep cel mai bine.

"Sunt ateu, nu am cum sa inteleg ca Iisus a devenit baiat de cartier, imi cer scuze!" - Corect. Asa vei vedea ca nu se gaseste nicaieri in Biblie specificat ritmul si stilul muzical pe care sa ne inchinam. Ba, din contra, ni se spune sa ii cantam Domnului "o cantare noua".

Prietene, baietii aia au fost mai "smecheri" de 100 de ori decat ai sa fii tu vreodata. Si totusi, au inteles ca smecheria paleste inaintea lui Dumnezeu. Ei sunt dovezi vii ale existentei Lui. Daca nu ma crezi, mergi in centrele de dezintoxicare si intereseaza-te cat de usor (sau de greu) este ca un consumator de droguri sa se lase.

| Zenit313 explică (pentru martzian):

Daca Iisus nu a devenit baiat de cartier,atunci Iisus NU trebuie sa fie tratat ca un baiat de cartier!
Iisus a spus cum sa ne rugam si cum sa il slavim,evident nu ai inteles la ce se refera "cantare noua"! laughing
Orice ratat care se lasa de droguri pentru ca il are pe Mos Craciun in "suflet" nu este o dovada, nici macar un argument sau ipoteza.
Omul are nevoie sa creada in ceva, indiferent ce este "acel ceva", nu exista om fara credinta.
Sunt oameni care se lasa de droguri fara credinta Mos Craciun, zane si alte fiinte supranaturale...

| martzian a răspuns (pentru Zenit313):

Pai, ce, daca ar fi cantat muzica de opera, ar fi fost tratat Isus ca un cantaret de opera? Spune-mi care parte a Bibliei interzice manifestarea lor. Din contra, vei gasi ca Biblia indeamna la a folosi adaptarea culturala pentru a ajunge la oamenii care au nevoie. Cu grecii grec si iudeu cu iudeii, spune acolo - iar diferentele dintre greci si iudei sunt majore.

"Iisus a spus cum sa ne rugam si cum sa il slavim, evident nu ai inteles la ce se refera "cantare noua"!" - Te rog sa vii si sa ne talmacesti tu versetul. happy

Zenit, vezi, aici este problema. Pentru tine oamenii aia sunt "ratati". Unii vor sa ne convinga si ca suntem animale. Pentru Dumnezeu - si pentru mine - ei au valoare.

"Sunt oameni care se lasa de droguri fara credinta Mos Craciun, zane si alte fiinte supranaturale..." - Te invit sa mergem impreuna la organizatia Teen Challenge. Ei sunt cei mai buni in domeniu si sunt crestini. Vei sta de vorba cu baietii din proiect si iti vor spune ei cat de usor este. Eu nu am vorbit nici de Mos Craciun, nici de zane, ci de Dumnezeu.

| Zenit313 explică (pentru martzian):

Dumnezeu,daca exista, a creat viata si punct.Viata se adapteaza in functie de mediu,conditii si timp.
Nu inteleg care este problema ta cu evolutia! laughing Viata are pret,daca il iubesti pe Dumnezeu ii iubesti si creatia indiferent de originile sale!

Este penibil ca Iisus sa fie slavit pe muzica de cartier,este o insulta!
Ingerii canta in COR nu la chitara, nu dau din cap si fac rime pentru hip-hop, nu exista RAP BATTLE in Rai! laughing

Exact, nu exista nici o diferenta dintre farisei si acesti smecheri de cartier!

Nu ti-ai dat seama de ironie, nu exista nici o diferenta intre Dumnezeu si Mos Craciun! intre ingeri si zane...ehh...
Cine iti da tie dreptul sa spui ca prietenii tai imaginari sunt mai buni ca ai mei? laughing
Daca vorbesti cu Dumnezeu esti credincios, daca Dumnezeu iti vorbeste, suferi de psihoza, mergi urgent la doctor!

| martzian a răspuns (pentru Zenit313):

"Nu ti-ai dat seama de ironie" - Nu toti sunt capabili sa ironizeze...winking

| Zenit313 explică (pentru martzian):

Tu esti ironic,dar nu iti dai seama! happy
Dintre toti prietenii imaginari,numai prietenul tau imaginar este cel adevarat! laughing
In fine, nu acesta era subiectul, daca esti crestin nu trebuie sa ai probleme cu evolutia.
Nu exista nici o diferenta dintre farisei si acesti smecheri de cartier!
Este penibil ca Iisus sa fie slavit pe muzica de cartier, este o insulta!
Ingerii canta in COR, nu la chitara, nu dau din cap si fac rime pentru hip-hop, nu exista RAP BATTLE in Rai!

| martzian a răspuns (pentru Zenit313):

happy

| martzian a răspuns (pentru Zenit313):

Cam suferi, bag seama... laughing

| Zenit313 explică (pentru martzian):

Nu sufar,dar ma simt ciudat cand realizez ca eu,un ateu,il respect pe Iisus mai mult ca tine...
Daca vreodata o sa ma rog la Iisus, nu o sa zbier ca un idiot si sa rime de cartier, o sa ma rog exact cuma zis El:singur intr-o camera intunecata!
Tu incerci sa gasesti scuze pentru ratatii astia doar pentru ca sunt pocaiti ca si tine, dar si tu iti dai seama cat de penibili sunt.
Si o sa repet pana cand gasesti alte scuzebig grinaca esti crestin, nu trebuie sa ai probleme cu evolutia.

| martzian a răspuns (pentru Zenit313):

"Si o sa repet pana cand gasesti alte scuze" - Bine. Repeta. happy

| Zenit313 explică (pentru martzian):

Deci nu ai scuze! laughing
Dar de fapt vrei sa cred ca tu ai, dar nu vrei sa le spui, pentru ca nu pot sa ma ridic la nivelul tau ca sa le inteleg.
Am inteles maestre'! laughing

| martzian a răspuns (pentru Zenit313):

Ai uitat sa repeti. happy

| Zenit313 explică (pentru martzian):

Asta e, nu toti suntem la fel de destepti ca tine! rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sant oripilat de cat de prost simt al umorului ai. zenit? ai un nume frumos legat de lumina, departare, orizonturi.pacat ca dupa postarea asta nu vad decat o noapte neagra.iti vad frica.si bezna.e inspaimantator, intr-o minte de om ce se pretinde luminata.asta e groaza iadului zenit.un om si o postare ca a ta.ma doare burta de ras.te cred.eu cand rad, ma simt bine.de pilda cand le ascult cantecul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai luminatule? eu am fumat de la captuseala de haina de elev, matase de papusoi uscata, si tutun brut uscat in pod si facut mahorca pana la cele mai fine tigari.numa iarba nu am tras adica canabis, sfanta canepa.nu stiam ca se fumeaza fiindca crestea pe toate marginile de drum cand eram eu copil si mai este inca si acuma.da, asta cand aveam 15 ani eram ateu, si destept nevoie mare.da tu de care pipezi?

| Zenit313 explică (pentru anonim_4396):

Indiferent ce fac, sunt capabil sa imi dau seama ca Iisus nu a devenit baiat de cartier...
Acum 15 ani fumai, acum nu mai ai nevoie de droguri ca sa crezi in Mos Craciun, acum esti nebun cu acte! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma zentule ma? pai mai degraba nebun ca mine decat luminat ca tine.fiindca sibezna e un fel de lumina.a noptii.eu am lumina mea mai.prin bezna ta bajbait-am ceva ani, si minunam ca prostul, vaaaiii cat is de luminat.si cand am vazut o strafulgerare in bezna ca un fulger, frumos,luminos, si puternic, m-am mirat, m-am infricosat si m-am simtit mic, dar ocrotit.fiindca li, ina mea e blaaanda mai.numai daca vrea e foc mistuitor,si mai ales daca trebuie.da tu? baiet di carter, cu pretenasi, pe dupa blocuri, ce sa intalegi? oofff, cum nu vedeti voi deloc cu ochii mari si deschisi ca melcii. ochiosilor.

| Zenit313 explică (pentru anonim_4396):

Tu esti orbit de lumina iar eu am ochii inchisi! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei tu sa o intorci ca la pitesti dar nu merge.sa stii ca lasand toate la o parte, si amintindu-ne de problema homosexualilor, pe care multi atei, in numele libertatii si drepturilor omului o tot aclama ca normalitate, au intors-o cum faci si tu acuma sperand sa ajunga spuza pe turta ta.si a iesit o cantare mai luminatilor care suna cam asa; hai duru, duru, duru, cea mai stramta p,,, a-i c..u.mai zenitule? cand o dai pe dupa cires in orice problema, trebuie sa crezi tu insuti cel putin jumatate.ca sa te creada si ceilalti.mai e o sansa; daca nu-i poti convinge, ameteste-i.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles ce am zis, nu ma mir...
Eu sunt homofob! Sunt contra GAY!
Si nu esti genul de persona cu care pot sa discut serios, esti doar amuzant! laughing

| Dragonfly6 a răspuns:

Evanghelia! Evanghelia are putere!
rolling on the floor

| DumnezăuTatăl a răspuns:

Ai di capu' meu.