| SimplyBlue a întrebat:

Ce părere aveți despre avort?
Sunt curioasă de ce răspunsuri vor da și ateii și creștinii.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Sustin avortul medical sau urmare a unor traume, viol, etc.
Sustin integrarea avortului mult mai exact in Constitutie, nu ca Decizia Roe vs. Wade, nu in Conventii ca pana in prezent, altfel puteti sa patiti cam ce se intampla acum in Texas cu Senate Bill 8...
Iata deci ca avortul este departe de a fi "un drept al omului unde nu mai e nimic de dezbatut", cum afirma un user, foarte sigur pe el.
Ce detest, sunt cliseele idioate, gen: My body, my choice.
Daca your body, atunci ai dracului grija de body, sa te protejezi tu, sau ala care are furtunul, altfel, avorturile pot avea consecinte psihologice si medicale pe durata intregii tale vieti ca femeie.
Am impresia neplacuta ca cei care sustin idiotic avortul doar pe baza unui slogan de tipul celui de mai sus, nu au habar ca, in afara problemelor medicale sau traumatice, "corpul meu, alegerea mea" refuza dreptul la viata si sustin un drept la moarte.
I-as intreba daca si-au pus vreodata problema cati Newtoni, cati da Vinci, cati Homeri s-au aruncat la cos sub forma unor avorturi pentru ca niste tute au refuzat protectia si "au ales" ele, cu capatanile lor.
Asta este doar una dintre multele problemele morale insurmontabile care insotesc ideile de pro sau anti avort.
Raspunde-mi de asemenea (daca poti): Este avortul un drept al femeii, sau un drept de a suprima o viata?
Care e mai important?

| SimplyBlue explică (pentru Darkmagic):

Nu pot răspunde la întrebarea asta.
O să mă mai gândesc.

| sabin89 a răspuns (pentru Darkmagic):

Dacă a avortat, e posibil să fi interzis unui Newton, unui da Vinci sau unui Homer să intre în viaţă. Dacă se proteja şi nu rămânea însărcinată, e posibil să fi interzis...acelaşi lucru.

| doctorandus a răspuns (pentru Darkmagic):

Trump i-a injurat pe judecatorii care au anulat Roe vs. Wade. A zis ca i-au adus doar pierderi electorale.

37 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Foarte proasta, e crima.Si eu am fost foarte dezamagita cand am aflat de a patra mea sarcina in ciuda protejarii si acum ma gandesc cu groaza ca daca nu aveam convingeri crestine ferme as fi putut sa il ucid prin avort pe acest copil minunat dupa care acum ne topim toti si anume fiul meu de 4 ani.

| chuckmanson a răspuns (pentru ania):

Crimă înseamnă să ucizi o persoană. Fetușii nu sunt persoane.

| ania a răspuns (pentru chuckmanson):

De unde stii ca nu sunt persoane? E interesant ca mamele il numesc bebelus pe copiii lor din momentul cand iese pozitiv testul de sarcina daca sarcina e dorita si doar celule daca vor sa faca avort. Daca mama ta lua pastila de dupa imediat dupa conceptia ta nu pe tine te omora?

| RAY a răspuns (pentru ania):

Ma gandesc cu groaza ca daca nu aveam convingeri crestine ferme as fi putut sa il ucid prin avort pe acest copil minunat dupa care acum ne topim toti si anume fiul meu de 4 ani.

vezi ma tarile crestine au cel mai mare nr de avorturi nu cele atee https://www.mediafax.ro/......i-15875649

| RAY a răspuns (pentru ania):

Hai sa facem copii fara nr ca ii creste domnul, ca in africa

| ania a răspuns (pentru RAY):

Faptul ca cineva se decara crestin nu inseamna automat ca si Creatorul il considera a fi.

| ania a răspuns (pentru RAY):

Eu nu sunt neaparat pentru copii fara numar, prezervativele mi se par OK pentru ca nu ucid un copil cinceput deja.

| RAY a răspuns:

Femeia aia decida ce vrea ea,nu societatea,religia, daca ea vrea e treaba ei,sa spunem ca nasti un copil cu sindromul down sau cu deficienta, acel copil va fi abuzat de catre alti, viata lui va fi o suferinta, in fapt orice fiinta are parte de suferinta, omul da suferinta mai departe, decat sa facem copii mai bine sa ne bucuram de viata asta, suntem destui, 8 miliarde de oameni, multa suferinta absurda

| GabiDumitrescu a răspuns:

E o crima uneori justificata DAR e dreptul MAMEI sa decida. Nu familia ei, nu ala care a insamintat-o, nu biserica, nu statul - MAMA. Familia, armasarul, biserica, statul trebuie sa aiba grija ca respectiva femeie sa faca o alegere CONSTIENTA si EDUCATA si mai ales sa nu ajunga in pozitia de a alege avortul. P.S. Absolut non-bisericos. Pastafarian. happy

| mentholinks a răspuns:

Depinde de la caz la caz.

| halogen001 a răspuns:

Un om e o ființă rațională și poate hotărî în mod conștient, unde, cum, cât și când să se înmulțească. Animalele fără rațiune, de îndată ce sunt puse împreună se înmulțesc, pentru că asta înseamnă să fii viețuitoare inferioară. După părerea mea toate metodele contraceptive sunt OK și pot fi folosite la nevoie. Limitarea folosirii metodelor contraceptive e generată de dorința unora de a crește forțat numărul de indivizi dintr-o societate așa cum s-a întâmplat și pe vremea celui mai iubit fiu al poporului și savant de renume mondial.
Oamenii nu se înțeleg așa de bine și sunt divizați. Fiecare țară își dorește să aibă cât mai mulți cetățeni și să fie fără număr. Ce era dacă eram de 100 ori mai puțini? Ne ajungeau resursele naturale pe o perioadă de 100 ori mai lungă, poluarea era mai mică, iar omul era mai valoros. Așa fără logică, cu viclenie și cu răutate ne înmulțim ca animalele, consumăm tot și ne va opri doar epuizarea resurselor. Nu e nici o problemă. Asta e viața și așa sunt viețuitoarele.

| CostinAlamariu a răspuns:

La fel ca orice omucidere

| Lukasssz a răspuns:

Sunt ateu si avortul ar trebui sa aiba loc doar daca fata/femeia a fost violata sau are probleme de sanatate. In rest, de ce dracu nu s-a protejat? I-a placut matarange acum sa traga ponoasele.

| StrongHeart a răspuns:

Iei viata unui om in formare. Oricum ai da-o, e crima.
Romania e abator uman, se fac milioane de avorturi justificate prin ignoranta si nepasare. Cam asta e parerea mea.

| mastadont a răspuns:

Posibilitatea de a face avort ar trebui să fie un drept pe care fiecare femeie să-l aibă, până la urmă, fiecare are dreptul să decidă ce se întâmplă cu propriul corp și nimeni nu ar trebui forțat să nască un copil dacă nu-l dorește.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui legalizat indiferent de context. Asa cum a spus Darkmagic, integrat in constitutie, nu sub forma de decizii precum Roe v. Wade., care poate fi atat de usor schimbata/anulata. Sau Planned Parenthood v. Casey, care conditioneaza avortul de viabilitatea fătului.
Singurul criteriu de care ar trebui sa depinda avortul ar trebui sa fie posibilitatea ca acesta sa puna in pericol viata mamei. De asta ar trebui sa poate sa aiba loc numai in primele doua trimestre. In rest, e in totalitate decizia mamei/ a cuplului.
Nu stiu cum pot unii sa sustina persoane care fac afirmatii de genul asta https://www.dailymail.co.uk/......thers.html
Mai ales ca e vorba despre aceleasi persoane care sunt impotriva vaccinului, pe motiv (ironic) ca "my body, my choice". Aceleasi persoane care sustin pedeapsa capitala, dar le creste tensiunea cand aud ca un embrion a fost "ucis". Sigur, atat timp cat nu e embrionul lor/ cat nu poarta ADN-ul lor. E foarte simplu sa iei decizii despre viata/corpul altora, mai ales cand te-ai nascut cu privilegiul de a fi barbat si este peste puterea ta de intelegere sa constientizezi prin ce trece o femeie/fată atunci cand e violata si pe deasupra mai ramane si insarcinata.
Iar absurdul persoanelor astora atinge cote impresionante in ultimul timp.
https://www.msnbc.com/msnbc/amp/rcna27922

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca e absurd sa existe. N-am auzit niciun argument pentru avort care sa nu implice ca e perfect in regula sa omoram alte fiinte umane care au apucat sa se nasca.
Imi place ca sustinatorii avorturilor au devenit cu totii biologi mai nou si au aflat ce e aia o femeie si ca numai femeile pot sa ramana insarcinate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

... iar sustinatorii interzicerii avortului vor avea o opinie valida in momentul in care vor fi infiat TOTI copiii din orfelinate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu, nu asa functioneaza logica. Sa poti sa iti omori legal copilul e absurd indiferent daca adopt sau nu eu copiii altora.

| restinvogue a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu orice concepție duce la viață.
De asta medicii îți recomandă să nu îți anunți familia decât după ce depășești 3-5 luni. Uneori sarcina se oprește din dezvoltare, inima fătului nu mai bate dintr-o dată și câte și mai cate. Evident, situații despre care n-ai idee când ești copil.

Ai auzit de depresia post-natala? Cat de urâtă e? Mai ales când nu îți dorești copilul? Nu cred că te-a interesat.

Sau sa presupunem că o să ai o sotie cu o sarcina complicata. Ce faci? Cașuni pe ea sa păstreze sarcina, eventual să moară și ea, și fătul la naștere? Atunci gândirea de criminal o ai tu.

Voi ăștia pro life nu dați doi bani pe oameni, suferiți de-o ipocrizie fara margini. Va prefaceți că va pasa de o viata, dar vouă vă pasă doar de o idee.
Simplul fapt că un fat se naște nu îi garantează o viață bună.
Și să fii baiat cu păreri atât de vehemente despre că ar trebui să facă o femeie într-o situație cu care tu nu o sa te confrunți niciodată, efectiv scârbos.

Rapey mentality.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e copil, e embrion. Aici deja o dam in sugeala cu momentul in care zigotul devine o fiinta constienta de ce se intampla cu ea intr-o oarecare masura, deci sa nu o deviem. In rest, vezi ce zice colegul/colega restinvogue, ca nu stau sa repet si eu aceleasi lucruri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Un copil e o fiinta umana in primii ani de viata. E logic ca ceea ce se distruge prin avort poate fi numit copil din moment ce e o fiinta umana in viata de putin timp.
Ai fi idiot daca ai repeta aceleasi tampenii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Avortul se face in primele vreo 2-3 luni de sarcina, maxim. Nu mai stiu exact. Oricum, nu e copil in momentul ala. Ce e timpenie din ce zice restinvogue? Stai, depresia nu exista, se rezolva prin post si rugaciune, daca sarcina e complicata si moare mama, fatul, sau amindoi, e voia barbosului din cer, iar daca se naste si o sa treaca printr-o copilarie de cosmar care o sa il lase marcat pe viata, dumnezo' nu ne da mai mult decat putem duce, nu? Hai, arunca si tu niste timpenii ca sa iasa un megamix cum trebuie!

| murmur a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu crezi că embrionul e un om doar pentru că e viu? Și sperma e vie. Te masturbezi? Faci sex doar cu scopul de a procrea? Pentru că altfel ești foarte, foarte ipocrit. Și după logica ta, și criminal. Spui de alții că vorbesc tâmpenii, dar nu argumentezi de ce sunt tâmpenii. Ai o singura idee în capul ăla mic. Una singură și de aia te agăți cu disperare. Jalnic.

Deci
Te masturbezi?
Ești cam criminal.

| murmur a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

L-ai luat cu din astea complicate și l-ați speriat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru murmur):

Embrionul e o leguma vie, in principiu. Inceteaza, ca iti dai singurel cu stingul in dreptul. Si rosia sau marul e parte a unui organism viu. Maninci legume/fructe? De fapt maninci ORICE? Esti criminal!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In fine, faza cu stingul in dreptul e adresata baietzalului cu napalmul, tu esti ok.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O părere proastă care nu va influența pe cele ce vor să-l facă.

| chuckmanson a răspuns:

Nu mai este nimic de dezbătut. Avortul e un drept al omului și interzicerea lui este o atrocitate care nu poate duce decât la avorturi periculoase și de multe ori letale și la vieți distruse. Oricine e anti avort în 2022 nu e nimic altceva decât un misogin care ar prefera ca femeile să moară decât să aibă control asupra propriului corp și jegoșii ăștia au și tupeul să se numească "pro viață"

| Whateverrr a răspuns:

Este crima. Nici macar nu ar trebui dezbatut.

| MotanulAlbastru a răspuns:

Femeile înstărite o să-și permită avorturi orice legi ar fi in vigoare.
Când interzici avortul îți bați joc de femeile din clasa muncitoare, care deja au o viață chinuita.
Interzicerea avortului nu aduce NICIUN beneficiu nimănui.
Aduce doar avorturi mai nesigure, mai multe morți, mai mulți copii nedoriți.

| IonutP22 a răspuns:

Ce josnici sunteti. Intr-o tara unde majoritatea va numiti crestini. Sunteti mai degraba cretini. Nici macar nu stiti ce pacat savarsiti numai prin faptul ca aveti o gandire bolnava. Sa luati dreptul la viata a unei persoane si sa ziceti ca e o alegere. Va dati seama? Ia puneti-va in situatia in care cineva v-ar lua dreptul la viata. Cum ar fi?

| chuckmanson a răspuns (pentru IonutP22):

"Sa luati dreptul la viata a unei persoane"
Fetușii nu au conștiință, emoții, simțuri, sistem nervos, capacitate de a gândi, memorie sau capacitate de a simți durere, prin urmare nu sunt persoane și avortarea lor este echivalentul înlăturării unei tumori canceroase. De asemenea, frumoasă încercare să invoci creștinismul, dar noi românii am văzut clar ce s-a întâmplat când avortul a fost interzis. Mii de femei și-au pierdut viața și o întreagă generație de copii nevinovați a ajuns să își petreacă copilărie în iadurile de orfelinate comuniste. Sunt sigur că ție ți-a plăcut foarte mult perioada aia nu? Nu-i așa că ți-ar plăcea să se întâmple din nou? Doar admite că ești misogin care vrea ca femeile să moară și gata.

| fanPepsi a răspuns:

Ateii au voie, este chiar indicat.