| SimplyBlue a întrebat:

Ce părere aveți despre avort?
Sunt curioasă de ce răspunsuri vor da și ateii și creștinii.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Sustin avortul medical sau urmare a unor traume, viol, etc.
Sustin integrarea avortului mult mai exact in Constitutie, nu ca Decizia Roe vs. Wade, nu in Conventii ca pana in prezent, altfel puteti sa patiti cam ce se intampla acum in Texas cu Senate Bill 8...
Iata deci ca avortul este departe de a fi "un drept al omului unde nu mai e nimic de dezbatut", cum afirma un user, foarte sigur pe el.
Ce detest, sunt cliseele idioate, gen: My body, my choice.
Daca your body, atunci ai dracului grija de body, sa te protejezi tu, sau ala care are furtunul, altfel, avorturile pot avea consecinte psihologice si medicale pe durata intregii tale vieti ca femeie.
Am impresia neplacuta ca cei care sustin idiotic avortul doar pe baza unui slogan de tipul celui de mai sus, nu au habar ca, in afara problemelor medicale sau traumatice, "corpul meu, alegerea mea" refuza dreptul la viata si sustin un drept la moarte.
I-as intreba daca si-au pus vreodata problema cati Newtoni, cati da Vinci, cati Homeri s-au aruncat la cos sub forma unor avorturi pentru ca niste tute au refuzat protectia si "au ales" ele, cu capatanile lor.
Asta este doar una dintre multele problemele morale insurmontabile care insotesc ideile de pro sau anti avort.
Raspunde-mi de asemenea (daca poti): Este avortul un drept al femeii, sau un drept de a suprima o viata?
Care e mai important?

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru ania):

Hai sa facem copii fara nr ca ii creste domnul, ca in africa

| StrongHeart a răspuns:

Iei viata unui om in formare. Oricum ai da-o, e crima.
Romania e abator uman, se fac milioane de avorturi justificate prin ignoranta si nepasare. Cam asta e parerea mea.

| ania a răspuns (pentru RAY):

Faptul ca cineva se decara crestin nu inseamna automat ca si Creatorul il considera a fi.

| ania a răspuns (pentru RAY):

Eu nu sunt neaparat pentru copii fara numar, prezervativele mi se par OK pentru ca nu ucid un copil cinceput deja.

| fanPepsi a răspuns:

Ateii au voie, este chiar indicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O părere proastă care nu va influența pe cele ce vor să-l facă.

| doctorandus a răspuns (pentru Darkmagic):

Trump i-a injurat pe judecatorii care au anulat Roe vs. Wade. A zis ca i-au adus doar pierderi electorale.