| EmaS a întrebat:

Ce parere aveti despre consumul de bauturi alcoolice? Sunteti de acord cu mine ca de multe ori de la un pahar se ajunge la alcoolemie? Ce spune Biblia despre acest lucru?

44 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Întotdeauna începutul este foarte uşor, în privinţa acestor lucru, iar apoi ajungi să fii dependent!
Cunosc persoane care nu pot trăi dacă nu fumează cel puţin 2-3 ţigări pe zi. Spun că dacă se lasă de fumat, se îmbolnăvesc!
Când păcatul pune stăpânire pe om, îl ţine rob.
Biblia spune în Efeseni 5:18. Nu vă îmbătaţi de vin, aceasta este destrăbălare. Dimpotrivă, fiţi plini de Duh.
Proverbe 20:1 "Vinul este batjocoritor, băuturile tari sunt gălăgioase; oricine se îmbată cu ele nu este înţelept."

| EmaS explică (pentru Esperança):

Intotdeauna cei dependenti de alcool, tutun, drog, au inceput doar cu un fum sau un paharel.Si apoi de la un pic s-a ajuns la dependenta.

Răspuns utilizator avertizat
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Alcoolemia este procentul de alcool din sange, rezultat in urma unei analize medicale.
Alcoolismul (la care cred ca voiai sa te referi) este o boala.
Iar DEX-ul e un dictionar in care poti gasi cuvinte a caror semnificatie nu o cunosti.
On topic: ma indoiesc de faptul ca, la vremea cand a fost scrisa Biblia, se faceau analize de sange pentru stabilirea alcoolemiei. Deci, Biblia n-are nicio parere despre asta; i-a scapat!

| EmaS explică (pentru ardnaxur1961):

Chiar ma gandeam ca poate ai baut un paharel atunci cand te amuzai cu mutatul intrebarilor de la o categorie la alta!
Cunosc foarte bine intelesul acestui cuvant!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru EmaS):

Chiar il cunosti?
Trecand peste faptul ca nu prea ai tu de unde sa stii cand si daca am baut ceva, te scutesc de imensul efort de a cauta in DEX si iti trimit cele doua definitii, ca sa vezi cat de bine cunosti semnificatia cuvintelor.
ALCOOLEMÍE, alcoolemii, s. f. Prezență temporară a alcoolului (2, 3) în sânge; procent de alcool prezent în sânge. [Pr.: -co-o-] – Din fr. alcoolémie.
ALCOOLÍSM s. n. Abuz permanent de băuturi alcoolice; stare patologică determinată de consumul excesiv de alcool; intoxicație alcoolică cronică; etilism. [Pr.: -co-o-] – Din fr. alcoolisme.
Daca tie ti se pare ca-i totuna...ma duc si mai beau o bere pe chestia asta.

| EmaS explică (pentru ardnaxur1961):

Vrei sa te racoresti? Da, este foarte cald!

| Dumnezău a răspuns:

Ema,tu ai vazut filmul "Furtuna Tropicala" din 2008? Ei bine, este acolo o faza in care Robert Downey Jr. ii spune lui Ben Stiller:

You just went full retard, man.Never go full retard!

Valabil si pentru aceasta intrebare.Esti obsedata, incurabila! A spune ca de la un pahar ajungi la alcoolemie e ca si cum i-ai recomanda cuiva sa nu fumeze marijuana pentru ca heroina ucide nemilos.OK, n-au legatura!

Nici un amarat de pahar cu alcoolemia si nici marijuana, cu heroina.Decat ca fac parte din familii chimice si stari spirituale oarecum, evaziv, inrudite.

In ultimele 24 de ore am balotat 5 beri.Ma simt perfect lucid,tocmai acum fac o recenzie,mainile nu mi-au cazut,mintea nu mi-a fost incetosata de ganduri mizantrope si nihilist-criminale mai mult decat de obicei (haha) n-am stat in cap si nici n-am fost pus pe scandal.OK,bine a fost un scandal,ca ziceau niste pedelachei ieri ca duminica or sa stea la berule si friptane si le-am zis ca or sa manance doi ani altfel de friptane,din alea aflate nitel sub bazin.Da' n-am fost un alcoolist rau si nenorocit,nu?

Mi se pare absurd sa spui asta.E ca si cum ai spune ca daca jinduiesti sa fii cu o fata e primul pas spre sodomii nenumarate.E ca si cum ai spune ca daca joci FIFA - care nu e nici FPS,nici RPG, nici violent - e primul pas spre aruncarea in aer a unui cinematograf.E ca si cum ai spune ca daca ascult John Lennon e primul meu pas spre inrolarea intr-o trupa de satanic black metal.

Ya' know?

Atat timp cat personajul bea responsabil si nu cauzeaza vatamari nimanui ce nu merita, cat timp e in stare de ameteala sau betie, eu zic ca e foarte recomandat sa-l lasam in plata Domnului, ca tot zici de Biblie.Bea.Da,si,care e problema? Recunosc,nu-mi plac tipii ce o ard cu Bucegi,Noroc,sau alte posirci cu gust de terebentina, dar stii ce...

Banii lor, berea lor, sanatatea lor, sufletul (inexistent) al lor pe care si-l distrug cu aceasta infamie a glucozei fermentate (adica alcool) si procesul se reia.A spune cuiva ca alcoolul nu e bun pentru el pentru ca isi va pierde pe veci sufletul intr-un Iad nedemonstrat cere nu pumni si mai rau.Nu pentru ca-i sfidare si fenomen de eu-le-stiu-pe-toate-ca-Biblia-asa-zice, ci pentru ca te bagi in treaba lui total neinvitat si ii propui sa-si cheltuie banii intr-un mod ce lui nu ii convine, din moment ce-i sparge pe alcool.Adica sufera de sine persoane ce se baga in alcoolu' altora.

Luati,mancati,beti, acesta e sangele si trupul meu.Tu-l nesocotesti pe intaiul martir crestin, Ema? Nici macar o impartasanie, cand erai mica? Las-o-n sanje, femeie ca dai in ipocrizii si recomandari redundante!

| PredatoR a răspuns (pentru Dumnezău):

Ai dreptate, e obsedata. Daca eram Administratorul site-ului ii dadeam disable la cont si ban pe IP.

| EmaS explică (pentru PredatoR):

Ce va ambalati asa? A fost doar o intrebare exact cum puneti si voi ateii! Doream sa trag un semnal de alarma si sa ii fac constienti pe tineri ca toti cei care au ajuns dependenti au inceput doar de la un pahar, un fum, o priza(tras pe nas)!

| shadovv a răspuns:

A fi beat este a fi prost.

| Inferno a răspuns:

Avantajele alcoolului sunt evidente, este chiar mai eficient decat razboiul cum chiar tu spui.

| OOOLEOOO a răspuns:

''Alcolul distruge, Canabisul construieste''

| EmaS explică (pentru OOOLEOOO):

Si mai grav! Ce construieste? Drumul spre iad, distrugere, faliment?!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru EmaS):

Libertate,Pace,Vindecare

| EmaS explică (pentru OOOLEOOO):

Doar o iluzie, in realitate pune stapanire pe tine, produce dependenta si distruge vieti, familii.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru EmaS):

Nu produce dependenta, tigara provoaca dependenta nu Canabisul, Eibine daca tu-l amesteci cu acool suporti consecintele, legalizarea ei in anumite tari nu a adus decat bine.

Nu distruge vieti, ci daca cineva este bolnav din familie este vindecat, din ea se pot produce haine plasticuri(Care se dizolva in natura) si uleiuri.

Ea a fost folosita de sute si mii de ani ca ''planta magica''USA a scris primele legi impotriva ei dupa ce au inventat drogurile moderne, ea nu se poate clasifica ca un drog, singurul motiv care o face illegala este faptul ca dupa mult consum ar putea sa ai halucinatii, Motivul illegalizari a fost efectul ei halucinogen, si faptul ca statul reusise sa faca mai multi bani vanzand traficantilor pana acest lucru a scapat de sub control.

Scuze daca am erori gramaticale

| PredatoR a răspuns:

Ai innebunit lumea cu biserica ta, la ce mai traiesti daca nu bei si un un pahar la o ocazie, daca nu mananci ce-ti place pentru ca e post etc?
In tot TPU numai peste intrebarile tale legate de biserica le vad.

| Azm a răspuns:

Nu, de la mai multe pahare se ajunge la alcoolemie.

| Azm a răspuns:

Replica ta nu-si are rostul. Reciteste postarea mea, poate ai sa vezi de ce.

| RAY a răspuns:

Uni repeta primul miracol a lui isus ce sa le faci intrec masura apoi se trezesc cu ulcer omul se distruge singur

| WhatheWow a răspuns:

A cincea porunca spune" sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamint ". Corpul e un dar primit de la parintii tai iar viata un dar de la Dumnezeu, nu esti stapin pe el ci trebuie sa-l grijesti si nu sa-ti bati joc de el. De aceea nu poti face ce vrei cu corpul tau, nu poti sa-l mutilezi sau sa-l distrugi. Bauturile alcoolice, drogurile, chiar si mincarea in exces pot duce la o distrugere a corpului si implicit al darului pe care l-ai primit. Trebuie sa ai grija de acest dar minunat ca semn de respect pentru parintii tai si de viata deopotriva tot din respect fata de ce-L ce ti-a daruit-o.

Răspuns utilizator avertizat
| reihiuke a răspuns:

Depinde cum bei acel pahar. In mod normal, da, ai dreptate. Dar poti avea o stare in care sa faci lucrurile, si orice ai face in acea stare, nu creaza dependenta. (decat in cazul substantelor special facute pentru asta)

| DyNo a răspuns:

Acum cateva zile am jucat poker cu niste adulti, unii dintre ei erau beti morti. Nici macar nu stiau ce carti au in mana, nu puteau sa joace deloc, normal ca era in avantajul meu deoarece eu eram treaz complet. Cand ii vedeam ce reactii au, ce fel vorbesc, nu mi-as fi imainat ca pot sa faca astfel de lucruri acei oameni. Mi-am zis ca atunci cand voi fi adult nu voi bea alcool foarte putin aproape deloc, deoarece berea, vinul, palinca nu-mi plac deloc ( mai ales palinca, e dezgustatoare) singura bautura care-mi place este berea cu cirese, ar putin alcool si nu prea are gust de bere.
M-a facut sa ma simt superior, eu un pusti de 14 ani perfect lucid si cu mintea treaza, pe langa 3 matahale bete care abia mai vorbeau. Singurul ''dusman'' in jocul de poker era tata, care era la fel de ''treaz'' ca mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi, o fi, dar TPU le intrece pe toate!

Eu sunt de parere ca atata timp cat esti constient ca drogurile sunt nocive si nu le vei consuma in cantitati industriale, poti sa pui mana linistit pe o sticla de Jack Daniels pentru ca esti un om ambitios si nu te vei lasa dominat de alcool. Sa stii ca daca faci abuz de aproape orice aliment (mai ales zaharul), iti face rau pana la urma.

| i86e2 a răspuns:

Cred că vroiai să zici alcoolism. happy
E ca și cum ai zice că de la un hamburgher se ajunge la obezitate. Poți foarte bine să fii cumpătată. Nu te obligă nimeni să bei ca vaca.

| EmaS explică (pentru i86e2):

Dar eu nu beau.Prefer abstinenta.Vad eu cum beau unii ca...

| catalynx a răspuns:

Totul e sa ai vointa daca ai vointa e greu cazi in plasa ispitei. Eu am o parere foarte proasta despre acei oameni fara vitor care beau pana cad in coma

| Raynn a răspuns:

Primul miracol al lui Iisus a fost sa transforme apa in alcool.

Think about that.

| theStraightEdgeSavior a răspuns:

Atata timp cat ai vointa poti rezista tentatilor, si chiar nu ma fascineaza ce zice cartea aia de basme...

| charonmario a răspuns:

Intr-o zi am calculat cam cat as cheltuii daca as bea alcool zilnic ma socat cand am tras linie intr-un an cam in jur de 2000 de euro stiti ce o sa fac cu 2000 de euro o sa cumpar un sistem o pompa solara de apa o sa merg in africa si o so montam si in jur de 1000 de persoane o sa aiba apa ca sa nu mai fie nevoiti sa mearga 50 de kilometrii sa o aduca se subantelege ca merg pe jos fiti binecuvantati

| EmaS explică (pentru charonmario):

Slavit sa fie Dumnezeu pentru oamenii care gandesc ca tine! Ma rog ca sa te ajute si sa fii o unealta in mana Domnului!

| charonmario a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu mi a dat apa la robinet dar lor nu cu ce sunt eu mai bun ca ei nu mai am somn noaptea nu mai am pofta de mancare gandinduma la ei in noiembrie merg Dumnezeu sa fie cu voi fara el suntem nimic o zi binecuvantata in Domnul

| RAY a răspuns (pentru charonmario):

Bravo, sti tu inteleptul face nu vorbeste

| charonmario a răspuns (pentru RAY):

Da ray se vorbea de alcool eu am zis doar ce fac cu banii pe care nu i beau un an eu nu sunt asa intelept ca si tine poate de asta fi binecuvantatray

| TheLordofSalem a răspuns:

Imi place a cincea porunca. Il mai cinstesti si tu pe tata te mai cinsteste si el. Poate se alatura si mama si uite asa e veselie in familie. Trebuie doar sa ai "antrenament". Acuma mai in gluma mai in serios e bine sa bei totusi cu masura. Daca poti duce si te simti bine mai bei daca nu, atunci mai bine te abti. Daca bei peste masura se poate sa nu te simti prea bine ziua urmatoare.

| Razvanjerrry a răspuns:

Spun ca ce spune Biblia este adevarat iar ce spui tu este exagerat.Nu este adevarat acest lucru. Sunt oameni c control care beau un pahar si gata. Nu-i pacat ce bagi in gura ci ceea ce scoti caci vorbele vin de la inima. Iti amintesti cuvintele Mantuitorului?
Poti sa bei dar sa nu te imbeti.
Duhovnicul Arsenie Papacioc a spus asta si este drept.
Am citit intr-o carte de rugaciuni tot asa fraze spuse de sfinti:
Zice Iisus Hristos: Nu alcoholul e rau ci betia.
Nunta din Cana Gailei de ce nu au baut oamenii apa?
Iisus le-a transformat apa in vin.
Asa ca nu-i pacat sa bei numa sa te imbeti ii pacat.

| Vesta a răspuns:

Poti sa bei alcool doar cu masura.Chiar prima minune a lui Isus a fost aceea de a preface din apa vin.Isus a spus discipolilor sa bea putin vin pentru stomac.Deci daca folosesti cu masura bautura nu-i nimic rau.Cel ce nu se poate stapini poate sa nu bea deloc dar asta nu inseamna ca daca cineva nu se poate stapini nu trebuie sa beie nimeni, daca cineva e alergic la flori, asta insemna ca toti trebuie sa fuga de flori si sa nu le miroase? Asa este si cu bautura.

| Buiacu_Gabriel_1982 a răspuns:

Biblia spune ca trebuie sa te stapanesti de poftele lumesti.Asa ca fa tot posibilu sa stapanesti pacatu ca daca nu o faci tu, atunci te stapaneste el(pacatu).