| EmaS a întrebat:

Ce parere aveti despre consumul de bauturi alcoolice? Sunteti de acord cu mine ca de multe ori de la un pahar se ajunge la alcoolemie? Ce spune Biblia despre acest lucru?

44 răspunsuri:
| Vesta a răspuns:

Poti sa bei alcool doar cu masura.Chiar prima minune a lui Isus a fost aceea de a preface din apa vin.Isus a spus discipolilor sa bea putin vin pentru stomac.Deci daca folosesti cu masura bautura nu-i nimic rau.Cel ce nu se poate stapini poate sa nu bea deloc dar asta nu inseamna ca daca cineva nu se poate stapini nu trebuie sa beie nimeni, daca cineva e alergic la flori, asta insemna ca toti trebuie sa fuga de flori si sa nu le miroase? Asa este si cu bautura.

| RAY a răspuns (pentru charonmario):

Bravo, sti tu inteleptul face nu vorbeste

Răspuns utilizator avertizat
| charonmario a răspuns (pentru RAY):

Da ray se vorbea de alcool eu am zis doar ce fac cu banii pe care nu i beau un an eu nu sunt asa intelept ca si tine poate de asta fi binecuvantatray

Răspuns utilizator avertizat
| PredatoR a răspuns:

Ai innebunit lumea cu biserica ta, la ce mai traiesti daca nu bei si un un pahar la o ocazie, daca nu mananci ce-ti place pentru ca e post etc?
In tot TPU numai peste intrebarile tale legate de biserica le vad.

| PredatoR a răspuns (pentru Dumnezău):

Ai dreptate, e obsedata. Daca eram Administratorul site-ului ii dadeam disable la cont si ban pe IP.

| EmaS explică (pentru PredatoR):

Ce va ambalati asa? A fost doar o intrebare exact cum puneti si voi ateii! Doream sa trag un semnal de alarma si sa ii fac constienti pe tineri ca toti cei care au ajuns dependenti au inceput doar de la un pahar, un fum, o priza(tras pe nas)!

| catalynx a răspuns:

Totul e sa ai vointa daca ai vointa e greu cazi in plasa ispitei. Eu am o parere foarte proasta despre acei oameni fara vitor care beau pana cad in coma

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Alcoolemia este procentul de alcool din sange, rezultat in urma unei analize medicale.
Alcoolismul (la care cred ca voiai sa te referi) este o boala.
Iar DEX-ul e un dictionar in care poti gasi cuvinte a caror semnificatie nu o cunosti.
On topic: ma indoiesc de faptul ca, la vremea cand a fost scrisa Biblia, se faceau analize de sange pentru stabilirea alcoolemiei. Deci, Biblia n-are nicio parere despre asta; i-a scapat!

| EmaS explică (pentru ardnaxur1961):

Chiar ma gandeam ca poate ai baut un paharel atunci cand te amuzai cu mutatul intrebarilor de la o categorie la alta!
Cunosc foarte bine intelesul acestui cuvant!

| Razvanjerrry a răspuns:

Spun ca ce spune Biblia este adevarat iar ce spui tu este exagerat.Nu este adevarat acest lucru. Sunt oameni c control care beau un pahar si gata. Nu-i pacat ce bagi in gura ci ceea ce scoti caci vorbele vin de la inima. Iti amintesti cuvintele Mantuitorului?
Poti sa bei dar sa nu te imbeti.
Duhovnicul Arsenie Papacioc a spus asta si este drept.
Am citit intr-o carte de rugaciuni tot asa fraze spuse de sfinti:
Zice Iisus Hristos: Nu alcoholul e rau ci betia.
Nunta din Cana Gailei de ce nu au baut oamenii apa?
Iisus le-a transformat apa in vin.
Asa ca nu-i pacat sa bei numa sa te imbeti ii pacat.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru EmaS):

Chiar il cunosti?
Trecand peste faptul ca nu prea ai tu de unde sa stii cand si daca am baut ceva, te scutesc de imensul efort de a cauta in DEX si iti trimit cele doua definitii, ca sa vezi cat de bine cunosti semnificatia cuvintelor.
ALCOOLEMÍE, alcoolemii, s. f. Prezență temporară a alcoolului (2, 3) în sânge; procent de alcool prezent în sânge. [Pr.: -co-o-] – Din fr. alcoolémie.
ALCOOLÍSM s. n. Abuz permanent de băuturi alcoolice; stare patologică determinată de consumul excesiv de alcool; intoxicație alcoolică cronică; etilism. [Pr.: -co-o-] – Din fr. alcoolisme.
Daca tie ti se pare ca-i totuna...ma duc si mai beau o bere pe chestia asta.

| EmaS explică (pentru ardnaxur1961):

Vrei sa te racoresti? Da, este foarte cald!