| HeyLyn a întrebat:

Ce parere aveti despre cum se leaga stiinta cu religia? Adica se spune ca oamenii se trag din maimute,dar Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva ca fiinte, fara sa provina din alte specii.Care este opinia voastra?

49 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Am citit comentariile si am de spus un singur lucru:
Rusine, rusine, rusine, de trei ori rusine!

| Alphawolf a răspuns (pentru Inferno):

Comentariile pe care le-ai citit, cele care iti provoaca "scarba", sunt toate date de copii(in adevaratul sens al cuvantului).

| Zenicide a răspuns:

Cine spune ca oamenii se trag din maimute? Oamenii de stiinta sigur nu.

| ManStrong a răspuns (pentru Zenicide):

Un raspuns corect ar putea fi si acesta; Pai daca au acelasi arhitect, de ce sa nu se asemene.
Un cotet de ciine, un grajd de animale, o casuta, o vila si un bloc de multe etaje au foarte un comun.

| Thunderstruck a răspuns:

Tu si majoritatea celor care au raspuns la intrebare sunteti foarte prost informati in legatura cu subiectul.Nimeni nu sustine ca oamenii s-ar trage din maimute, oamenii de stiinta sustin ca noi avem un stramos comun cu cimpanzeul din zilele noastre.Noi suntem primate d.p.d.v. stiintific, la fel ca maimutele si cimpanzeii, asta-i alta treaba. Avem acelasi ADN in proportie de 99, 8% cu cimpanzeii, e clar ca avem o legatura stransa cu ei.Cei care vin cu argumente de genul "T. evolutiei e falsa deoarece nu mai evolueaza nici un cimpanzeu" e ori prost, ori prost informat, evolutia nu se petrece de pe o zi pe alta, ci dureaza milioane de ani.Am vazut ca cineva zicea ca prea multa stiinta suceste mintea...Stiinta vine de la a sti, cu cat stii mai multe cu atat esti mai inteligent, rezulta, dupa parerea lui ca inteligenta distruge mintea.Parerea religiosilor in secolul 21, mi se pare urat.Si mai sunt si alti tantalai care arunca cu noroi in evolutie dar habar n-au ce presupune.

| RAY a răspuns:

Oamenii de stiinta nu spun ca omul se trage din maimuta,de unde aiureala asta? cand afirmi ceva prima oara cauta,adu dovezi apoi poti afirma

in stiinta nu exista dumnezeii de nici un fel, stiinta are varainta ei bazata pe dovezi, argumente logice,rationale privind inceputul universului, evolutia lui pana in prezent fara zeii, creatori
parerea mea nu exista zeii, creatori, exista doar mintea umana care ea inventat pe toti in lipsa de explicati privind fenomene naturale, ajutor divin, viata de apoi
omul este o primata deci e o maimuta, acum o sa spui dar de ce mai exista maimute pai exista mai multe specii ca si caini de ce exista lupi daca exista caini?
exact la fel e si cu noi, noi suntem alta specie homos sapinens, cimpanzeu e alta specie avem in procnte 98% adn indentic, avem si un retrovirus mostenit ambele specii cea ce ar fi imposibil e dovada clara ca avem stramos comun
ca sa intelegeti ce isi spun care ar fi sansa ca noi doi sa imparatasim acelasi boala mostenita genetic nefind rude? 0% logic, pai uite ca noi si cimpanzeii am mostenit acel retrovirus

| Mădă0611 a răspuns:

Stiinta nu se leaga cu religia, pentru ca daca il bagi pe dumnezeu in tot ce vezi, afli repede raspunsul, dar nu e cel corect, decat asa mai bine deloc.
Stramos comun nu inseamna ca se trag din maimute, daca atat intelegeti, da, ne tragem din maimute.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Se leaga armonios depinde de unghiul din care privesti; lasa maimutoii in pace, au trecut foarte multi ani si nici macar o specie de maimuta n-a inceput sa vorbesca, dar am vazut o schimbare in rau ca multi oameni decat sa creada in Dumnezeu isi aleg drept stramosi maimutele, mi se pare degradant. Prea multa stiinta suceste mintea. Sarbatori fericite si la multi ani!

| Inferno a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

"...au trecut foarte multi ani si nici macar o specie de maimuta n-a inceput sa vorbesca..." Da cine spune draga ca ne tragem din cimpanzeii actuali?

| HueyFreeman a răspuns:

Imi place ca va dati cu parerea despre evolutie, dar tot ce stiti este "ne tragem din maimute" si dupa aia vine un exemplar mai inteligent si zice "pai n-am vazut maimute sa inceapa sa vorbeasca". Mereu rad la fazele astea.

| Jardelin a răspuns:

Petre Tutea spunea ca cei care cred ca omul se trage din maimuta se trag din maimuta, iar cei care cred ca omul a fost creat de Dumnezeu, sint creati de Dumnezeu!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Personal cred în relatarea biblică. Îndeosebi azi, în era noastră tehnologică se demonstreză că nimic nu apare din nimic. Dacă inteligenţa umană nu poate copia multe exemple din natură, cum se poate spune că acele "originale" au apărut ca rezultat al forţelor oarbe? Nu mi se pare logic acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumva s-a intamplat.de aia bantuim noi pe TPU, intre doua randuri luuuuuungi de morti.cei de dinaintea noastra, si cei de dupa noi.asta ma face sa ma intreb; cine este de fapt acasa? cei morti? cei care vor muri? ca noi asa zis traitorii, santem in tresere pe acilisea.

| JustMusic a răspuns:

Eu cred in D-zeu deci cred ca Adam si Eva sunt stramosi nostri.
Sa zicem ca ne tragem din maimute. Dar de ce nu mai se intampla se acum? O sa zica uni pe aici ca evolutia dureaza mii de ani, dar totusi nu s-a vazut nici o transformare la nici o maimuta, evolutia se face treptat, nu la varsta de 3421 de ani maimuta se transforma in om, deci asta e cea mai tampita teorie pe care o stiu.
Am mai auzit de o un humanoid, Lucy, descoerit in africa, am cautat pe net si am vazut doar scheletul, si intr-un documentar la scoala am vazut niste poze cu ea si sincer mie mi se pare rezultatul imperecherii dintr-o maimuta si un om.
Astazi e mai bine zis ca unele amimute se trag din oameni.

| RAY a răspuns (pentru JustMusic):

Nu ne tragem din maimute, suntem maimute primate

| Thunderstruck a răspuns (pentru JustMusic):

Fata mea, daca habar n-ai ce-i aia evolutie, de ce te bagi? Treci in pestera unde ar trebui sa fii, nu mai sta pe internet. Oamenii care in ciuda faptului ca au de unde invata, au si posibilitatea si aleg sa nu o faca, nu merita sa traiasca decat in pesteri. Fara suparare. Evolutia nu dureaza mii de ani, depinde la ce evolutie te referi, bacteriile si virusii evolueaza in cateva zile la unele mai rezistente daca au conditiile necesare, dar mecanisme mai complexe, cum e omul, evolueaza in decursul a milioane de ani.O maimuta nu traieste 3421 de ani ca sa poata sa se transforme in om, nu stiu de unde-ai scos-o.T. evolutiei ne spune ca omul are un stramos comun cu cimpanzeul, deci acel stramos comun s-a adaptat mediului in care era, pe parcursul a milioane de ani, devenind homo sapiens sapiens.Si maimutele n-au cum sa se imprecheze cu oamenii *facepalm*, oamenii si maimutele au un numar diferit de cromozomi...Ar fi trebuit sa inveti in clasa a 9-a, dar dupa gandirea ta nu cred ca ai ajuns inca acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| ManStrong a răspuns:

Sint si azi maimute care se trag din oameni.Nu asta e problema.
Daca mergem pe linia speciilor inapoi vom ajunge sa descoperim atomul.problema se pune cind s-au despartit acele molecule unicelulare si au devenit dependente de sex.Cum de la o parte s-a creat o gaura si la ceealalta exact ce i lipsea la prima.Si totul datorita intimplarii.

| Inferno a răspuns (pentru ManStrong):

"Sint si azi maimute care se trag din oameni."
Serios?

| 3xfemeie a răspuns (pentru ManStrong):

Asta nu a fost o intamplare. Fiica-mea a gasit raspunsul cand avea vreo trei ani. La mare, vazand baieteii dezbracati, a constatat ca erau diferiti. Pe moment a intrebat doar ce este si nu a cerut alte explicatii (prea ocupata cu joaca). Probabil ca a analizat bine treaba asta cu diferenta dintre fete si baieti, pentru ca seara a concluzionat : mami, stiu de ce eu nu mai am puta; cand eram micuta aveam, dar s-a uscat si a cazut cum a facut buricul!
Eu zic ca e o teorie buna! big grin

ps Te referi la maimutele dragute cu fundul rosu?

| ElenaErika a răspuns:

Sincer. Sunt un om credioncios si nu prea. Dar teoria ca noi ne tragem din maimute e cea mai mare porcarie. Sincer!
Oricat ar evolua stiinta niciodata nu o sa vezi cum o maimuta da nastere unui om. Adica sincer.
Prefer sa cred ca oamenii au provenit din Adam si Eva care au fost creati de Dumnezeu. Asta cred ca e cea mai plauzibila teorie. Si sa o luam altfel. Sa zicem ca oamenii au evoluat din mamuita..Si maimuta cum a aparut?
Iti dai seama ca astea sunt doar presupunerile mele. Tu poate gandesti altfel. Aceste intrebari imi plac...si sti de ce? ..Pentru ca sunt intrebari fara raspuns[ oricat ai studia, o sa ajungi doar la presupuneri]

| RAY a răspuns (pentru ElenaErika):

Nu ne tragem din maimute, logic ca sa nu o sa vezi asa ceva pentru nici nu s-a intamplat asa ceva vreodata, suntem maimute primate, nu exista o singura specie de maimute si mai multe noi suntem una dintre ele

| ElenaErika a răspuns (pentru RAY):

E corecta si teoria ta. Nu zic eu ca nu. Dar la urma urmei nu avem niciun raspuns exact la intrebarea " cum a fost creat omul?". Avem doar teori. La chestia asta chiar nu ma gandisem. Apreciez logica ta.

| Thunderstruck a răspuns (pentru ElenaErika):

Nu o sa vezi vreodata ca o maimuta naste un om deoarece nu e posibil. T. evolutiei zice ca orice fiinta vie se adapteaza mediului in care traieste.Noi avem un stramos comun cu cimpanzeii, deci o parte din acea specie s-a adaptat la un mediu, devenind cimpanzei, treptat, nu peste noapte, alta parte s-a adaptat la un alt mediu, devenind homo sapiens sapiens, adica oameni, pentru cine nu stie biologie de clasa a 7-a.E normal sa preferi sa crezi in Dumnezeu, stii cum se zice, prea prost ca sa intelegi stiinta? Incearca religia.Si sunt intrebari cu raspuns, stiinta e singura care ofera un raspuns posibil, nu zic ca exact asa a fost, dar e singura teorie inventata de om care e posibila.

| Inferno a răspuns (pentru ElenaErika):

"ar teoria ca noi ne tragem din maimute e cea mai mare porcarie."
De ce?

| RAY a răspuns (pentru ElenaErika):

Omul nu a fost creat, ca sa intelegeti asta imagineazati ca de-a lungul milioanelor de ani neam ajustat abilitatile mintale si fizice practic am evoluat, viata la inceput acum 3, 7 miliarde de ani a fost simpla de unde stim asta? sau gasit in oceane tot felul de microbi care in timp au evoluat in amfibieni, amfibieni au iesit pe uscat ca dovada sta balena ea e mamifer deci o data a fost pe uscat, evolutia inseamna ajustari mici dar in timp se vad rezultatele, amfibieni au evoluat in reptile nu peste noapte, au aparut rozatoarele care dupa disparitia dinozaurilor au iesit la lumina
acum sa vedem dovezile

http://www.scribd.com/doc/78050841/1/Dovezile-evolu%C5%A3ie
isi recomand un documentar fb
http://descopera-stiinta.blogspot.ro/......ta-01.html
imi face placere sa discut cu pers deschise la minte

| RAY a răspuns (pentru Thunderstruck):

Genetic nu se poate de ce? pai in adn sta scris cum va arata acea finta, de aia nu se poate

| ElenaErika a răspuns (pentru Thunderstruck):

Bun. Am inteles. Inteleg si partea stiintifica [apropo de remarca ta].
Dar refuz sa cred asta. Pentru ca la urma urmei ce conteaza cum am fost creati, daca niciunul dintre noi nu face nimic in ceea ce priveste haosul creat in lume. In zilele in care traim prefer sa cred ce vreau, ce imi e mai simplu. Ma preocupa prea mult sa inteleg comportamentul oamenilor si dorinta lor de a face rau.

| RAY a răspuns (pentru Thunderstruck):

Teoria nu a fost inventata de om ea are ca baza observati, dovezi care explica evolutia vietii, in biologie nimeni nu inventeaza teorii, darwin find pe vapor a colectionat specii de pasari a observat diferente cea ce ea dat de inteles ca ele evolueaza diferit in functie de mediu nu ca erau statice, apoi a scris teoria lui dupa o viata de studiat

| Thunderstruck a răspuns (pentru ElenaErika):

Refuzi sa crezi intr-o teorie care aduce dovezi si e aprobata de toti biologistii "seriosi" si la care au contribuit probabil zeci de oameni, in decursul a sute de ani, preferand sa crezi intr-o carte scrisa de evrei cu mii de ani in urma? Ciudat.

| ElenaErika a răspuns (pentru RAY):

Merci. Chair acest subiect mi-a trezit interesul si o sa ma documentez mai mult. Primul meu raspuns a fost cum gandesc eu. Dar se pare ca am ceva de invatat de la voi.

| RAY a răspuns (pentru ElenaErika):

Ai creier draga sti de ce il ai? ca il muncesti, ce se intampla daca nu il folosesti? se useaza, nu-i frumoasa stiinta, tu nu te uiti la stele ce frumoase sunt nu te-ai intreabat cum au aparut alea, tu nu te inrebi nimic?

| Thunderstruck a răspuns (pentru RAY):

Da, dar tot inventat se numeste, a inventat teoria pe baza observatiilor facute, oricum, cum am zis, teoria asta se bazeaza pe observatii, nu pe gandirea fantastica a unor evrei.

| ElenaErika a răspuns (pentru Thunderstruck):

Sincer asta am preferat. Dar cum am mai zis. O sa ma documentez. Nu zic ca nu e plauzibil ce spuneti voi. Pentru ca mi-ati demonstrat in aceste raspunsuri ca stiti despre ce e vorba. Am afirmat doar ca toate astea sunt doar niste teorii.

| RAY a răspuns (pentru ElenaErika):

Cu toti avem de invatat, si eu mai am, important e sa vrei sa inveti, un pic cate un pic poti intelege stiinta, te poti indoi de ea nu te trimite nimeni in iad, la multi oamenii le e frica sa gandesti, tu nu ai observat ca lumea te vrea proasta sa fi?

| RAY a răspuns (pentru ElenaErika):

Draga mea teoria care e baza biologiei monderne nu e doar o teorie, basmele din biblie sunt ipoteze care nu detin dovezi

| ElenaErika a răspuns (pentru RAY):

Fiecare om alege ce vrea sa cunoasca si sa studieze. Daca eu nu studiez astrologia sau religia asta nu inseamna ca nu am creier sau ca il am si il am degeaba. Nu cred ca te-am jignit cu nimic. Daca nu aveam habar de chestiile astea nu raspundeam la intrebare.

| RAY a răspuns (pentru ElenaErika):

Si tu ai fost cea mai mica celula din corpul uman si cea mai mare si uite ce mare esti, a intervenit vreun zeu in cresterea ta?

| ElenaErika a răspuns (pentru RAY):

Pe mine nu ma intereseaza lumea. Pe mine ma intereseaza ce vreau eu cu adevarat. Cine alege sa fie prost e pur si simplu alegerea lui. Poate iese mai castigat sau poate nu. Mereu ma abat de la regula

| HueyFreeman a răspuns (pentru ElenaErika):

"doar niste teorii" Pai este o mica diferenta mai mare intre "teorie" si "teorie stiintifica". Teoria științifică, fiind strâns legată de experiment, confirmă și dezvoltă ipoteza, căreia îi conferă certitudine și generalitate. Teoria stiintifica este acceptata ca adevar in comunitatea stiintifica.

Vezi asta: http://www.youtube.com/watch?v=ItxVLu8J_d0

| Thunderstruck a răspuns (pentru ElenaErika):

Uite ce-ai afirmat, sa-ti reamintesc: "Dar teoria ca noi ne tragem din maimute e cea mai mare porcarie.". Gandeste-te ca teoria asta n-a inventat-o un prost si nu e sustinuta de prosti (nu ma refer la sustinatorii de pe TPU, ci la biologisti). Oricum, foarte bine daca vrei sa te documentezi, chiar daca nu sunt convins ca o s-o faci, probabil ai acea frica data de religie...E normal, daca afirmatia "Dumnezeu exista" ar fi un zid, iar caramizile ar fi "dovezile" ca el exista, nu ai putea sa dai cu ciocanul la zid sa se sparga tot de-odata, trebuie sa scoti caramizile pe rand, deci vreau sa zic ca nu poti sa intelegi imediat ca religia si ideea de Dumnezeu sunt niste ineptii, ci in timp o sa-ti dai seama daca studiezi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ElenaErika):

Se numeste confort psihic. (In zilele in care traim prefer sa cred ce vreau, ce imi e mai simplu.)

"Ma preocupa prea mult sa inteleg comportamentul oamenilor si dorinta lor de a face rau." Daca ai intelege si accepta evolutia, ai intelege de ce. Pe scurt: suntem animale rationale, avem instincte care ne imping sa fim egoisti, rai.
Cand crezi ca rautatea e de la diavol, dai vina pe el si tu stai bine merci ca nu e vina ta, insa cand deja intelegi mecanismul lumii, incepi sa pui osul la treaba, sa te intelegi pe tine si pe ceilalti, de aici incepi sa nu mai fii rau/rea cu ei din orice.

| Zenicide a răspuns (pentru ElenaErika):

" Dar teoria ca noi ne tragem din maimute e cea mai mare porcarie."
- Care e aceasta teorie? Nu am mai auzit de ea.

"Prefer sa cred ca oamenii au provenit din Adam si Eva care au fost creati de Dumnezeu."
- Asta inseamna ca noi toti, restul, am aparut prin incest. Frumos.

| peste2009 a răspuns:

Hai sa iti explic religiile sunt niste minciuni creeate de oameni din partea medie a evului mediu, ca sa poata sa traiasca normal si sa nu moara au creeat ceva legende ca oameni sa creada in ei, stiinta este ce-a adevarata!

| RoRares a răspuns:

Pai, parerea mea este cu Adam si Eva ce-a adevarata

| INeeDYoubby a răspuns:

Pe mine m-a convins teoria evolutionista, adica stiintifica! Si nu sint sigur ca Dumnezeu exista! Daca ar fi existat, acunci pentru ce existam? doar el raspunsul il stie la tot, nu poate sa creeze doar ceea ce asteapta sa rezulte de la omenire>? Parerea mea!

| Inferno a răspuns (pentru INeeDYoubby):

"Pe mine m-a convins teoria evolutionista..."
Care parte te-a convins?

| INeeDYoubby a răspuns (pentru Inferno):

Eu inainta sa dau un raspuns ma gindesc la consecinte! Sint sigur pe ceea ce am zis! Chear daca luam in consideratie biblia, exorcismul s.a.m.d. Dumnezeu nu are nici o legatura cu acestea pentru ca exisa multe dovezi, ca El este doar in raspuns la ceva ce nu au fost demonstrate stiintific! Insa la toate acestea exista si un no, pentru ca multi oameni vad ceva si anume ce nu stiu! Dar am fost convins de inexistenta lui decit de prezenta!