| HeyLyn a întrebat:

Ce parere aveti despre cum se leaga stiinta cu religia? Adica se spune ca oamenii se trag din maimute,dar Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva ca fiinte, fara sa provina din alte specii.Care este opinia voastra?

49 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru ElenaErika):

Cu toti avem de invatat, si eu mai am, important e sa vrei sa inveti, un pic cate un pic poti intelege stiinta, te poti indoi de ea nu te trimite nimeni in iad, la multi oamenii le e frica sa gandesti, tu nu ai observat ca lumea te vrea proasta sa fi?

| RAY a răspuns (pentru ElenaErika):

Draga mea teoria care e baza biologiei monderne nu e doar o teorie, basmele din biblie sunt ipoteze care nu detin dovezi

| ElenaErika a răspuns (pentru RAY):

Fiecare om alege ce vrea sa cunoasca si sa studieze. Daca eu nu studiez astrologia sau religia asta nu inseamna ca nu am creier sau ca il am si il am degeaba. Nu cred ca te-am jignit cu nimic. Daca nu aveam habar de chestiile astea nu raspundeam la intrebare.

| RAY a răspuns (pentru ElenaErika):

Si tu ai fost cea mai mica celula din corpul uman si cea mai mare si uite ce mare esti, a intervenit vreun zeu in cresterea ta?

| ElenaErika a răspuns (pentru RAY):

Pe mine nu ma intereseaza lumea. Pe mine ma intereseaza ce vreau eu cu adevarat. Cine alege sa fie prost e pur si simplu alegerea lui. Poate iese mai castigat sau poate nu. Mereu ma abat de la regula

| Zenicide a răspuns:

Cine spune ca oamenii se trag din maimute? Oamenii de stiinta sigur nu.

| Inferno a răspuns (pentru ManStrong):

"Sint si azi maimute care se trag din oameni."
Serios?

| HueyFreeman a răspuns (pentru ElenaErika):

"doar niste teorii" Pai este o mica diferenta mai mare intre "teorie" si "teorie stiintifica". Teoria științifică, fiind strâns legată de experiment, confirmă și dezvoltă ipoteza, căreia îi conferă certitudine și generalitate. Teoria stiintifica este acceptata ca adevar in comunitatea stiintifica.

Vezi asta: http://www.youtube.com/watch?v=ItxVLu8J_d0

| Thunderstruck a răspuns (pentru ElenaErika):

Uite ce-ai afirmat, sa-ti reamintesc: "Dar teoria ca noi ne tragem din maimute e cea mai mare porcarie.". Gandeste-te ca teoria asta n-a inventat-o un prost si nu e sustinuta de prosti (nu ma refer la sustinatorii de pe TPU, ci la biologisti). Oricum, foarte bine daca vrei sa te documentezi, chiar daca nu sunt convins ca o s-o faci, probabil ai acea frica data de religie...E normal, daca afirmatia "Dumnezeu exista" ar fi un zid, iar caramizile ar fi "dovezile" ca el exista, nu ai putea sa dai cu ciocanul la zid sa se sparga tot de-odata, trebuie sa scoti caramizile pe rand, deci vreau sa zic ca nu poti sa intelegi imediat ca religia si ideea de Dumnezeu sunt niste ineptii, ci in timp o sa-ti dai seama daca studiezi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ElenaErika):

Se numeste confort psihic. (In zilele in care traim prefer sa cred ce vreau, ce imi e mai simplu.)

"Ma preocupa prea mult sa inteleg comportamentul oamenilor si dorinta lor de a face rau." Daca ai intelege si accepta evolutia, ai intelege de ce. Pe scurt: suntem animale rationale, avem instincte care ne imping sa fim egoisti, rai.
Cand crezi ca rautatea e de la diavol, dai vina pe el si tu stai bine merci ca nu e vina ta, insa cand deja intelegi mecanismul lumii, incepi sa pui osul la treaba, sa te intelegi pe tine si pe ceilalti, de aici incepi sa nu mai fii rau/rea cu ei din orice.

| 3xfemeie a răspuns (pentru ManStrong):

Asta nu a fost o intamplare. Fiica-mea a gasit raspunsul cand avea vreo trei ani. La mare, vazand baieteii dezbracati, a constatat ca erau diferiti. Pe moment a intrebat doar ce este si nu a cerut alte explicatii (prea ocupata cu joaca). Probabil ca a analizat bine treaba asta cu diferenta dintre fete si baieti, pentru ca seara a concluzionat : mami, stiu de ce eu nu mai am puta; cand eram micuta aveam, dar s-a uscat si a cazut cum a facut buricul!
Eu zic ca e o teorie buna! big grin

ps Te referi la maimutele dragute cu fundul rosu?

| Zenicide a răspuns (pentru ElenaErika):

" Dar teoria ca noi ne tragem din maimute e cea mai mare porcarie."
- Care e aceasta teorie? Nu am mai auzit de ea.

"Prefer sa cred ca oamenii au provenit din Adam si Eva care au fost creati de Dumnezeu."
- Asta inseamna ca noi toti, restul, am aparut prin incest. Frumos.

| Jardelin a răspuns:

Petre Tutea spunea ca cei care cred ca omul se trage din maimuta se trag din maimuta, iar cei care cred ca omul a fost creat de Dumnezeu, sint creati de Dumnezeu!

| ManStrong a răspuns (pentru Zenicide):

Un raspuns corect ar putea fi si acesta; Pai daca au acelasi arhitect, de ce sa nu se asemene.
Un cotet de ciine, un grajd de animale, o casuta, o vila si un bloc de multe etaje au foarte un comun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumva s-a intamplat.de aia bantuim noi pe TPU, intre doua randuri luuuuuungi de morti.cei de dinaintea noastra, si cei de dupa noi.asta ma face sa ma intreb; cine este de fapt acasa? cei morti? cei care vor muri? ca noi asa zis traitorii, santem in tresere pe acilisea.

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns (pentru Inferno):

Comentariile pe care le-ai citit, cele care iti provoaca "scarba", sunt toate date de copii(in adevaratul sens al cuvantului).

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Personal cred în relatarea biblică. Îndeosebi azi, în era noastră tehnologică se demonstreză că nimic nu apare din nimic. Dacă inteligenţa umană nu poate copia multe exemple din natură, cum se poate spune că acele "originale" au apărut ca rezultat al forţelor oarbe? Nu mi se pare logic acest lucru.

| Dandanache a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Lingvistii care au alte teorii referitoare la aparitia si distributia limbilor decat episodul Turnului Babel sunt si ei niste falsi oameni de stiinta?