| Constantin1963 a întrebat:

Ce parere aveti despre descoperirea "particulei lui Dumnezeu"?

9 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Morala: daca descoperi ceva nu pune un nume care sa aiba legatura cu religia.

| Inferno a răspuns:

Indiferent de aspect, intrebarea nu reliefeaza nici-o problema religioasa.
In subsidiar, denumirea este data de niste diletanti ca Dick Teresi si Leon Lederman ce nu prea au tangente cu lumea stiintei, iar nu de Higgs, acesta realmente s-a aratat intrigat de aceasta denumire, fiind ateu.

| doctorandus a răspuns:

Asta nu e o intrebare pentru rubrica de religie.

| sublime89 a răspuns:

Termenul asta de particul lui d-zeu e gresit. E inventat de mass-media si nu de oamenii de stiinta. Nu e mai usor sa zicem "bosonul higgs"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

A fost denumita asa ca sa inteleaga si inculti si religiosilaughing

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau mai degraba sa induca lumea in eroare straight face E mult mai "senzational" sa spui asa. Atragi atentia mai usor.

| Lizzu a răspuns:

"Fizicienii sustin ca rolul ei este de a da masa particulelor care alcatuiesc atomii. Fara aceasta masa, particulele ar calatori prin cosmos cu viteza luminii, fara a fi capabile de a se uni pentru a forma atomi, care alcatuiesc tot ceea ce cunoastem din Univers, de la oameni la planete."

Nici o parere...
Si nu vad de ce ar trebui denumita "particula lui dzeu" cand acea masa gravitationala este absolut normala, pentru ca altfel totul ar fi un intreg haos. Imagineaza-ti sa te uiti noaptea pe cer si sa vezi luna zburdand raised eyebrows

Deci nu mi se pare ceva senzational. A fost dintotdeauna acolo.

| Exilee a răspuns:

Bosonii lui Higgs? O parere buna. De fapt, mereu cand se gaseste cate o particula este ceva maiestuos.

| Maxim96 a răspuns:

Descoperirea bosonului higgs este un pas mare in stiinta!