| mentholinks a întrebat:

Ce parere aveti despre icoane? Mie mi se par oribile si nu stiu cum pot unii sa tina asa ceva in casa.

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum 1 minut | Yavanna a răspuns:
Esti o cauza pierduta

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.

| mentholinks explică (pentru RAY):

Crestinii cica nu mai sunt sub lege ci plini de har acum si de Duhul Sfant.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Iisus a venit sa implineasca vt nu sa inlocuiasca, care crestini userul care ma comenteaza nu stie crezul religiei ei sau tatal nostru

| RAY a răspuns:

Revenind la intrebare, e total aiurea si eu cred la fel, dar uni se cred sfinti si cred sfinti au grija de ei, desi ei se barfesc, urasc si sunt ipocriti

| RAY a răspuns:

Acum 2 ore | Yavanna a răspuns (pentru LoZio):
Daca ne luam acum pana si de icoane...e clar ca nu ne mai indura Dumnezeu mult
Legat de ce zicea Ray, faci confuzii mari! Ce treaba are chipul cioplit? Aia e altceva

Deuteronom 4:15-19 „Fiindcă n’aţi văzut nici un chip în ziua cînd v’a vorbit Domnul din mijlocul focului, la Horeb, vegheaţi cu luare aminte asupra sufletelor voastre, ca nu cumva să vă stricaţi, şi să vă faceţi un chip cioplit, sau o înfăţişare a vreunui idol, sau chipul vreunui om sau chipul vreunei femei, sau chipul vreunui dobitoc de pe pămînt, sau chipul vreunei păsări care sboară în ceruri, sau chipul vreunui dobitoc care se tîrăşte pe pămînt, sau chipul vreunui peşte care trăieşte în apele dedesubtul pămîntului. Veghează asupra sufletului tău, ca nu cumva, ridicîndu-ţi ochii spre cer, şi văzînd soarele, luna şi stelele, toată oştirea cerurilor, să fii tîrît să te închini înaintea lor şi să le slujeşti: căci acestea sînt lucruri pe cari Domnul, Dumnezeul tău, le-a făcut şi le-a împărţit ca să slujească tuturor popoarelor, subt cerul întreg".
În acest pasaj este spus clar cine se include în chipul cioplit. După cum bine vedem merge vorba şi despre chipul unui bărbat sau chipul unei femei. Chiar dacă nu suntem aşa de idolatri încît să ne închinăm la dobitoace şi păsări, dar totuşi ne închinăm la chipuri de bărbaţi şi femei care le poţi găsi din abundenţă oriunde.

| milan9 a răspuns:

In general icoanele ortodoxe, si chiar catolice, nu sunt pictate in stil realist. Nu reproducerea fidela este urmarita, ci o reprezentare stilizata, sugestiva.

Este adevarat ca talentul sau priceperea unora dintre pictori lasa de dorit dar nu pot generaliza aceasta aprecierea. Nu este cazul. Oribile nu sunt, decat daca visceral ai avea ceva cu spiritualitatea crestina. Satanist cred ca totusi nu esti...

| SG1995 a răspuns:

Sunt o formă de artă religioasă e ok.

| 6684464 a răspuns:

Băi, le pupă! Nu că le țin în casă. Se duc la biserică și le pupă, unul după altul!

| Romanul86 a răspuns:

Ortodoxia nu e o religie biblică ci una apostolică și patristică chiar Biblia e o colecție de cărți adunate de biserică pe baza învățături apostolice și patristice.
În Cortul Sfânt erau brodați pe Deveră heruvimi, în Templul lui Solomon erau basoreliefuri cu heruvimi.

| SandraEve a răspuns:

Esti o cauza pierduta laughing

| mentholinks explică (pentru SandraEve):

De ce crezi asta?

| SandraEve a răspuns (pentru mentholinks):

Daca ne luam acum pana si de icoane...e clar ca nu ne mai indura Dumnezeu mult
Legat de ce zicea Ray, faci confuzii mari! Ce treaba are chipul cioplit? Aia e altceva

| mentholinks explică (pentru SandraEve):

Deci daca nu-mi plac icoanele il supar pe Dumnezeu?

| SandraEve a răspuns (pentru mentholinks):

Un pic

| SandraEve a răspuns:

A purtat una mare si grea, chiar in spate. Ba chiar a fost si rastignit pe ea ca sa fii tu iertat. Pacat ca majoritatea nu apreciem...pacat!

| mentholinks explică (pentru SandraEve):

"Pe când ieşeau din cetate, au întâlnit pe un om din Cirene, numit Simon, şi l-au silit să ducă crucea lui Isus." Matei 27:32. Incearca macar sa cunosti Biblia inainte sa-ti dai cu parerea despre Dumnezeu sau Isus.

| SandraEve a răspuns (pentru mentholinks):

Frate, nu ppti contesta ca nu si-a carat crucea in spate laughing)) la asta ma refeream

| Aslam a răspuns:

Ard foarte bine.

| LOVW a răspuns:

Nu-s biblice

| Kron5tadt a răspuns:

Lasa, ca nici avatarul tau nu-i de tinut in sufragerie. big grin

| Truly88 a răspuns:

De acord

| milan9 a răspuns (pentru Truly88):

Toate cultele si religiile folosesc imaginea!
Icoana - are doar rolul de a ne inspira, de a potenta sentimentul prezentei reale a acestor sfinte persoane care exista in mod real (Dumnezeu si sfinti). De ce noi avem albume de familie? Pentru ca ii uitam noi pe parintii nostri? Nu. Ci pentru ca potentializeaza un sentiment al prezentei lor alaturi de noi..., tot la fel si icoanele ne acctualiza scene si nu numai...
Bineinteles ca unii exagereaza atunci cand isi canalizeaza atentia prea mult asupra obiectului... (dar chiar si atunci o fac precum in cazul unei conferinte video - vrea putin dau importanta camerei si microfonului- gandul lor este la existenta reala a lui Dumnezeu)

Si uite... La porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR.

Asta ce înseamnă? Că trebuie să renunţăm la confuzie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context, un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!).

UNICUL SCOP pentru care a fost data aceasta porunca a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), si nicidecum eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii insisi aveau SUTE de obiecte de cult…