| andreiadrian4 a întrebat:

Ce parere aveti despre povestea biblica a lui Moise cu Pomul Cunoasterii Binelui si Raului adica Caderea in Pacat adica daca esti pe negativ te simt rau si esti rau dar initial aparent Prea Bun iar daca te simti bine esti bun dar e ceva rau pozitivul impuritate adica te simti bine si e pacat? Practic nu se deduce ca sarpele era ko nu putea avea liberul arbitru si a fost tras pe sfori de catre Creator din moment ce Creatorul era pe negativ aparent Prea Bun dar rau calau in fapt rezultannd acest lucru din Pomul Cunoasterii adica sarpele era practic o marioneta a ruletei rusesti a Creatorului sau tras la sorti unic sau n variante? Nu cumva Creatorul s-a eschivat sa nu faca rau El in mod direct ci prin intermediul Creatiei Lui? Mentionez faptul ca din punct de vedere logic stiintific liberul arbitru al Creatiei in raport cu Creatorul este imposibil matematic stiintific.

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu e impisibil liberul arbirru daca Creatorul a ales sa ni-l acorde. Daca n-ar exista liber arbitru insasi ideea de justotie ar fi faea sens, nu am avea temei pentru a pedepsi furtul, crima etc.

| J0B0MAT a răspuns:

Dacă ești pe negativ, te simți rău. Dacă ești pe pozitiv, da, te simți mai bine și parcă și lucrurile merg mai bine.
Nu cred eu că existau ruletele rusești pe atunci.Liberul arbitru nu este imposibil din punct de vedere matematic și științific.

| dany1988122 a răspuns:

Ce cautau acolo acei pomi?