| RAY a întrebat:

Ce parere aveti?
Pariul Ateului este un răspuns ateu la „Pariul lui Blaise Pascal" cu privire la Existența lui Dumnezeu. În timp ce Pascal a sugerat că este mai bine să riști crezând într-un zeu care s-ar putea să nu existe, decât să riști pierderea fericirii eterne prin lipsa credinței într-un zeu care există, Pariul Ateului sugerează:
„Ar trebui să îți trăiești viața și să încerci să faci lumea un loc mai bun, indiferent de prezența sau lipsa credinței în Dumnezeu. Dacă nu există Dumnezeu, nu ai pierdut nimic și vei fi reamintit cu drag de către cei rămași în urmă. Dacă există un Dumnezeu binevoitor, el te va judeca după faptele tale și nu doar după faptul că ai crezut sau nu în el."

33 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ohooo.
Stai așa. Viciu de comunicare din partea mea. Imi asum greșeala de exprimare sau... explicare, mai degrabă.
E foarte important ce ai sesizat tu acolo. Să o lăsăm așa? Inadmisibil. happy

Când am spus:,, Capacitatea intelectuală este irelevantă (excluzând situațiile in care persoana suferă de o deficiență mintala care ii afectează capacitatea de a gândi rațional)'', m-am referit la faptul că IQ-ul, inteligența, profunzimea intelectuală nu are relevanță in ceea ce privește CREDINȚA in Dumnezeu (și am dat ca exemplu copilașii, care pot crede, deși nu au capacitatea intelectuală de a gândi lucrurile la un nivel profund, sau de a gândi in noțiuni abstracte - eh, depinde și de vârstă, dar ai ințeles ideea). Esențialul este că nu trebuie să fii inzestrat cu un intelect deosebit pentru a putea avea credință in Dumnezeu.
Am specificat, desigur, excepția persoanelor care suferă de anumite deficiențe mintale care le afectează capacitatea de a gândi rațional, pentru că ele nu au abilitatea de a raționaliza indiferent de domeniu (!), asta incluzând și credința/spiritualitatea.
NU am insinuat că aceștia vor ajunge in iad pentru că NU POT, efectiv, să aibă credință (din cauza problemelor medicale, care sunt, bineințeles, un factor obiectiv). Evident că ar fi NEdrept. Categoric.
Insă Dumnezeu o să judece lumea in fucție de capacitatea de ințelegere, de gândire, pe care o are fiecare individ. După cum am spus, nu e nevoie să fii Einstein pentru a ințelege și a fi capabil să implinești Legea Divină (care e foarte simplă și pe care am enunțat-o), ci doar de nivelul intelectual al unui copilaș. INSĂ dacă cineva NU are, efectiv, capacitatea de a gândi, de a raționaliza, NU va fi judecat ca și când ar avea-o. Ar fi absurd și indubitabil nedrept.
Am mai discutat acest aspect. Dumnezeu va judeca cu o măsură dreaptă.

Sper că am clarificat (cât de cât).

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, m-ai lămurit acum. Mulțumesc.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit toate raspunsurile, dar eu inca sunt nelamurit.
In ultimul tau raspuns spui ca, "Dumnezeu o să judece lumea in fucție de capacitatea de ințelegere, de gândire, pe care o are fiecare individ.", ceea ce este interesant si cat se poate de logic, dar eu nu cred ca este raspunsul oricarei situatii.
Sunt foarte multi copii care se nasc in familii destrabalate, acesti copii nu invata alceva de la parinti decat cum sa fie imorali sau pacatosi(daca vrei). Cum ramane cu ei? Un caracter nu se schimba de pe o zi pe alta, iar pentru a avea vointa trebuie sa realizezi de ce este mai bine asa decat invers. Cum pot realiza ei daca nu au destula materie in cap? Neinteresul parintilor se oglindeste in modul de a fi si de a gandi al copiilor. Insuficientele alimentare, ale somnului, alcoolul, fumul de tigara, si nu in ultimul rand, scandalurile si bataile scad capacitatile si creeaza traume. Tu esti desteapta si morala din interesul parintilor, alte persoane, au carente si sunt imorali din neinteresul parintilor. Tu ajungi in Rai si ei in Iad!? Nu e corect!
Referitor la pariul lui Pascal, pe care multi crestini il folosesc... ca este mai logic sa crezi, dar cum ramane cu sinceritatea fata de mine? Nu as fi un ipocrit? Il fentez pe Dumnezeu?
O alta problema, ce eu personal nu o pot accepta, este rasplata si pedeapsa. Nu pot crede ca un creator bun si corect foloseste aceasta modalitate de a educa. Inspirand frica obtii ceva, educi? Nu. Nu pot fi de acord cu pacatul si mantuirea! Guvernantii cumpara voturi pentru a castiga alegerile. E corect? La fel face si religia. Nu pot intelege de ce as fi eu pacatos, de ce am nevoie de mantuire, cand toata povestea biblica este atata de confuza si atat de interpretabila, fiind plina de lucruri pe care nu le putem intelege.
Daca suntem morali Dumnezeu ne rasplateste, ne ofera un loc in imparatia lui, dar noi nu avem nicio notiune despre cum este sau ce este Raiul. Cum as putea sa-mi doresc ceva ce nu cunosc? Eu personal, nu am cum!
O alta problema este ca, nu eu aleg daca sa cred sau nu in Dumnezeu. Uite in urmatoarea intrebare este explicat destul de logic: http://www.tpu.ro/......a-voastra/
Ce explicatie se poate da?