| CIVIC1 a întrebat:

Ce putem înțelege din afirmatia lui Jeshua Hamaschia(Isus Cristos) despre Ioan Botezatorul:
,, Ioan este cel mai mare om nascut din femeie pe acest pamant, insa cel mai mic din imparatia lui Dumnezeu este mai mare decat el..."

2 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

"Imparatia lui Dumnezeu" tine de alt domeniu decat cel material, unul etern si perfect. Prin urmare, orice exista pe pamant nu poate sa fie decat inferior, din acest punct de vedere.

E cam ca si cum ai spune ca un om cunoscut pentru curajul sau ramane, in continuare, inferior ideii de curaj in sine. Cel putin asa interpretez eu acel citat, sunt convins ca altii vor avea opinii diferite.