| IoanieCriminalul a întrebat:

Ce reprezinta vulturul ca simbol?

5 răspunsuri:
| hunterpainting a răspuns:

Depinde de context.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reprezinta bărbatul viteaz, curajos, măreţ si falnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reprezinta ''Bărbat viteaz, curajos, măreţ, falnic''.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai Petrut, ala e sensul figurativ, nu simbolic.

| RaduMD a răspuns:

Ca multe alte simboluri, şi acesta este unul ambivalent, interpretarea lui depinzând de contextul în care e pus.

Mai întâi, păsările în general şi vulturul cu precădere pot reprezenta simbol malefic. Vulturul, ca răpitor, închipuie diavolul. Întâlnim această idee în Cartea lui Iov, cap 28 versetul 7. În parabola seminţelor, singura explicată de însuşi Domnul nostru, păsările sunt diavolii care pierd seminţele ce cad pe sol neprielnic.

Pe de altă parte, vulturul poate reprezenta eliberarea de domnia răului, convertirea creştinului. În context apropiat, vulturul reprezintă eliberarea din sclavie, mai ales din sclavia spirituală a necredinţei: este vulturul care scapă din mâna stăpânului său şi se ridică spre cer.

Vulturul mai poate simboliza pe unul dintre cei patru evanghelişti, şi anume pe Sf Ioan.

Vulturul a fost folosit ca simbol al puterii statale şi este, şi azi, simbolul SUA. Mai întâi, l-au folosit în acest sens romanii, încă din vremea Romei păgâne. Odată cu apariţia co-împăraţilor care îşi împart lumea civilizată între un Imperiu de Răsărit şi unul de Apus, vulturul roman devine cu 2 capate (acvila bicefală). Simbolul este preluat, cu acelaşi sens, de Sfântul Imperiu Roman de Neam German şi, ulterior, de Imperiul Habsburgic.