| andreiadrian6 a întrebat:

Ce rost au n religii religiile din moment ce Stiinta e adevarata?

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Stiinta nu a dovedit ca nu exista un Creator, stiinta gandeste gandurile lui Dumnezeu duoa El, cum a spu Newton.

| mODIN a răspuns:

Stiinta nu-ti ofera un cod moral si reguli de conduita, ci doar date.

| Dragobeta a răspuns:

Stiinta e adevarata. Si dovedeste totul.
Eu i-as intreba pe religiosi de ce sunt n religii daca toti se inchina la un singur dumnezeu.

| mODIN a răspuns (pentru Dragobeta):

"Stiinta dovedeste totul" e o afirmatie pe care doar cei care nu au nici o legatura cu domeniul stiintific o fac.

| Dragobeta a răspuns (pentru mODIN):

Si la partea a doua nu-mi raspunzi? Fa treaba pana la capat daca tot le stii.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Dragobeta):

La partea a doua e simplu de raspuns. Raspunsul este nu, nu se inchina toti la acelasi zeu. Nici macar pe aproape...

| Dragobeta a răspuns (pentru EestiSodalane):

A, deci nu exista un singur Dumnezeu atotputernic si vesnic. Repeta sa auda si cre(s)tinii. Ca ei sustin ca este unul singur.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Dragobeta):

O ba este un singur Dumnezeu atotputernic și veșnic. Acela este cel al creștinilor.

| Dragobeta a răspuns (pentru EestiSodalane):

Iti dai seama ca te contrazici?
Ai spus: ". Raspunsul este nu, nu se inchina toti la acelasi zeu. Nici macar pe aproape..."
Iar acum sustii: "O ba este un singur Dumnezeu atotputernic și veșnic." Doar daca nu cumva a doua afirmatie este o ironie.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Dragobeta):

Exista un singur Dumnezeu la care se inchina creștinii.

Alte religii se inchina la o alta idee de zeu care nu există

| Dragobeta a răspuns (pentru EestiSodalane):

De unde stii ca alti dumnezei nu exista?
De unde stii ca ala la care te inchi tu exista?
La fel se poate dovedi, sau nu, pentru fiecare.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Dragobeta):

Pentru ca fiecare zeu in religia lui zice ca numai el exista. Prin urmare rezulta logic ca ori unul singur exista ori niciunul.

| EestiSodalane a răspuns:

Au rost pentru oamenii care accepta adevaruri atat stiintifice cat si religioase... în același timp...
Ce zici de asta?

| 1onur a răspuns:

Dumnezeul este singurul Adevăr cu Adevărat curat loial sincer fără de păcate și fără de minciuni.

In rest totul este mâna omului.

| AndaAlexandra a răspuns:

Sunt multe cazuri în care știința a dovedit că anumite evenimente biblice chiar s-au petrecut.
Religia nu are nicio treabă cu știința. Religia exista pentru a divide oamenii între ei. Nu religia contează ci credința.