| AntiCrestinism a întrebat:

Ce se intampla daca, sa zicem, te inscrii si esti acceptat la un liceu/seminar teologic (cre[s]tinesc in cazul nostru, evident) dar esti ateu convins si iti expui punctele de vedere deschis la fiecare ora de religie? E cumva impotriva regulilor scolare?

Unui prieten i-a suras sa se duca la un astfel de liceu din simplul fapt ca e cel mai apropare liceu cu profilul "filologie" de el, insa evident e ateu si militeaza activ impotriva coruptiei crestinesti.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Faci ceva findca iti place, nu ca n-ai de alessad

| ania a răspuns:

E o idee bună, măcar ai ocazia să afli exact ce idei au creștinii, le dai ocazia să și le apere. Și Iisus a militat activ împotriva corupției religioase.

| michelia a răspuns:

Mi se pare stupid sa alegi un liceu cu un asemenea profil doar ca sa ai ocazia sa fii " Gica Contra" 4 ani de zile.
Daca nu ti se potriveste profilul si statutul scolii, schimb-o. Asta ar trebui sa-i spui prietenului tau.
Si nu inteleg de ce atit de " evident este ateu"; vorbesti ca si cum asta e starea de normalitate.
Este o optiune proprie, libera si care se poate schimba oricind intr-un sens sau altul.

| StefanCelMareIubeaFemeileDES a răspuns (pentru michelia):

Normal ca este o stare de normalitate, numai cei incuiati la minte mai cred astfel de povesti, de obicei acestia sunt ''lucrati'' de mici, din scoala generala si acasa

| michelia a răspuns (pentru StefanCelMareIubeaFemeileDES):

Nu, normal este liberul arbitru. De fapt asta e prima lege din Univers.

| Dandanache a răspuns (pentru StefanCelMareIubeaFemeileDES):

Cum ti se par Andrei Plesu si Gabriel Liiceanu?

| StefanCelMareIubeaFemeileDES a răspuns (pentru Dandanache):

Cum ti se par cola si pepsi?
Deviezi de la subiect

| Dandanache a răspuns (pentru StefanCelMareIubeaFemeileDES):

Andrei Plesu si Gabriel Liiceanu sunt crestini, prin alegere si documentare, nu indoctrinare. Andrei Plesu conduce Institutul de Istoria Religiilor. Presupun ca esti familiarizat cu ei. Cum ti se par, "incuiati la minte", "lucrati de mici"?

| StefanCelMareIubeaFemeileDES a răspuns (pentru Dandanache):

Nu exista inteligenta,doar o carte in plus citita,nu imi pasa ce crede x ce crede y.
Crede-ma prietene,au fost educati,au crescut cu religia,au vazut alte persoane mergand la biserica,rugandu-se, a intrat in normalitate acest lucru, citind si documentandu-se nu au facut decat sa isi intareasca aceasta credinta stupida, pana la urma conteaza si ce citesti, nu?

| Dandanache a răspuns (pentru StefanCelMareIubeaFemeileDES):

Am zis istoria religiilor, nu a religiei. Asadar, a studiat toate religiile, ca e efort de educare culturala, nu religioasa. Ce vreau sa intelegi e ca nu doar prostii si indoctrinatii sunt credinciosi, si nu doar ateii sunt inteligenti. E o generalizare nefondata si jignitoare. Sunt oameni inteligenti si culti care aleg o religie sau o forma de cult in mod constient.

| StefanCelMareIubeaFemeileDES a răspuns (pentru Dandanache):

Ok...

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru lolosaurus):

'Intr-o tara plina de habotnici, pe cine sa ai ca "om de cultura" decat niste religiosi cu ceva carte". Crezi ca in Romania oamenii de cultura nu pot fi atei? Sau ei trebuie sa fie neaparat crestini?
"Insa cu carte nu inseamna neaparat si inteligent sau rational. "
Esti cumva si tu de parere ca daca esti credincios trebuie sa fii imbecil?

Răspuns utilizator avertizat