| IvanMihai a întrebat:

Ce se poate spune despre suflet?

De exemplu:
Sufletul:
1. este etern
2. este imaterial
3. genereaza constiinta de sine
4. contine personalitatea si/sau moralitatea
5. actioneaza asupra sau este originea gandurilor noastre

Sufletul este responsabil pentru:
liber arbitru, ratiune, gând, constienta.

Prin intermediul sufletului suntem constienti.

?
Orice informatie ar fi utilla!

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

Adventistii neagă in mod constient gresit această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? SUFLETUL.

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

6. Este facut din marmelada.
7. Are continut ridicat de gluten.
8. Este cauza principala a reflexelor.
9. Vederea este posibila datorita lui.
10.Este centrul logicii si ratiunii.
11. Poti muta obiecte multumita lui.
12.Are un rol vital în circulația sângelui și implicit în menținerea vieții.
13. Are rol in producerea proteinelor.
14. Produce ATP.
15. Rol in excretie.
16. Regulează controlul compoziției urinei, prin producția hormonală, concentrația în electroliți a spațiului intracelular, presiunii sanguine, raportul baze-acizi (pH), mineralizarea oaselor, ca și a eritropoezei a tabloului sanguin.
17. Rol in emulsionarea grasimilor.
18. Rol in neutralizarea corpurilor externi din organism, în special a toxinelor, jucând astfel un rol important în imunitatea corpului.
etc.

happy FUNDA? happy

| danay72 a răspuns:

Sufletul este omul, adica nu e ceva separat de corp.Toate decizile, gandurile le luam noi ca oameni, sau suflete.Geneza2:7,Ezechiel18:4,Eclesiastul9:5,6,10

| anonimg a răspuns:

Ca sa vorbim despre suflet trebuie sa mergem la Biblie si nu la stiinta sau alte filozofii. Iar Biblia spune asa:
"Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut astfel un suflet viu." (Geneza.2:7)
Asadar, tarana pamantului + suflarea de viata de la Dumnezeu = suflet; suflet viu, cum spune Scriptura.
La moarte, aceste doua elemente se despart: tarana ajunge in pamantul din care a fost luata, iar suflarea de viata se intoarce la Dumnezeu.
Deci noi oamenii suntem suflete. Fara suflarea de viata, trupul nu poate exista; acesta de pe urma se dezintegreaza. (Si chiar daca nu s-ar dezintegra din pricina chimicalelor, este ca si cum ar fi dezintegrat, descompus).
Si dupa cum softul de la calculator nu poate exista fara a avea o placa, tot asa si suflarea de viata de la Dumnezeu nu poate exista (sau compune un suflet) fara a avea un trup.
Poate ca va veni intrebarea: "Dar cum stau lucrurile cu Dumnezeu?" Dumnezeu ni S-a descoperit atat cat putem intelege noi. La o asemenea intrebare, raspunsul ar suna cam asa: "In mintea marginita, cum ar putea incapea Cel Nemarginit?" Noi nu putem decat sa meditam la aceste lucruri. Si este bine, deoarece aceste lucruri ne inalta.

| milan9 a răspuns:

Cele mentionate sunt aspecte reale ce tin de suflet. Mergi deci cu "all in". happy

| milan9 a răspuns:

@anonimg ar face bine sa iasa din teoriile obscure predate de adventism si sa reconsidere analiza stilistica a textului biblic, asta pentru ca Scriptura NU generalizeaza sensul metaforic pentru a-l inlatura cumva pe cel literal! thinking NU! thinking

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

| milan9 a răspuns:

"Duhul şi sufletul" se referă la aceeaşi natură spirituală, diferită de trup (materie), a omului.

În timp ce prin "duh" se face trimitere doar la preocupările de natură spirituală, termenul de "suflet" se mai referă şi la forţa vitală care animă trupul, energie de cu totul altă natură decât materia trupului, bineînţeles!

Aceşti termeni, neavând însă un sens exclusivist, pot da naştere foarte uşor la confuzii...

În Sfânta Scriptură, termenii de "suflet" şi "spirit" (sau "duh") sunt întrebuinţaţi ŞI ÎN RELAŢIE DE SINONIMIE, denumind aceeşi parte din om, cea spirituală!

Deci nu sunt două puteri distincte ci două funcţii ("puteri") ale aceleeaşi naturi spirituale a omului.

Sufletul - este PUTEREA VIEŢII ORGANICE (inferioare), iar "spiritul" – puterea VIEŢII SPIRITUALE (superioară, raţională).

Astfel, în acord perfect cu limbajul metaforic, simbolic, preponderent al Scripturii, PSIHICUL este numit uneori doar "SUFLET" dacă în viaţă nu depăşeşte "strictul trupesc", şi se numeşte " SPIRIT" (DUH) dacă se ridică prin "har" şi stăruinţă în bine la o viaţă ce depăşeşte "naturalul". Opoziţia nu este structurală sau fiinţială, ci doar "de nuanţă".

CA DOVADĂ, despre această "opoziţie" între omul duhovnicesc (spiritualizat) şi cel neduhovnicesc (nespiritualizat, "trupesc") se vorbeşte şi în I Corinteni 2, 14-15; I Cor.15, 45-46; Galateni 5, 16-17, etc...

| sublime89 a răspuns:

Cat timp nu avem vreo dovada ca exista, ma tem ca e cam greu sa spunem ce este sau ce caracteristici ar avea. Nu stiu cand va accepta odata omul ca e doar un animal.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Dragut. Sufletul este,, viata unui om sau a unui animal " Forta de viata care anima sufletul, este spiritul. Deci este diferenta intre spirit si suflet. Sufletul este individul care respira si are intretinuta viata. prin circulatia sangelui la un moment dat. Omul a fost creat de Dumnezeu din tarana pamantului, (citeste Geneza 2:7; 1Corinteni 15:45) Forta de viata este de la Dumnezeu si numai el poate sa puna in actiune individul. Sufletul care pacatuieste, acela va muri " ne informeaza Biblia. Individul care a murit, nu mai este un suufflet, nu mai sufla. Deci cum am mai spus este diferenta intre suflet (individ ) si spirit (forta activa a lui Dumnezeu )

| drutzix a răspuns:

De unde ai scos toate aceste proprientati?
Dovedeste ca exista un suflet si apoi mai vorbim.

| aabaaab3278 a răspuns:

S-a mai descoperit ca sufletul cantareste 0, 01 grame.