| mcmxl a întrebat:

Ce sens are liberul arbitru daca noi avem deja un destin scris?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"daca noi avem deja un destin scris"

asta e doar o imaginatie a credinciosilor.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru suntserios):

Nu erau și foarte mulți atei determiniști pe-aici?

| suntserios a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Habar nu am

| anonimg a răspuns:

Noi ne facem destinul, după alegerile pe care le facem.
Că dacă aveam un destin scris, nu ar mai fi vorba despre o judecată.

| LisaJulie a răspuns:

Nu avem un destin scris, mu scrie nicăieri in Biblie asta, este concepția eronata a protestanților

| Robert2526 a răspuns:

Are rostul de a explica de ce exista raul in lume ( ca ai liber arbitru si alegi sa faci rau, iar Dumnezeu e foarte mahnit de gesturile tale si e foarte trist).

| EestiSodalane a răspuns:

Nu avem un destin scris. Deci liberul arbitru are sens

| T0Teu a răspuns:

Ce destin scris avem? Noi avem liber arbitru. Facem ce vrem, iar la sfarsit vom primi rasplata/ pedeapsa pentru ce am facut. De ce ar mai fi lasat Dumnezeu Biblia pe pamant ca s o implinim daca oricum n am fi putut s o facem sau doar unii ar fi reușit, indiferent de credința lor?
Ori, de ce ne mai cheama Dumnezeu la El daca oricum n am fi putut sa Il alegem pe El in viata asta? Ori, pentru ca sa primim o pedeapsa la finalul vietii daca noi oricum n am fi putut vreodata sa ne intoarcem la Dumnezeu?
Am fi fost doar niste marionete.

| mcmxl explică (pentru T0Teu):

Pai asta scrie in Biblie, ca el stie deja ce vom face.

Proverbe 16:9: „Inima omului gândește la calea lui, dar Domnul îi îndreaptă pașii."
Isaia 46:10: „Eu am vestit de la început ce are să se întâmple și cu mult înainte ce nu este încă împlinit. Eu zic: 'Hotărârile Mele vor rămâne în picioare și Îmi voi aduce la îndeplinire toată voia Mea.'"

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru mcmxl):

Așa, și? Omnisciența lui Dumnezeu nu exclude posibilitatea liberului arbitru.
Imaginează-ți că te duci să vezi o piesă de teatru, să zicem "Hamlet". Tu știi deja piesa și ce urmează să zică actorul cutare, dar asta nu înseamnă că actorul nu are liber arbitru, înseamnă doar că știi deja ce va alege.

| Pocait01 a răspuns:

Dacă Dumnezeu deja știe viața fiecăruia de la Adam și până la Judecată, nu înseamnă că pe noi ne afectează în alegerile noastre.
Dacă tu ai văzut viitorul mamei tale în care naște, asta înseamnă că tu ai făcut posibilă nașterea frățiorului tău? Sigur că nu.

| mcmxl explică (pentru Pocait01):

Pai el spune ca totul se intampla in voia lui.

| Pocait01 a răspuns (pentru mcmxl):

Rom. 18:20, Rom. 2:14, 15
Este de așteptat ca oamenii creați de El să-și dorească să aibă părtășie cu El în bunătate și dreptate. Ce este greșit este să nu-și dorească asta și să se complacă în păcate.
Deci da, de asta a venit pe pământ și s-a sacrificat pentru noi, ca noi să putem îndeplini voia Sa. Înseamnă că toți oamenii au crezut în El și s-au pocăit dacă a făcut asta? Sigur că nu, dovedind astfel că omul are liberă alegere în parcursul vieții sale.
Dar asta nu înseamnă că Dumnezeu nu știe cine s-ar pocăi dacă ar auzi Evanghelia și nici că nu ar face nimic pentru acesta ca să o audă. Matei 28:18-20; FA 1:7-8; FA 8:26-28

Voia Sa nu se oprește la "toți oamenii să fie mântuiți" ci continuă pe Pământul nou după Judecată. Să nu mai spun că noi nu cunoaștem voia lui Dumnezeu în plinătatea sa pentru că nu știm nimic din ce se petrece în Cer și ce legătură are aceasta cu noi. Gen. 2:25-3:6; Iov; Col. 1:19-20; Iuda 1:6.