| enigmatica a întrebat:

Ce sfant ajuta in formarea unei cariere si pentru a gasi un job?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Domnul Isus, dupa cum este scris:
"Nu va ingrijorati de nimic; ci, in orice lucru, aduceti cererile voastre la cunostinta lui Dumnezeu, prin rugaciuni si cereri, cu multumiri." (Filipeni.4:6)

26 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Pentru gasirea unui job recomand sfantul google.Sau alta sursa de informatie.

| OOOLEOOO a răspuns:

Ce sfint ar sfatui unui om sa devina angajat?

| 4b a răspuns:

Sfant este Unul singur...vei primi ajutor daca te increzi in El si daca iti faci partea ta; din cer nu-ti pica nimic; omul trebuie sa conlucreze cu Dumnezeu.
Spor si numa' binewinking

| Biggiesan a răspuns:

Sfântul duh!

| milan9 a răspuns:

Formalităţile sunt complicate, să ştii...
Toţi sfinţii ajută, dar cel mai mult, sfântul efort şi sfânta staruinţă...
De abia apoi vine rândul şi altor sfinţi cu rugăciunile lor pentru ca Dumnezeu să completeze ceea ce nu ţine de noi... happy

În altă ordin de idei, sfântul efort şi sfânta staruinţă sunt binecuvântări mari, pe care tot de la Dumnezeu le avem! happy
Să ai baftă!

| milan9 a răspuns:

Iar cu job-ul, într-adevăr, uneori sunt situaţii în care nu depinde doar de noi găsirea celei mai potrivite variante! Roagă-te Mântuitorului şi Maicii Sale. În orice caz, nu-ţi vor rămâne datori!

| milan9 a răspuns:

La fel este în cazul oricărei rugăciuni personale, nu-ţi garantează nimeni că Dumnezeu (sau sfinţii care mijlocesc înaintea Lui) se va conforma obligatoriu, sau ca va fi punctual "la minut" cu îndeplinirea cererilor... Dar El nu rămâne niciodată cu nimic dator nimănui! happy

| milan9 a răspuns:

Răspunsul la o rugăciune ţine de "x" factori: de credinţa ta, de libertatea celorlaţi, de maturizarea ta, de "n" priorităţi...

Şi peste toate acestea este efortul, meritul de a fi acolo, în acea funcţie, în locul altuia care a muncit mult pentru ea...
Totul deci ţine de stăruinţă pe două planuri: şi pregătirea profesională sau căutarea, dar şi rugăciunea... happy

| sublime89 a răspuns:

Niciunul. Dar daca vrei te poti ruga la zei.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu conteaza...

| ErrorFound a răspuns:

Sfantul "mars la munca" si nu mai cauta ajutor pe la vecini.

| doctorandus a răspuns (pentru ErrorFound):

Ca degeaba cauta ajutor la sfinti puteai sa-i spui politicos. In rest e valabil si pentru tine ce i-am raspuns lui VladGH: multi vor sa munceasca dar n-au nicio sansa sa fie angajati.

| fuzzer a răspuns:

Draga enigmatica, ti-as sugera sa te rogi strict lui Dumnezeu si nu sfintilor maicii domnului sau duhului.in gasirea unui job te poate ajuta numai Dumnezeu.dar ai grija ce ceri, adica sa nu ceri lucruri materiale.dar asta-i alt subiect.important pentru tine e sa stii ca nu trebuie sa te rogi sfintilor deoarece majoritatea nici nu sunt in cer asa cum sustine ortodoxia.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Prin intermediul Bibliei Dumnezeu ne oferă sfaturi şi principii care ne pot ajuta să cultivăm calităţi ce ne pot fi de folos în munca laică.
Iată câteva exemple:
(Proverbele 12:24) Mâna celor harnici va stăpâni, dar mâna leneşă va fi folosită la muncă forţată.
(Proverbele 22:29) Ai văzut un om iscusit în munca lui? El va sta înaintea regilor, nu înaintea oamenilor de rând.
(Efeseni 4:28) Hoţul să nu mai fure, ci mai degrabă să muncească din greu, făcând cu mâinile lui o muncă bună, ca să aibă ce să-i dea celui în nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sf pl. laughing Curge mir din ea.rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfanta Scoalalaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Da am auzit.

| VladGH a răspuns:

Sfintul "MUNCA", doar prin munca ajungi om mare.

| doctorandus a răspuns (pentru VladGH):

Nu zau? O angajezi tu? Sunt mii de tineri care nu au de munca, pentru ca nu exista de munca pentru toti. Locurile de munca sunt limitate, nu se creeaza peste noapte. Daca aveau de munca-n Romania, nu plecau atati tineri peste hotare, ci ar fi plecat doar aventurierii.

| VladGH a răspuns (pentru doctorandus):

Domnule "Pamantean", eu am zis de munca in general.

| doctorandus a răspuns (pentru VladGH):

Prin "munca" se intelege in general o slujba. Ori slujba gasesti sau nu gasesti, functie de ce pile, cunostinte si relatii ai.

| RaduMD a răspuns:

Primul care imi vine in minte este Sf Iosif. Catolicii mai au pe Sf Caietan, care e patronul celor ce isi cauta de lucru: http://www.catholic.org/saints/saint.php?saint_id=30

In sfarisit, mult ajutor ne mai poate oferi un sfant in legatura cu bransa noastra (ex: Sf Pantelimon ori Sf Cosma si Damian pentru medici, Sf Genesius ori Sf Filimon pentru actori, etc). De asemenea, sfantul nostru protector, cu care e bine sa dezvoltam o legatura personala, ori ingerul pazitor pe care il avem fiecare, dar pe care il uitam adesea in rugaciunile noastre.

| Garganoit a răspuns:

Sfanta facultate

| MonicaElena16 a răspuns:

You,yourself and maybe the universe!