| marinelpop a întrebat:

Ce spune Biblia despre obiceiurile de Paşte?

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

Biblia scrie doae despre paștele "evreesc", se celebra eliberarea din sclavia egipteană. Acest paște fiind sărbătorit și de Isus. Creștinilor nu li sa cerut să sărbătorească paștele și nu este menționat nicăieri că ar fi sărbătorit. În scimb li s-a poruncit să comemoreze moartea sa (cina cea de taină) și aceasta deoarece anume pentru că el și-a dat viața noi putem obține ertarea păcatelor

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Despre care Paște vorbești? Despre cel evreiesc din cartea exodul sau despre Paștele creștinilor și pentru asta caută în evanghelii

| danut a răspuns:

Citeste in Biblie despre Cina cea de TAINA, este forma lasata de Dumnezeu pentru a sarbatorii pastele.

| milan9 a răspuns:

Dacă te interesează rugăciunea, vino şi participă la slujba de Înviere!

Dar dacă pui întrebarea doar aşa, în scop de prozelitism, mergi mai bine atunci şi te interesează la catedra de lingvistică, pentru că datinile şi obiceiurile culinare ţin de disciplina "etnologie şi folclor" şi nu de Biserica...

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam a răspuns:

Cu ce suparam pe Dumnezeu ca vopsim oua si le ducem la sfintit? Acestea sunt obiceuri si nu dogme.Una e obiceiul si alta e dogma. oh go on in fine.

| yanira4u a răspuns:

Nu spune nimic.

| DiandraDya a răspuns:

Pastele il tineau evreii si crestinii nu trebuie sa il tina.Noi trebuie doar sa comemoram moartea lui Isus asa cum nea cerut el in ultima lui zi de viata.

Răspuns utilizator avertizat