| calitateSuperioara0000 a întrebat:

Ce stiti despre codul secret din Biblie? Exista?

Răspuns Câştigător
| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Da pentru cei cu imaginatia bogata pot gasi absolut orice in biblie. S-au descoperit deja peste 100 de apocalipse care nu s-au intamplat inca.
Sunt matematiciani infocati care citesc de la dreapta la stanga cu ochii incrucisati si multe altele si gasesc fel de fel de bazaconii!

| negru30 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Mare adevar ai grait

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ calitateSuperioara0000 :

Au fost făcute multe încercări tâmpite, operă a unor cretinoidici, de a căuta mesaje criptate în Biblie.
Erau tâmpiți că Biblia trebuie să aibă mesaje accesibile, independent de limba în care este tradusă.
Iar prin traducere, orișice eventuală cheie de criptare cade.

Există și niște coduri secrete în Biblie sau aparent secrete.

Deci biblia are textele aparente și niște mesaje "ascunse", pe care să le priceapă în anumite condiții și anumiți oameni, și care nu sunt direct, în în textul aparent, pe care chiar îl poți citii,
cu atenție.
Sunt mesaje în limbaj natural.
Eu am reușit, să îmi decodific, cred corect, niște asemenea mesaje, pentru generații ulterioare, care erau, în afara textului aparent, deci ceva pe care trebuiau să îl priceapă, cei hărăziți să le priceapă, din generațiile viitoare, / cei hărăziți să le înțeleagă, dintre cei din generațiile ulterioare.

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=53&cap=4
11. Şi le-a răspuns: Vouă vă e dat să cunoaşteţi taina împărăţiei lui Dumnezeu, dar pentru cei de afară totul se face în pilde,
12. Ca uitându-se, să privească şi să nu vadă, şi, auzind, să nu înţeleagă, ca nu cumva să se întoarcă şi să fie iertaţi.

Ăsta, iar este text aparent.

Sensul real al mesajului, este că prima condiție, spre a înțelege bine religia, este să ai cunoștințe cu mult superioare altora.

Că dacă mergi pe text aparent :
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/marcu/4/
10. Cand a fost singur, cei ce erau in jurul Lui impreuna cu cei doisprezece L-au intrebat despre pilde.
11. "Voua", le-a zis El, "v-a fost dat sa cunoasteti taina Imparatiei lui Dumnezeu; dar pentru cei ce sunt afara din numarul vostru, toate lucrurile sunt infatisate in pilde;
12. pentru ca, "macar ca privesc, sa priveasca si sa nu vada, si macar ca aud, sa auda si sa nu inteleaga, ca nu cumva sa se intoarca la Dumnezeu si sa li se ierte pacatele."

Ajungi la concluzia că voința reală al lui Iisus era ca
„ pentru cei ce sunt afara din numarul vostru,(adică pentru majoritatea oamenilor) toate lucrurile sunt infatisate in pilde; pentru ca, "macar ca privesc, sa priveasca si sa nu vada, si macar ca aud, sa auda si sa nu inteleaga, ca nu (care ) cumva sa se intoarca la Dumnezeu si sa li se ierte pacatele."

Și de aici se ajunge la concluzia „genială," că Iisus voia ca oamenii să se îngroape în păcate.

Cum este cu textele și cu mesajele ascunse, să îl întrebi pe patriarhul Daniel, că javra de patriarh, are mai mulți bani, ca mine.

Eu nu vreau să zic, iar el nu are habar, decât de textele aparente, care sunt niște basme idioate, pe care nu le poate crede ca reale / adevărate, unul cult și zdravăn la cap.

Dacă ideea cu mesajele ascunse este greșită, dar nu este greșită, atunci în loc de Biblie, ar fi mai utile niște cărți de basme obișnuite.
Că și basmele din textul aparent, sunt cu mult mai stupide, decât orișice culegere de basme, pe care scrie ""Basmele Românilor.""

| Dumnezău a răspuns:

Si...ziceai ca l-ai descoperit pe Dan Brown si cartile lui, nu?

| jo_7646 a răspuns:

Nu prea cred!

| LawrenceOfArabia a răspuns:

Un singur cuvant. Apophenia.