| Mixum a întrebat:

Ce știți despre Ogdoad (legat de mitologia Egiptului)?
Am înțeles că erau câțiva zei primordiali, sau așa ceva.

3 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nimic, nimeni nu stie decat pure speculatii

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Ce mitologia egiptului ma, nu ti-e rusine? nu vezi ca aici esti la religie?

| Zamolxe777 a răspuns:

Sursa este de pe wikipedia.Asta mi-a picat la indemana."Mitul genezei lumii are diferite variante în mitologia egipteană. Cea mai cunoscută din ele provine din Heliopolis. Se spune că la începuturi exista doar o mare întunecată, trupul zeului Nu. Nu făcea parte dintr-un grup de opt zei primordiali, numit Ogdoad. Din adâncul apelor a ieșit la un moment dat un munte, iar în vârful lui a strălucit în întreaga lui splendoare Atum, zeul soarelui, un alt membru al grupului Ogdoad și creatorul lumii. El scuipă și o creează pe Tefnut, zeița umidității, apoi tușește aducîndu-l pe lume pe zeul Shu, zeul aerului (Herodot spune că cei doi s-au născut din sperma zeului). Shu este văzut de obicei ca un om, deși unii îi atribuie înfățișare de leu. Tefnut are corp de om și cap de leoaică, sau este în întegime leoaică. Shu și Tefnut devin amanți și în urma relației lor se nasc Geb, zeul pământului și Nut, zeița cerului. Geb se așază pe sol, iar Nut se arcuiește deasupra lui, împingându-l la o parte pe bunicul lor, Nu. Apoi, Atum creează toate celelalte forțe ale universului și îi poruncește lui Shu, să îi separe pe Geb și Nut, așezându-se între ei. De aceea, de acum încolo cerul va fi separat de pământ de aer. În multe reprezentări egiptene însă, Nut continuă să fie legată de Geb prin privirea ei și prin vârful mâinilor și al picioarelor cu care unește estul de vest."Si cred ca nu zice aici, dar Ra era zeul suprem al Ogdoadului.