| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa ma pocaiesc? E o idee buna? Mereu am simțit o chemare de la Dumnezeu, de la Domnul Iisus însă nu prea i-am dat decât într-un mod formal.Acum vreau să mă pocăiesc cu adevărat.Ma gândeam să citesc Biblia dar Biblia pentru copii că cea originala mi se pare grea și anume Biblia pentru copii de la editura Girasol. Vreau parca,simt că trebuie sa îmi schimb viața și vreau mai ales sa mă mântuiesc, cu mila și ajutorul lui Dumnezeu.Ce trebuie deci să fac că să mă pocăiesc? Ce pași sunt de urmat? Cum sa câștig mântuirea?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa citești Biblia singur, pocăința nu înseamnă a adera la o religie,faci cum spune Iisus,închidete în odaia ta și roaga-te,nu te du ca păgâni in clădiri reci,părerea nici o religie,sectă nu îl reprezintă pe Iisus,toate sunt după banii,îmi amintesc că am auzit de la un pastor că trebuie să te îmbogățești apoi vezi de Dumnezeu,Iisus spune clar nu te îngriji de ziua de mâine,nu strânge comori pe pământ,Iisus nu spune să îți faci o familie,spune el să îți lași părinți,frați,soția,copii și să îl urmezi, numai sărbători nimic că e păgân, numai du lumânări la morți, nu te spovedi cuiva, bisericile sunt toate după banii, trăiește precum a trăit Iisus

| gabriela2201 a răspuns:

Mai de folos e Vietile Sfintilor si participarea la liturghii.

| T0Teu a răspuns (pentru gabriela2201):

Gresit. Mai de folos e Biblia, e obligatorie alaturi de pocainta si împlinirea Bibliei...

| RAY a răspuns (pentru gabriela2201):

Ce tâmpenie ai scris, asta e chip cioplit

| RAY a răspuns (pentru gabriela2201):

Mai dai și eronat

| gaminator a răspuns:

Salut! Poti citi Biblia aprobata de Sfantul Sinod, nu trebuie sa incepi cu Biblia pentru copii. Citeste pentru inceput din Vechiul Testament Geneza sau Facerea (in functie de cum este denumita editia pe care o ai) si Noul Testament incepand cu cele 4 Sfinte Evanghelii. De asemenea, trebuie neaparat sa ai un parinte duhovnic, pe care sa il poti intreba orice ai nevoie si la care sa te spovedesti. De asemenea, incearca sa mergi la Sfanta Liturghie duminica, in orice localitate te-ai afla, daca bineinteles iti permite programul de lucru.