| ViataMoarte a întrebat:

Ce va apropie si ce va indeparteaza de Dumnezeu?

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Faptul de a studia cu atenție Biblia te apropie de Dumnezeu, pentru ca înțelegi cine este el, ce scop are cu oamenii, de ce permite suferința, când va pune capăt răutății etc.Trebuie sa o studiezi cu atenție, pe subiecte, cu ajutorul cuiva și cu o atitudine umilă. Iacov4:8

| T0T a răspuns:

Viața.

| J0B0MAT a răspuns:

Nimic.

| Clorox a răspuns:

Nu ma atrage nimic!

| xerxes1 a răspuns:

Spiridusul biblic nu a fost nici pe departe dumnezeu.
Asa-zisul fiu nici atat.

| Nilsson a răspuns:

Dragostea pentru semeni, altruismul, speranta, rugaciunea, cumpatarea, smerenia, ele ne apropie de Dumnezeu.

Orgoliul, lacomia, egoismul, superficialitatea, ura, frustrustrarile, bascalia, gandurile negre, poftele, astea ne indeparteaza.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Ipocrizia,prostia,curvia

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

De care dumnezeu vorbim? de iahve zeul razboinic din vechiul testament ma apropie filmele de groaza de el,diferenta e ca eu ce vad nu fac el facea, iar de iisus un personaj care era un filozof apoi zeificat de catre primi crestini credeau in total alte chesti de ceea ce cred crestini de azi ei erau gnostici, imi plac povestile cu zeii si miturile cred ai ce invata din acele miturii si din filozofia a filozului iisus sau buddha,ratiunea,stiinta ma indeparteaza de zeii, suferinta din lumea asta, dumnezeu a creat lumea apoi i face cadou la satana lumea lui care satana face ce vrea, un zeu bun nu ar lasa asa ceva, pe majoritatea nevoie de a avea o speranta le apropie de ideea unui dumnezeu, eu spun ca daca exista o zeitate ala va aprecia ce ai facut bun indiferent daca ai crezut sau nu ca exista

| reihiuke a răspuns:

Minciuna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ma apropie? Evolutia... Ce ma indeparteaza? Crestinismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cat citesti mai mult si te intereseaza stiinta si realitatile vietii cu atat te departezi mai mult de D-zeu.
Cu cat citesti si de documentezi doar despre religie si D-zeu cu atata te apropii mai mult. Asta se mai numeste si indoctrinare.
Deci ca si conluzii cu cat esti mai intelligent si mai cultivat te departezi de D-zeu si cu cat esti mai prost si incuiat la minte cu atata esti mai apropiat de D-zeu.
Acum depinde de tine cum vrei sa fii!

| Elide a răspuns:

Pe mine ma apropie:speranta, iubirea, compasiunea, bunatatea, smerenia si ma indeparteaza gandurile urate lacomia care este cel mai mare defect al meu si lucrurile materiale. crying crying

| Neverrrrrr a răspuns:

Realitatea