| anonim_4396 a întrebat:

Ce vină am eu că Adam a mâncat din pomul cunoașterii binelui și răului? De ce nu l-a pedepsit Dumnezeu doar pe el?

11 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Vina ca crezi in povestile bisericiilaughing Povestea cu pacatul originar e ca sa te santajeze sa asculti de ei in cautarea ''mantuirii''.

| halogen001 a răspuns:

Asa sunt facute povestile fanteziste religioase, false si fara logica, dar eficiente pentru prostirea si controlul naivilor creduli si nestiutori.

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindca si tu ai fi facut exact acelasi lucru.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Tu porți vina păcatelor tale nu ale lui Adam. Adam a fost creat sfânt si păcatul lui a fost neascultarea de Dumnezeu. Noi purtam vina păcatelor noaste, adică tot neascultării de voia lui Dumnezeu. Daca Enoh nu a păcătuit, ci a ascultat de Dumnezeu nu a văzut moartea ci a fost luat la Cer. La fel si Ilie proorocul.

| fllu07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Enoh a murit. Evrei 11:6

| fllu07 a răspuns:

Dacă tu ai o formă de făcut pâine în cuptor, dar forma are un defect, toate pâinile care sunt făcute în acea formă, vor avea acel defect. În mod similar, dat fiind faptul că adam a păcatuit inainte de a avea urmași, toți oamenii care vin din Adam au acel defect: păcatul, care duce la moarte.

| badpanda a răspuns:

Acelasi lucru s-a intamplat si cu chinezul care nu si-a fiert bine liliacul si acum trebuie toti sa purtam masca si sa ne vaccinam.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Plata păcatului e moartea. Dacă-l pedepsea practic nici nu existai, deci indirect tot pedepsit erai și tu laughing

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Raspunsul e mult mai simplu si logic. Treaba sta in fel urmator: Ca sa intelegem de ce a mancat Adam din pom, trebuie sa intelegem de ce a mancat Eva prima data. Sarpele (sau indirect Satan Diavolul) i-a spus Evei ca daca va manca va fi ca Dumnezeu cunoscand binele si rau si a mintit-o ca nu are nevoie de Dumnezeu ca sa duca o viata fericita si totodata l-a acuzat pe Dumnezeu ca ar fi mintit cand a spus ca "oricine va manca din pomul cunoasterii binelui si raului va muri negresit", prin urmare ca ea nu va muri, ci va trai in continuare linistita. Astfel s-a creat Controversa Universala are la baza ca Satan a contestat dreptul lui Dumnezeu de a guverna si faptul ca oamenii stiu mai bine ce-i cel mai bine pentru ei. Eva a fost atrasa de ideea de a fi ca D-zeu, motiv pentru care a mancat si i-a dat si lui Adam. Adam a mancat si el pentru ca o iubea pe Eva mai mult decat pe Dumnezeu si uite asa amandoi au pacatuit, incalcand singura interdictie pe care o aveau. Acum, se ridica problema de ce nu putea D-zeu sa-i omoare pe ei si sa faca alti oameni din nou. Putea, dar atunci cand dreptul lui Dumnezeu de a guverna a fost contestat de Satan, au fost de fata si Isus si toti ingerii. Astfel daca i -ar fi distrus sau pedepsit pe Adan si Eva atunci, toti ceilalti care au fost de fata ar fi putut sa creada ca Satan a avut dreptate in acuzatia pe care i-a adus-o si ca D-zeu nu vrea ca noi sa aflam adevarul. Ca sa fie mai usor de inteles, o sa ilustrez: Un profesor le arată elevilor cum se rezolvă o problemă dificilă de matematică. Un elev inteligent, dar rebel spune că metoda profesorului nu este corectă. El susţine cu tărie că ştie o metodă mult mai bună, dând astfel de înţeles că profesorul este incompetent. Unii colegi de clasă îi dau dreptate şi se răzvrătesc şi ei. Ce ar trebui să facă profesorul? Dacă i-ar da afară pe rebeli, ce ar crede ceilalţi elevi? Ar putea crede că elevul rebel şi cei care i s-au alăturat au dreptate. În plus, ei şi-ar putea pierde respectul faţă de profesor, considerând că acestuia îi este teamă să nu se descopere că a greşit. Dar să presupunem că profesorul îi permite elevului răzvrătit să demonstreze în faţa clasei cum ar rezolva el problema. Profesorul ştie că elevul răzvrătit şi cei care i s-au alăturat greşesc. Totodată, el ştie că, dându-le posibilitatea să rezolve singuri problema, toată clasa va avea de învăţat. Când se va vedea clar că nu au dreptate, toţi elevii sinceri se vor convinge că numai profesorul este capabil să le ofere îndrumare. Ei vor înţelege şi motivul pentru care profesorul îi va da afară pe elevii răzvrătiţi. La fel si Dumnezeu ştie că îngerii fideli şi oamenii sinceri vor învăţa un adevăr esenţial când vor vedea că Satan şi susţinătorii lui au dat greş şi că omenirea este incapabilă să se guverneze. Pe langa asta, cand Satan i-a adus acuzatia, Dumnezeu îşi făcuse deja cunoscut scopul: acela de a umple pământul cu descendenţii lui Adam şi ai Evei, care să trăiască într-un paradis pământesc. dacă i-ar fi distrus pe Adm si Eva, controversa referitoare la dreptul său de a guverna ar fi rămas nerezolvată.

| Februar30 a răspuns:

Daca vezi in Adam un popor si crezi in reincarnare -> ai muscat candva din mar, esti inca vinovat. Problem solved big grin

| Rihanna20B a răspuns:

Adam a primit cea mai aspra pedeapsă. A fost alungat din Rai și a trăit cu,, imbolnavirea" lumii pe conștiință. Tu ai putea trai cu acest lucru pe conștiință?