| Aress17 a întrebat:

Chiar a existat persoana Iisus in realitate sau e tot o inventie la fel ca si crestinismul?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Că a existat unul pe nume Iisus desigur că da,era plin de mesia pe acolo, pentru că era timpul să vina mesia,să reunească toți evrei în țara sfântă,Iisus a făcut contrariul,nici măcar nu sa născut pe cale paternă din sămânța lui David,nu a împlinit nimic,mesia e un om simplu,nu se naște dintr o virgina,nu face minuni,miracole,nu învie,e un om că baraba,un comandat de armata care ar fi putut purta un război cu romani, să aducă pacea în lume, să reunească evrei în Israel, și Dumnezeul evreilor să apară peste tot in lumea iar lumea sa se convingă nu prin credință, toți ar fi vorbit armanica, toți am fii fost evrei

| 1onur a răspuns:

Tare mult te mai deranjeză Dumnezeul meu happy nu dormi așai? n-ai cum dormi împăcat cu tine dacă nu zici o leacă ceva legat de el laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt dovezi ca ar fi existat.
(nu si ca ar fi facut minuni)

| gaminator a răspuns:

Nu vad nicio inventie in lumea asta pentru care oamenii sa fie dispusi sa se rastigneasca, sa primeasca saracia si batjocura cu bucurie.
Crestinismul in Imperiul Roman pana sa devina religia oficiala ajunsese un procent de 10-15 la suta din populatie, in conditiile in care te asteptai sa fi torturat, inchis si omorat oricand ar vrea imparatul sau guvernatorul sa porneasca prigoana asupra celor de un neam cu tine.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Intrebarea este circular-prosteasca; daca consideri crestinismul inventie, atunci Cel care este in mijlocul cultului si pe care se bazeaza ar trebui sa fie tot inventie. Militantii atei "mor" de grija crestinismului pasnic, in timp ce islamistii fugaresc oamenii pe strazi prin diverse tari europene ca sa bage cutitul in ei.