| anonim_4396 a întrebat:

(cica) Religia crestina indeamna oamenii sa se iubeasca intre ei pe modelul "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti".

Intrebare pentru crestini : Cand vine vorba de lesbiene, gay, bisexuali si transgen mai mergeti pe principiul "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti"?

12 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Da normal. Nu avem nici un drept să urâm un om.
Însă asta nu înseamnă că trebuie să iubim și felul lor de viață.
Iubim păcătoșii, însă nu și păcatul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se refera la iubire trupeasca ci la sufleteasca.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai impresia ca am zis eu de iubire trupeasca? Tu ca si crestin, cand vine vorba de LGBT, mai mergi pe principiul "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti"? Ai asemenea prieteni sau persoane cunoscute? Ai putea sa ai si sa stai alaturi de ei?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce nu? este alegerea lor si eu nu am ce le face.Ii tratez strict ca pe niste prieteni. Nu, nu am astfel de cazuri.

| AlexeHellsing a răspuns:

Se referă la iubire frățească.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Au probleme acei oameni de aceea trebuie ajutati. Homosexualismul e o problema nu e normal. Nu iti bati joc de un bolnav

| Thunderstruck a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Ma incultule, cu "homosexualismul" te nasti, nu dobandesti pe parcursul vietii. Daca esti homosexual, asa ramai.Nu ai nici un drept sa-i judeci si sa-i faci bolnavi.

| TheTigerX a răspuns:

Si totusi, de ce multi oameni urasc tiganii?

| SymphonyOfDestruction a răspuns:

Lesbiencele si bisexualele is foarte bune, le iubesc din toata inima laughing)

| Ioanh a răspuns:

Limba greaca pentru sentimentul de iubire are mai multi termeni: eros, filos, agape etc; astfel, Matei 22, 39 : δευτέρa δὲ ὁμοίa aὐτῇ, Ἀγaπήσεις(acesta e cuvantul) τὸν πλησίον σου ὡς σεaυτόν; vedem ca se refera nu la eros, ci la agape- care este iubirea dezinteresata. De ce limba greaca? deoarece Sf. Matei a scris-o in greaca.

| anonim_4396 explică (pentru Ioanh):

Altul... ba voi nu stiti sa cititi? Unde "calcat" vezi tu in intrebarea mea ca am zis de o altfel de iubire? De ce imi dai definitii ale unor cuvinte si o arzi inteligent incercand sa corectezi ceva ce eu nu am zis? Am spus clar "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti", astea fiind cuvintele semizeului vostru isus.

| andreea9715 a răspuns:

Prin iubire se refera la ceea ce vine din suflet.Cand iubesti pe cineva inseamna ca esti dispus sa iti dai viata pentru el. Lesbienele, gay si ceilalti nu sunt priviti bine de crestini deoarece Dumnezeu a lasat randuiala sa se casatoreasca femeie cu barbat si a zis:Cresteti si inmultitiva iar lesbienele si gay nu se pot inmulti si astfel nu pot duce neamul lui Dumnezeu mai departe. Sper ca acum ai inteles.