| CIVIC1 a întrebat:

Cine a introdus in crestinism cultul inchinarii la Maria?
Exista vreoundeva referiri clare si autentice precum ca Maria a ramas fecioara si dupa nasterea lui Isus si ca iubirea ei cu Iosif nu s-a consumat?
Exista undeva referiri clare si autentice precum ca Maria a fost ridicata la cer, cum clar scrie despre Isus in Biblie ca s-a ridicat la cer la 40 de zile dupa inviere?
Va rog dati raspunsuri fara a devia de la subiect, fara ironie, ura, ipocrizie sau alte forme de violenta.

1 răspuns:
| T0Teu a răspuns:

Nu, Maria nu a ramas fecioara toata viata ei si nici nu scrie in absolut niciun loc in Biblie ca ar fi fost inaltata la cer, precum Domnul Isus. Doar El a fost înălțat in modul acesta la cer, Inaltarea Lui avand, mai ales, semnificatii spirituale.

Cat despre cultul inchinarii la Maria. iti dai seama ca e inspirat din paganism, crestinii n ar trebui sa faca vreodata asta

| CIVIC1 explică (pentru T0Teu):

Atunci daca e asa cum spuneti, se pare ca cel putin doua culte majoritare de la noi isi amagesc adeptii, ceea ce e foarte dureros.

| T0Teu a răspuns (pentru CIVIC1):

Stiu... de asta eu nu am mai ramas la catolici...