| GiulianoSenior a întrebat:

Cine este crestin penticosal?
Cine a luat botezul?

15 răspunsuri:
| MortemAeternum a răspuns:

Ce ti-au facut parintii? saracu de tine te-au indoctrinat de mic intr-o religie...

| morningstar a răspuns:

Eu sunt. Si am luat botezul.

| Bizantino a răspuns:

Doresti sa fi penticostal? EU AS SPUNE SA FII ORTODOX am numeroase argumente logice stiitifice si de ratiunea inimii sa te fac sa intelegi de ce Ortodoxia este biserica unica ADEVARATA happy

| PreaSfintitu a răspuns (pentru Bizantino):

"argumente logice stiitifice si de ratiunea inimii sa te fac sa intelegi de ce Ortodoxia este biserica unica ADEVARATA " Am ras cu pofta laughing

| CristiB93 a răspuns (pentru Bizantino):

Asa este si eu sunt sigur ca credinta ortodoxa este cea dreapta fiind-ca este exact asa cum au lasat-o apostolii, neschimbata de 2000 de ani iar celalalte culte sunt cum spunea un mare traitor al ortodoxiei aparute ca ciupercile dupa ploaie.

| david29s a răspuns (pentru CristiB93):

"Asa este si eu sunt sigur ca credinta ortodoxa este cea dreapta fiind-ca este exact asa cum au lasat-o apostolii, neschimbata de 2000 de ani iar celalalte culte sunt cum spunea un mare traitor al ortodoxiei aparute ca ciupercile dupa ploaie."

Serios? Credinta lasata de apostoli spune ca Sfanta Traditie este mai presus decat Biblia? Credinta lasata de apostoli spune ca Biblia sa fie talmacita cu Sfanta Traditie? Credinta lasata de apostoli? Credinta lasata de apostoli nu o ridica pe Maria la rang egal cu Isus. Credinta adevarata e Sola Scriptura. Pe drumul asta lung de 2000 de ani religia ortodoxa si-a pierdut adevarul, esenta, autenticitatea si cel mai important L-a pierdut pe Isus.
De ce se traieste dupa traditie cand exista exemplul vietii lui Isus? La ce mai avem nevoie de alte exemple? Sa fim ca si fariseii din vechime in care multi ortodocsi s-au metamorfozat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizantino):

Dami si mie o logica de asta stintifica

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiB93):

Neschimbata zici! Ia si citeste Noul Testament si vei vedea cat de schimbata este!

| anonim_4396 a răspuns (pentru david29s):

Bine gandit!

| Bizantino a răspuns (pentru anonim_4396):

ADIK, de ce ti s-ar pare dumneata schimbata?! si ca sa raspund lui raymusic, dovedit stintific pe baza izvoarelor scrise ale manuscriselor ce dateaza din secelolu I s-a dovedit ca Noul Testament cel al ortodoxilor (-canonic-) este intocmai cu acecele documente ( epistole scrise de apostoli), si in caz in care am presupune ca aceste nu sunt scrise de apostoli si le-am pune pe picior de egalitate cu evangheiliile gnostice( acele rataciri) ar fi o mare incompetenta deoarece acele dateaza din sec III in coparatie cu cele care sunt consemnate in noul testament ( sec I). Si acum un mic exercitiu de gandire : CUI II ESTE MAI USOR SA SCRIE CEVA DESPRE IISUS a) cei care au trait la o diferenta de 10sau maxim 50 de ani sau b) cei care au trait cu 200-250 de ani dupa tongue

| Bizantino a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai lamurit, ce voiam sa zic prin parte stiintifica?! big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizantino):

Doar dumnezeu cred ca stie ce gandesti

| Bizantino a răspuns (pentru david29s):

Aloo, Alooo stay ca te grabesti sa faci erezii. Biserica Ortodoxa nu pune picior de egalitate pe IIsus cu Fecioara Maria. Ea spune clar: Lui Dumnezeu i se ofera un cult de adorare care este superior tuturor sfintilor, apoi Maicii Domnului un cult de preacinstire adica mai mic decat cel adus lui Dumnezeu, dar mai profund decat cel adus sfintilor. Apoi Biblia nu se talmaceste cu Sfanta Traditie frate david, ci Sfanta Traditie sunt consemnarile ale episcopilor din primul Sinod, pe ceea ce le spusesera apostolii pirn viu grai. Învăţătura ortodoxă face diferenţa între Sfânta Tradiţie, sau Tradiţia (cu majusculă) şi diferitele tradiţii bisericeşti care ar putea exista în istoria creştinismului. Si ortodoxii traiesc dupa modelul Sfintei Scripturi si dupa cel al lui IIsus si al invataturilor sale. Nu te juca cu lucururi pe care nu le stii si nu rastalmacii anumite lucururi. Mai ia cate o carte de dogmatica din cand in cand si mai studiaza apoi comenteaza

| Bizantino a răspuns (pentru david29s):

SAU ca sa intelegi mai bine Sfanta Traditie este reprezentata de invataturile sfintilor parinti inaintasi in vreme care au explicat sau cum zici tu au talamcit Biblia, ca sa nu faca erzii, adica pur si simpu au explicata asta este Sfanta Traditie, niste explicari duhovnicesti ale unor sfinti parinti : http://www.crestinortodox.ro/......79742.html citeste si aici si ai sa intelegi, chiar sf Ioan Evanghelistul spune : Sfanta Traditie. Sfantul Ioan Evanghelistul intareste aceasta cand spune: "Dar sunt si alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus si care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cartile ce s-ar fi scris. Amin" (Ioan XXI, 25). Sper ca te-ai lamurit, daca nu iti mai pot explica poate m-am exprimat gresit sau... nu stiu oricum pentru rugaciunile Sfintilor Dumnezeu sa ne aduca pe calea cea buna

| david29s a răspuns (pentru Bizantino):

Un singur fapt vreau sa il scot in evidenta. Daca, dupa cum sustii, crestinii ortodocsi iau modelul lui Iisus, atunci de ce se boteaza pruncii? Iisus a primit botezul cand era matur. Te indemn sa citesti Romani 10:9-10. Si inca un lucru... ce exemplu suntem noi, care sustinem ca suntem crestini, daca ne ironizam unul pe altul la fiecare postare, pentru atei?