| CIVIC1 a întrebat:

Cum interpretam Ioan 8:44?

,,Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaş, şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. "

Cum adica:,, El de la inceput a fost ucigas..."?
A fost creat diavolul de la inceput ucigas?

Aceasta este o intrebare pusa pe TPU in Sectiunea Religie, adresata crestinilor.
Ateii si agnosticii sunt rugati sa raspunda la intrebarile din Sectiunea TPU dedicata lor.

Va rog sa va exprimati opiniile responsabil, fara ironie, ipocrizie sau alte forme de violenta.

Răspuns Câştigător
| T0Teu a răspuns:

Dumnezeu l a creat pe diavol. Diavolul a fost la inceput un inger care, din cauza dorintei de inaltare, a fost pedepsit de Dumnezeu. Eu asa stiu. Cred ca sintagma "a fost ucigas" se refera la faptul ca de la el vine pacatul, oamenii ucid din cauza lui, fac toate pacatele din cauza lui. Daca n ar fi existat satana, nu cred ca am fi avut cum sa păcătuim. Nu stiu, asta e parerea mea...

| CIVIC1 explică (pentru T0Teu):

Si cum intelegeti dvs. expresia:,, el de la inceput a fost ucigas?
A fost creat diavolul de la inceput ucigas?

| LisaJulie a răspuns (pentru CIVIC1):

Se referă probabil la începutul lumii, faptul ca tot el l-a ispitit pe Cain sa îl omoare pe Abel

| T0Teu a răspuns (pentru CIVIC1):

Am spus deja mai sus.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat