| MrMouse44 a întrebat:

Cine poate sa imi explice din Biblie partea cu evreii?
si cine a fost:
Moise
Avram
AAron
Noe
Iosif
Iuda
Irod
Ioan
Samuel
Solomon
Timotei

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Evreii au fost si sunt descendentii lui Avraam si ai Sarei, sotia lui. Avraam a avut un fiu, Isaac, Isaac a avut doi fi, Iacob (numit mai tarziu Israel) si Esau (numit si Edom). De la numele lui Israel se trege numele tarii Israel.

Israel a avut 12 fii si o fiica. Din cei 12 fii ai lui Israel s-au format cele 12 triburi ale Israelului. Datorita unei foamete in regiunea unde erau stabiliti Israel impreuna cu familia lui, au mers in Egipt, unde Iosif, un fiu al lui, a ajuns sa functia de prim-ministru. Dupa zeci de ani, datorita asupririi pe care urmasii lui Israel o indurau, fiind sclavi la constructiile imense ale egiptenilor, au parasit Egiptul, cu ajutorul Dumnezeului lui Avraam, care l-a numit pe Moise, un evreu care a fost adoptat de fiica faraonului cand era prunc, capetenie al natiunii care se formase in Egipt, si pe Aaron, fratele lui, purtator de cuvant. Dupa mai bine de 40 de ani de cand au plecat din Egipt, au ajuns in tara pe care Iahve/Iehova i-a promis-o lui Avraam ca i-o va da lui si urmasilor lui. Biblia spune ca natiunile acelea erau foarte depravate, iar Iehova i-a spus lui Avraam ca in timpul vietii lui nu era momentul ca el sa intervina, deoarece rautatea lor nu ajusese inca la culme. In timpul urmasilor lor, va actiona prin ei spre a distruge acele natiuni, impreuna cu practicile lor. Natiunea Israel a incheiat pace doar cu Gabaonul, deoarece s-au predat si nu au vrut sa faca razboi, ci mai degraba alianta.

Noe a fost fiul lui Enoh, un profet, care a profetit cu privire la Noe ca in timpul lui si prin intermediul lui se va remedia cu mult situatia pe pamant. In timpul lui Noe, Biblia precizeaza ca oamenii erau foarte violenti, si chiar si unii ingeri s-au materializat spre a avea relatii sexuale cu femeile, lucru care insemna razvratire impotriva lui Dumnezeu, astfel ca au devenit demoni. Noe a luat pozitie de partea lui Iehova si a normelor lui, astfel ca i s-a permis sa fie salvat in timp ce restul omenirii a fost distrusa. Nu scrie nicaieri ca nu li s-a oferit ocazia de a intra in arca pentru a supravietui potopului, ci din contra, Biblia spune ca Noe a fost un predicator, adica le-a vorbit oamenilor despre ce avea sa se intample in viitor, oferindu-le sansa de a se salva. Neascultarea i-a costat viata.
Noe a avut o sotie si 3 fii, Sem, Ham si Iafet si acestia la randul lor aveau sotii. Avraam este un urmas al lui Sem.

Iosif este unul dintre cei 12 fii ai lui Israel.

Iuda este un alt fiu al lui Israel. Iuda Iscariot a fost discipolul care l-a tradat pe Isus. Iuda, fiul lui Iacob a fost un alt discipol al lui Isus.
Inainte de Isus, dupa moartea regelui Solomon, Israelul era divizat in doua, Israel, adica Regatul de nord, numit si Efraim, cu capitala in Samaria, care cuprindea 10 triburi ale lui Israel, si Iuda, adica Regatul sudic, cu capitala in Ierusalim, care cuprindea tribul lui Iuda si pe cel al lui Beniamin.

Cu cateva decenii inainte de Isus, Iuda ajunsese sub dominatie romana. Artipater a fost numit de Roma procurator peste Iudeea, iar el i-a numit pe fii lui guvernatori, pe Fasael guvernator al Ierusaimului, iar pe Irod guvernator peste Galileea, o regiune a Iudeei, la varsta de 25 de ani. In 43 i.e.n, dupa ce Artipater a murit, Irod a ajuns cel mai puternic om din Iudeea, castigand admiratia supusilor iudei, cat si increderea imperiului Roman, multumind ambele parti. Datorita unui conflict intre Roma si niste natiuni ostile imperiului, Roma il pune pe Irod rege al Iudeei. Cu sprijinul legiunilor romane, Irod isi infrange dusmanii si isi ocupa tronul.

Ioan a fost un discipol al lui Isus, cel mai longeviv dintre ei, si care a scris 5 carti biblice, Evanghelia dupa Ioan, 3 scrisori adresate congregatiilor crestine din secolul I si cartea Apocalipsa sau Revelatia, care prezinta viziuni si profetii.

Samuel a fost un profet, care a slujit la Templul din Ierusalim inca din copilarie. In timpul lui Samuel, israelitii au dorit sa fie guvernati la fel ca restul popoarelor de regi, nu de judecatori. Samuel a fost insarcinat sa-l unga ca rege pe David, fiul lui Iese, care a fost al doilea rege in Israel, dupa Saul. Capitala Israelului era in Ierusalim, numit si Cetatea lui David. Solomon este fiul lui David, care a preluat tronul tatalui sau. Solomon a preluat schita tempului lui Iehova, pe care David o primise intr-o viziune si pe care dorea il construiasca personal, insa i-a fost lasat lui Solomon. El a fost un rege puternic, si in timpul sau, a fost pace si prosperitate in Israel. De asemenea, a fost un om intelept, cartile biblice Proverbele, Eclesiastul si Cantarea Cantarilor contin gandurile lui. La batranete a incetat sa ii aduca inchinare pura lui Dumnezeu, aducand inchinare si la alti zei. S-a iscat un conflict, astfel ca dupa moartea lui, fiul sau Roboam a fost rege peste regatul sudic, iar Ieroboam, initial slujitor al lui Solomon, care ulterior i s-a razvratit, a ajuns rege peste regatul nordic, format din 10 triburi.

Timotei s-a nascut in provincia romana Galatia, pe teritoriul Turciei de azi. Dupa moartea lui Isus, s-au format congregatii crestine acolo. El era evreu dupa mama, insa nu se stie sigur daca si tatal lui era evreu, grec sau de alta nationalitate. Bunica lui Lois si mama lui Eunice erau crestine, iar Timotei a crescut de mic intr-un mediu crestin. Mai tarziu a ajuns misionar impreuna cu apostolul Pavel, si pe langa predicare, vizita periodic congregatiile crestine pentru a le incuraja si pentru a vedea situatia de acolo.

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

E mai complicata intrebarea ta, deoarece Biblia vorbeste despre:
- 2 persoane cu numele de Iosif(unul este fiul lui Israel(adica al lui Iacov), iar altul este barbatul fecioarei Maria);
- 2 persoane cu numele de Iuda(unul este un alt fiu al lui Israel, iar altul este ucenicul care L-a vandut pe Domnul Hristos);
- 2 cu numele de Ioan(unul este Ioan botezatorul, iar altul este ucenicul Domnului Hristos).

Iata ordinea cronologica:
Noe(Geneza. Capitolul 6) - era singurul om neprihanit din vremea lui de pe toata fata pamantului. Dumnezeu a zis lui Noe sa faca o corabie si sa intre in ea toata familia lui si cate o pereche din toate vietuitoarele din cer si de pe pamant, pentru ca sa fie scapati de potopul de ape care urma sa vina.
"Noe a nascut trei fii: Sem, Ham si Iafet." (Geneza.6:10) Noe a trait 950 de ani. (Geneza.9:29)
La mai multe generatii dupa Noe, prin genealogia lui Sem s-a nascut Avraam (la inceput se numea Avram).

Avraam (zis "evreul") - este numit tatal evreilor dar si al tuturor celor celor ce se incred in Dumnezeu. El a fost tatal lui Isaac; Isaac a nascut pe Iacov(care inseamna "inselator"; mai tarziu a fost numit Israel (care inseamna "cel ce lupta cu Dumnezeu"); Israel a avut 12 fii dintre care unul se numea Levi, iar altul Iosif; Levi a nascut pe Moise si pe Aaron. (Deci Moise si Aaron sunt frati. Mama lor se chema Iochebed). Din acesti 12 fii se trage astazi poporul Israel.

Iosif - a fost urat de fratii sa-i si l-au vandut unor negustori de sclavi care l-au dus in Egipt, si fratii lui au spus ca a fost mancat de animale salbatice. Iosif a ajuns pana la urma prim- ministru in Egipt. Dupa 7 ani a venit o foamete peste tot pamantul.
"Si din toate tarile venea lumea in Egipt ca sa cumpere grau de la Iosif; caci in toate tarile era foamete mare." (Geneza.41:57)
"Fiii lui Israel au venit sa cumpere si ei grau, impreuna cu cei ce veneau pentru acelasi lucru; caci in Canaan era foamete." (Geneza.42:5) Astfel s-a mutat Israel cu toti fii lui in Egipt, in tinutul Gosen. A urmat apoi 400 de ani, timp in care poporul israel ajunsese sclavi in Egipt.

Moise - la implinirea celor 400 de ani a scos poporul evreu din Egipt si l-a dus in tara Canaan.

Aaron(fratele lui Moise) - a fost facut mai mare peste toti preotii dupa ce a poporul evreu a fost scos din Egipt.

Samuel - Dupa mai multe generatii de sedere in tara Canaan a poporului evreu care a fost scos din Egipt, s-a nascut Samuel, fiul unei femei pe nume Ana, femeie care nu putea sa aiba copii. El a fost conducatorul poporului evreu(judecator) dar si profet al lui Dumnezeu. Cand a imbatranit a facut imparat pe David.

Solomon - este fiul lui David. Solomon a fost considerat cel mai mare intelept si bogat om care a existat vreodata pe pamant, si care nimeni nu va mai avea vreodata intelepciunea si bogatia lui.

Irod - a fost un imparat peste poporul evreu in timpul vietii Domnului Hristos. El a domnit inainte de nasterea Mantuitorului si pana la putin timp dupa inaltarea Sa.
Irod este cel care a dat porunca ca sa omoare pe toti pruncii de parte barbateasca care aveau pana la 2 ani, ca nu cumva Imparatul nou nascut sa-i ia imparatia.

Ioan(sau Ioan botezatorul) - a fost cel care L-a botezat pe Domnul Iisus in raul Iordan.

Celalalt Ioan a facut parte din cei 12 ucenici ai Mantuitorului nostru; a scris doua carti: Evanghelia dupa Ioan si Apocalipsa.

Timotei a fost un tanar ucenic al apostolului Pavel. El a primit de la apostolul Pavel 2 scrisori: 1 Timotei si 2 Timotei.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Moise a fost un egiptean care s-a apucat de monoteism si a plecat din Egipt impreuna cu supusii fideli.
Aavram a fost primul evreu din istoriePrieten cu un extraterestru nervos de nume Yahweh.
Noe copil de extraterestru.
Iosif un mosneag care urma sa se casatoreasca cu o virgina, dar i-a luat-o inainte altul mai rapid.
A luat-o pana la urma si de nevasta, dar n-a fost prea incantat.
Suficient pentru azi.

| VelaJohnny a răspuns:

Scuze pentru greselile de exprimare si cele gramaticale laughing

| MrMouse44 explică (pentru VelaJohnny):

Mersi frumos, esti cel mai tare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O adunatura de evrei au fost, avand diferite ranguri in poporul evreu. Poti sa cauti despre fiecare in parte pe internet.
Si evreii au creat iudaismul si crestinismul. Povestile bibliei se invart in jurul lor.
De multe ori Yehova ii indruma cum sa atace poparele pagane pentru ca Yehova este un ofticat gelos.

| MrMouse44 explică (pentru anonim_4396):

Poti sa detaliezi te rog? Deoarece dau test din asa ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrMouse44):

Stai bre nu scrie din astea in teste la scoala ca te exmatriculeaza laughing

In scoala se preda istorie reinventata sau cel putin o istorie unde se ascund o gramada de aspecte pe care elevul nu trebuie sa le stie. De exemplu Holodomorul si ce tampenii au au mai facut evreii.

Ei vor sa vada ca tu inveti bazaconiile pe care ei ti le predau. O sa ai probleme daca scrii ce s-a intamplat cu adevarat.
Si la religie, trebuie sa scrii tampenii pe care profesoara crestinopata vrea sa le vada, de exemplu ca evreii au dus mai departe invataturile domnului si iubirea si alte bazaconii care n-au legatura cu realitatea.
Si din nou, daca iti da sa scrii despre evreii aia mentionati de tine, cauta despre fiecare si noteaza ce rol a avut in bible sau ce trebuie sa stii despre ei.

| MrMouse44 explică (pentru anonim_4396):

Poți te rog sa fii serios si sa imi scrii despre evrei? Asa pe scurt, din biblie

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrMouse44):

Bre, nu înțelegi că ăsta este un subiect delicat?
Doar n-o să scrii că Yehova ordonă evreilor să ucidă oameni sau popoare întregi doar pentru că asta s-a petrecut în biblie.

Nu-i nevoie să-ți inventez eu niște abureli despre evreii din biblie care să fie în acord cu ce vor creștinii să știe despre ei pentru că eu cred că ești și tu capabil să inventezi asta dacă ai fost creștin. Dacă o să te documentezi despre indivizii menționați de tine o să te ajute să-ți formezi o idee despre poporul evreu din biblie. Aici nu stă nimeni să-ți facă temele.