| U2lrish a întrebat:

Cineva a afirmat odată "numai oamenii fără Dumnezeu se simt singuri." Oare acesta să fie motivul pentru care toţi cei care sunt atei intră pe TPU?

35 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Solitudinea,tovarase,e un dar.De care trebuie sa te bucuri la maxim.E singura stare care chiar poate fi inteleasa pe deplin la om, nevoia de singuratate, de izolare, de comuniune doar cu sine.Singuratatea nu e o boala, ci doar singura stare in care eul omului si omul pot deveni acelasi lucru.Comprende?

N-am niciun Dumnezeu,morala si constiinta-mi sunt terci,neg orice forma de divinitate, si, ei, dracie, imi place sa stau singur.Si nu, nu sunt suparat sau mahnit, dar bineinteles ca cei ce cred in Dumnezeu nu se simt singuri.E ca si cum ai avea un bodyguard translucid mereu langa tine. Putin incoerent si urangutan el, in metodele-i folosite, da' macar il ai.Stiu,stiu,e mai greu sa rulezi singur, fara bodyguard langa tine.

Apropo, esti incoerent.Sa fie asta cumva cauza religiei tale excesive?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Am o singura obiectiune:cred ca este vorba de un calau nu un bodyguard, care te ameninta la orice pacat cu petrecerea vesnica in cazanul cu smoala.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru unii crestini ce i-am intalnit in periplurile mele,indreptati multi spre crestinism autentic, functioneaza ca un fel de anti-depresiv. Daca extrapolezi putin, da, este si unul care sta cu halebarda deasupra capului tau, dar la capitolul realizare a pericolului mult mai bine stau scepticii.Interesant ca, in extrem de multe privinte, Dumnezeu devine abstract pentru crestini, ba chiar forta ce-i impinge.Parca-l desacralizeaza nitel, zic eu si il fac interpretabil spre placerea lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Ai dreptate,cred ca daca nu existau icoane,sau "chipuri cioplite" la catolici,abstractizarea ar fi fost desavarsita, mai ales pentru "cei saraci cu duhul".De fapt clerul nici nu cred ca este prea interesat de cum si-l ichipue crediciosi pe D-zeu si restul subalternilor ci de acele credinte si activitati aducatoare de venituri si inmultirea sau macar mentinerea masei de enoriasi.
Cred ca este cea mai profitabila afacere cu investitii minime si, care culmea, isi mareste profitul in perioade de criza, cand creste numarul nefericitilor a caror ultima speranta este biserica.Am parerea ca nu numai un anumit grad de cultura contribuie la perpetuarea religiei ci si o mai slaba tarie de caracter in fata greutatilor vietii, precum si neimpacarea cu adevarul ca "morti sunt cei muriti"

| Rapplex a răspuns:

Prin logica ta te auto-declari ateu, deci tind sa cred ca nu prea esti cultivat, rational vorbind. Cand mai vrei sa descifrezi afirmatii atacand conceptiile altora, gandeste de doua ori inainte.winking

NOname
| NOname a răspuns:

Ești extrem de amuzant(ă).

1. Definește, te rog, "toți"! Toți-toți sau toți doar cei care îți vin în minte? Toți de la tine din familie, toți de la tine din bloc, toți din Univers...?

2. Cunoști cumva toți ateii din România (dacă tot suntem pe un site românesc)? Sau măcar știi câți sunt și ai posibilitatea să afli câți dintre ei au cont pe TPU și cine se ascunde în spatele nickname-urilor? Deții puteri magice, citești gândurile oamenilor, lucrezi la SRI, cum faci?...

3. Tu de singur(ă) și "părăsit(ă) de Dumnezeu" intri aici? Să înțeleg ca ești ateu/atee?

4. După logica ta, miile de credincioși care intră pe acest site, intră pentru că se simt singuri, bieții de ei, agnosticii la fel, și sunt de fapt toți atei, pentru că un credincios niciodată nu se simte singur și nu are nevoie de socializare și compania altor oameni.

Ema, dragă de ea, în acest caz este cea mai atee dintre atei.

De ce nu gândești puțin (mai mult) înainte să pui o întrebare?

Răspuns utilizator avertizat
| 6DuckMeJesus a răspuns:

Motivul pentru care eu intru pe TPU la aceasta categorie, este ca voi cretinii sunteti foarte foarte amuzanti. Mai penibili decat fetitele care intreaba daca vor ramane gravide ca s-au jucat cu stiloul, sau decat baietei care dau limbi la orice fofoloaga si se intreaba daca pot lua boli, etc etc laughing

SUNTETI AMUZANTI! De cand cu grupul asta, nici n-am mai avut nevoie de bancuri!

| Thunderstruck a răspuns:

Eu intru doar ca sa rad de destepti ca tine care se cred buricul Pamantului ca au un prieten imaginar.De cand sunt ateu ma simt mult mai bine, in niciun caz mai singur.

| RAY a răspuns:

Eu unu nu ma simt singur si nu cred ca ateii stau ca sunt singuri pe TPU pur si simplu e obisnuinta de a sta pe TPU atata tot

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu sunt ateu, am intrat aici tocmai pentru a cauta oameni singuri.Am pus doar cateva intrebari, dar am raspuns la multe, indeferent de natura lor.Generalizarea aceasta a dus mereu spre pierderea libertatii.

| DyNo a răspuns:

Pai si crestini, intra pe TPU, la sectiunea "religie", din acelasi motiv ca atei, din orgoliu. Toti vor sa demonstreze ca, credinta lor este supreme. Unii dau dovada de orgoliu, de nesimtire, de lipsa de bun simt, nu fac aici referire la o tabara anume.
Aici pe TPU, intra crestini, si atei, mai fara lipsa de ocupatie, adica care nu au serviciu, sau alte probleme de genul asta, adica mai mult copii, deci nu, atei nu intra aici doar pentru ca se simt singuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa o logica simpla, intrand pe TPU, inseamna ca esti ateu!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru U2lrish):

In afara de faptul ca exprimarea ta si topica frazei mi-a permis concluzia, de aceasta data spui o enormitate:"toti (ateii)care exista au intrat aici". Concluzia:invata sa-ti exprimi ideile coerent.

Răspuns utilizator avertizat
| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a ajuns încă la nivelul acela. Încă vorbeşte de parcă cunoaşte măcar UN singur ateu de pe acest site. El îi cunoaşte pe toţi de aceea se exprimă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru U2lrish):

Cunosti oare semnificatia cuvantului TOTI?

| anonim_4396 a răspuns (pentru U2lrish):

"toţi cei care sunt atei intră pe TPU"...

Parca i-am vazut pe Richard Dawkins, Stephen Hawking, George Carlin, Ricky Gervais si multi altii purtand conversatii pe TPU.

Răspuns utilizator avertizat
| ComatoseWine a răspuns:

Chiar asa.NU a vazut nimeni un credincios care e singur sau care se sinucide din cauza asta.Ai perfecta dreptate.

| Rapplex a răspuns (pentru ComatoseWine):

Nu mai continua sa te minti singur traind cu iluzia ca semenii tai crestini reprezinta binele suprem. De acum inainte, chiar te rog sa verifici orientarea religioasa a fiacarui individ care se sinucide din cauza singuratatii, sa vedem daca macar 1% sunt atei.winking

| ComatoseWine a răspuns (pentru Rapplex):

Eram ironic si dezgustat de aceasta "dilema". Sunt ateu si stiu acea "zicala" este fara baza si sens.

| unul1 a răspuns:

Putin mai off topic : eu nu inteleg de ce categoria religie este vizitata in proportie de 70-90% de atei? Ateii nu au altceva mai bun de facut decat sa critice religia?

Asta e problema si a bisericii si a ateilor: nu sunt deloc toleranti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru unul1):

Explicatia este simpla:credinciosii nu sunt capabili sa raspunda, cat de cat logic problemelor ridicate de atei.Sunt insa 2 categorii:o categorie a celor care constienti de acest lucru prefera sa taca, si categoria celor care cred ca este de ajuns sa afirmi ceva pentru a avea si dreptate.
In concluzie, ateii au deci ceva bun de facut:cauta sa determne credincosii sa-si puna macar unele probleme asupr adevarului unor aspecte din religia impartasita.Toleranta nu inseamna lipsa contradictiilor, il limita logicii si a bunului simt.

| FuckTWorld a răspuns:

Hai sa-ti afirm eu alte chestii mai interesante. Putem fi buni, cu omenie
Fără vină şi păcat,
Scoateţi mintea din colivie
Şi fiţi liberi neîncetat! Ce zici tu de asta?

| FuckTWorld a răspuns:

Mă sperie egocentrismul celor care au senzaţia ca sunt creatura preferată a unui tătuc ceresc, mă sperie faptul că nesiguranţa pe care o au în privinţa asta şi-o ascund prin acţiuni criminale sau intolerante.
Mă îngreţoşează intoleranţa şi prejudecăţile celor care spun că ei nu pot să judece de capul lor, mă scârbeşte ura nedisimulată şi pseudo-justificările inventate pentru a dispreţui oameni ca şi ei.

| NOname a răspuns (pentru FuckTWorld):

Subscriu. Ai spus-o prea bine...

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Da! M-ai demascat! Adevărul e că mă simt singur! Stau într-o peşteră izolat. N-am tată- n-am mamă, n-am fraţi, surori, n-am rude, n-am prieteni, n-am prietenă, n-am şcoală-servici, n-am hobby-uri. Mă simt singur şi de aceea intru pe acest site pentru a-mi vindeca singurătatea, dar din păcate nu se poate căci doar dacă îs cu Dumnezeu atunci nu voi mai fi singur, deşi mi se pare tâmpită logica având în vedere că Dumnezeu e omniprezent, e peste tot, deci şi unde sunt, deci n-ar trebui să fiu singur, dar f**K logic, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru U2lrish):

Să-nţeleg că pentru tine viaţa n-are sens fără un zeu?
Sper să te calce tramvaiul pentru că un meriţi această mare onoare ce ai primit-o de a experimenta viaţa. În loc să fii recunoscător că ai primit cel mai mare dar cel poate oferi această lume, tu te-neci în superstiţii şi speranţe false.
Viaţa mi-e dragă şi e frumoasă. Dacă tu o vezi insignifiantă şi urâtă şi mizerabilă ar trebui să te mai gândeşti cine e ăla singur.

| sousabo a răspuns:

Probabil.Restul sunt pe trinitas!

| 01000001 a răspuns:

Asta a spus-o un crestin care afirma, impreuna cu toaaaaate bisericile din lume (si nu exagerez) ca homosexualitatea este o boala.
Da-mi voie sa-ti spun, din punct de vedere al unei persoane atee, ca la inceput omul asocia natura cu tot felul de zei.
Parerea mea (repet, parerea mea) este ca se simteau atat de singuri incat aveau nevoie sa creada in ceva, pentru ca le era frica de cat de puternica era, atunci, natura.
Credeau ca daca daruiau zeilor o mare parte din recolta sau tot felul de animale, zeii nu se suparau.
De fapt, le era frica de zei, si de puterile lor de a schimba timpul (de-aia incercau sa nu-i supere).
Si cum le era frica si de moarte, au decis ca dupa viata vine alta "viata", de data asta eterna.
Nici acum nu prea s-au schimbat lucrurile.
Singura diferenta este ca crestinii din ziua de astazi sunt monoteisti.
In fine, nu vreau sa caut explicatii (mai ales pentru ca sigur careva imi va sari la gat), doar imi spun parerea, si dau exemple.
Revenind la ce spuneam, iar se bat cap in cap doua opinii diferite!
Care s-o simtii singur? Ateul pentru ca nu crede in nimic, sau crestinul care are nevoie sa se agate de ceva ca sa-si gaseasca rost in viata?
Eu zic sa nu ne mai tot certam atata pe cazul asta.
Eu nu cred in Dumnezeu, si nimeni nu ma va face sa cred vreodata; precum nici eu nu voi face pe nimeni sa nu creada (si nici nu vreau asta).
Sincera sa fiu, nu stiu ce exista, daca exista ceva, precum nici crestinii nu stiu exact ce se va intampla in final.
Eu zic sa ne bucuram de fiecare zi si sa nu ne batem joc de ceilalti sau sa incercam sa-i convingem de lucruri care pentru ei au fost, sunt si vor fi mereu absurde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 01000001):

Felicitari! Unul din putinele comentarii echilibrate si de bunsimt citite la acest capitol, pana acum.

| OrNaM3nT a răspuns:

De ce se sinucid oamenii? Pentru ca se simt singuri, tristi etc.Sa zicem ca pe minut se sinucid 10 oameni.Majoritatea populatiei globului este religioasa.Sa zicem ca 70% religiosi si 30% agnostici sau atei.Asta inseamna ca pe minut 7 din 10 au Dumnezeu dar tot se simt singuri si se sinucid.Afirmatia aia a ta este invalida.